Kampanya Bulucu

Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Ülkemizdeki kanuni düzenlemeler, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç almalarına imkân sağlıyor. Sizler için, engelli-özürlü raporu ile araç alımları hakkındaki temel unsurları derledik:

%90 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Mevcut ÖTV kanununun yedinci maddesi, en az %90 engelli bireylerin ÖTV ödemeden araç almalarına izin veriyor. Bu araçlar, “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları veya profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor.

Aracın alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterli.

%40 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Engelli bireyler için ÖTV avantajından yararlanmanın bir yolu da, kendi kullanımları için olan bir araç satın almaktan geçiyor. Bunun için engelli bireyin en az %40 engelli olduğuna dair rapor alması gerekiyor. Ayrıca bu raporda belirtilen engelin kişinin özel üretilmiş bir aracı sürmesine izin verecek nitelikte olması şartı aranıyor.

Bu koşullar altında ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli bireylerin öncelikle kurs ve sınav süreçlerinden geçerek H sınıfı ehliyet almaları zorunlu. Daha sonra trafik tescil işlemlerinde kişinin engelliliği ile ilgili belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanıyor.

Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1600 CC’ye kadar motor hacmi olan araçlardaki ÖTV oranının %40 olduğu düşünüldüğünde, 50.000 TL değerindeki bir otomobil bu şekilde 30.000 TL’ye almanız mümkün. Bu tip araçlar ile İSPARK gibi belediyeye ait park imkânlarından da ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

Bazı İSPARK görevlileri ücret ödemeniz gerektiğini söyleseler de, kullanılan cihaza engelli kaydı bulunan plaka girildiğinde, park ücreti tutarı 0 TL olarak görünüyor. Ayrıca birçok AVM, engelli araçları için özel park yerleri bulunduruyor ve park ücreti almıyor.

Tüm bu avantajlara rağmen, engelli raporu ile araç alırken iyi düşünmelisiniz. Zira ÖTV muafiyetinden yararlanarak satın aldığınız aracın kayıt altına alınan kişiler haricinde kullanımı ağır cezai yaptırımlara tabii. Ayrıca bu araçların “ödünç” verilmesi de mümkün değil. Aracınızı satmak isteseniz dahi, beş yıl içerisinde yapacağınız satışlarda ÖTV ödemek zorundasınız. Ancak beş yıllık sürecin sonucunda aracınızı ÖTV ödemeden satabiliyorsunuz.

Araç alırken engelli özürlü indiriminin nasıl hesaplandığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyebilirsiniz:

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Engelli raporuyla alınmış olan araçların satış işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek için ise şu haberimizi inceleyiniz:

Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

Engelli özürlü aracı alırken hangi rapor oranına hangi ayrıcalıkların tanındığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Raporuyla Araç Alımı

Son olarak aracınızı almadan önce birden fazla bayiden teklif almanızı öneriyor, yeni aracınızın hayırlı olmasını diliyoruz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 250 YORUM
 1. ali aşan dedi ki:

  süresi dolan araç satımı ne şekilde oluyor yeni yasa ya göre var mı değişiklik…

  1. Mehmet acar dedi ki:

   %55 engelli raporu ile araba alınıyor mu?

   1. kampanyabulucu dedi ki:

    Alınır. Hastaneden H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır.

 2. Abdull Soysal dedi ki:

  %87 rapor %44 rapor un var ne yapmam gerekiyor araba almak için

 3. fadime şen dedi ki:

  Kardesim 2003 dogumlu %73 zihinsel raporu var bu rapordan faydalanarak araba alabilirmiyiz

  1. Lokman dedi ki:

   Zihinsel özürlülerde oran en az % 90 olmalı aracı birinci derece yakını kullanabilir . bedensel raporlarda %40 yeterlidir .

   1. dursun dedi ki:

    merhaba lokman benim ablamın % 93 agır süresiz raporu var zihinsel özürlü oldugundan dolayı mahkemeye başvurdum vasi tayini kendi adıma aldım ama verilen belgede araç alabilir diye bişey yazmıyordu bende bundan dolayı sordugumda tekrar bunun için başvurmamı istediler 3 defa mahkemeye gittim üçündede ret cevabı çıktı ret ederken de verilen cevap arabanın sigorta yada kasko yapamıyacagımı belirterek ret deniliyor
    fort bayisine gittiğimde bana aile mahkemesine başvurmamı istediler lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz

    1. kampanyabulucu dedi ki:

     Normal şartlar altında %90 ve üzeri engel bulununca araç alınabilir. Ancak aracı kullanacak durumda değilse 1. ve 3. dereceye kadar yakınları kullanabilme hakkına sahipler. Ancak siz mahkemeye başvurmuşsunuz. Lütfen tekrar aile mahkemesine başvuruda bulununuz. Ayrıca hastaneden H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır.

 4. mehmet dedi ki:

  Babam 85 yaşinda iki gozu gormuyor buna ragmen raporu 79 bunun daha yuksek olması gerekmıyormuydu

 5. nagi inci dedi ki:

  % 70 ağır rapor var oglumun bu yüzde ile faydalana bilirmiyim vaya nasıl araç alabirim tşk şimdiden

 6. bayram deniz dedi ki:

  diyaliz e giren hasta engelli indiriminden faydalanabilirmi

 7. bayram deniz dedi ki:

  diyaliz e giren hasta engelli indiriminden faydalanabilirmi
  engellinin vefatı durumunda ötv indiriminin geri ödemesi talep ediliyomu teşekkürler

 8. talipcivan dedi ki:

  yüzde88raporumvarindirimliarabanasılalırım

  1. tererere dedi ki:

   evet faydalanıyor ben annemın raporuna aldım

 9. ali ercan dedi ki:

  benim elimde bir rapor var dedemin %83 ama ben buna araba alamıyorum bana diyorlar rapor %90 olması gerekiyormuş zaten %83 olan bir hastanin araba veya bir işte çalışma söz konusu değil buna nasıl araba alabilirim…

 10. Onur KOÇAK dedi ki:

  ENGELLİLERE TAŞIT ALIMINDA SAĞLANAN ÖTV İNDİRİMİNDE YENİ GELİŞMELER!

  Bilindiği üzere, ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile;

  – Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar hariç),

  – Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşanlar hariç),

  – Motosikletler (mopedler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ile bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir.

  Yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır.

  İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.

  Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanların ise söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için:

  – Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

  – Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,

  – H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

  motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.

  Engellilerin araç alımında sağlanan ÖTV avantajı (Katma Değer Vergisi ÖTV dahil bedel üzerinden hesaplandığı için aynı zamanda KDV avantajı) konusunda son zamanlarda engelliler lehine yapılan değişiklikleri özetlemek gerekirse;

  1- Kaza Durumunda 5 Yıllık Süre Hesabı

  Yukarıda açıklandığı üzere engellilere sağlanan ÖTV siz taşıt satın alma imkanı 5 yılda bir defa kullanılabilmektedir. 5 Yıllık süre içersinde aracını elden çıkaran engellinin bu sürenin geçmesini beklemesi gerekmektedir. Bu süre sınırının sağlanan imkanın alım satım suretiyle kötüye kullanılmasını önlemek için konulduğu açık olmakla birlikte doğal afetler v.b sebeplerle aracın pert olması durumunda da bu hükmün uygulanmasını hukuki açıdan açıklamak çok zor. İşte bu kaygılar göz önüne alınarak yapılan yasal değişiklik ile yukarıda cins ve özellikleri belirtilen taşıtların malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi halinde yeni bir aracın alınmasında 5 yıl şartı aranmamaktadır.

  Buna göre sahip olduğu araç hurdaya çıkan engelli yeni bir aracın ilk iktisabında bu istisnadan yararlanması için, aracının deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile “hurdaya çıkarılmıştır” damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneği araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlara ibraz edecek bunlar tarafından da vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterli olacaktır.

  2- 5 Yıllık Süre Geçtikten Sonra Aracın Satışı

  ÖTV Kanununa göre, engelli indirimi kapsamında satın alınan taşıt araçlarının aradan kaç yıl geçerse geçsin engelli kapsamında olmayan bir şahsa satışı halinde (veraset yoluyla intikal hariç) daha önceden tahsil edilmeyen ÖTV alınmaktaydı. Bu uygulama satılan aracın satış bedelini aşan bir ÖTV yükü ile karşılaşan engellilerin itirazına rağmen yıllarca sürdürüldü. Sonunda büyük sıkıntılar doğuran bu uygulamada makul bir çözüm bulundu.

  Yeni uygulamaya göre, engelli istisnası kapsamında satın alınan araçlar, 5 yıl kullanıldıktan sonra engelli kapsamında olmayan şahıslara satılsa dahi daha önce tahsil edilmeyen ÖTV aranılmamaktadır.

  3- Sakatlık Derecesi

  Sakatlık derecesi % 90’ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmaksızın, altında olanlar için ise “H” sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır. Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanlarda, bu şartları haiz olmak koşuluyla sakatlık derecesinin önemi bulunmamaktadır.

  4- Hareket Ettirici Tertibat

  Kanunun uygulanmasında hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur.

  Sakatlık derecesi % 90’ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

  5- Sol Ayak veya Bacakta Sakatlık

  Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

  Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin “H” sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90’ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için yetkili satıcılar veya bayiler tarafından verilecek ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair “uygunluk belgesi” nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

  6- Aracın Satışından Sonra Yeni Araç Alınması

  Yukarıda açıklandığı üzere, engelli istisnası kapsamında satın alınan aracın edinme tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden engelli kapsamında olmayan bir şahsa satışı, hibe edilmesi veya bağışlanması halinde adına kayıt ve tescil işlemi yapılan alıcı tarafından, araçların istisnadan yararlandığı ilk iktisabındaki matrah esas alınmak suretiyle, söz konusu aracı iktisap edenin kayıt ve tescil ettireceği tarihteki oran üzerinden ÖTV beyan edilmesi gerekmektedir. Ancak, 5 yıl geçmeden bu şekilde elden çıkarılan araca ilişkin ÖTV’nin ödenmiş olması engelliye 5 yıl beklemeden yeni araç alma hakkı vermemektedir. Yeni araç alımı için ilk araç alımından itibaren 5 yılın geçmesi beklenecektir.

  Ancak, istisnadan yararlanılarak iktisap ettiği aracı 5 yıldan fazla süredir elinde bulunduran engelli yeni bir aracıda aynı kapsamda ÖTV ödemeden alabilecektir. Bu şekilde istisnadan yararlanılabilmesi için eldeki aracın satılmasına gerek bulunmamaktadır.

  7-Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi

  Engellilere sağlanan ÖTV İndiriminden yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.

  1. yusuıf dedi ki:

   slm ben bu araç nasıl alınır ikicel arab mide hangi mühendise gitcem

 11. Beyhan Ardıç dedi ki:

  Benim yuzde 62 goz ve kalp ten raporum var arac alabilirmiyim yardiminizi bekliyorum saygilar

 12. adnan şahin dedi ki:

  sol gözüm %30 görüyor.rapor alabiliyormuyum

 13. Muzaffer men dedi ki:

  Yüzde 49 ses engeli raporun var B sınıfı ehliyetini var kendim kullanmak için araba alabilir miyim yada yurt dışından ötv ödemeden alabilir miyim faydalanmak mümkünmüdür

 14. erkan gümüş dedi ki:

  annem abimin sigortasindan yararlaniyor, dul maaşı var olurda rapor çıkarırsak sigorta ve dul maaşının iptali soz konusu olur mu ?

 15. Temel solmaz dedi ki:

  Mrb babannem in %73 engelli raporu var hastahaneye gezdiriyorum bu yüzden araç almak istiyorum alabilirmiyim şartları ne tesk

  1. hayati ÇAĞLAR dedi ki:

   %40 ve üzeri kişi,nin kendisi ehliyet olmak şartı ile.% 90 ve üzeri kişinin 1 nci derece akrabası. kişinin kendisi kullanamaz.

 16. MURAT DİRİCAN dedi ki:

  BENİM 46 RAPORUM VAR SOL GÖZ HİÇ GÖRMÜYOR DİZ KAPAKLARINDA EKLEM KURUMASI VAR KAZADAN EVEL EHLİYET ALMIŞTIM AMA EHLİYETİM E BU EHLİYETİ NASIL H YAPABİLİRİM TOKATTA SÜRÜCÜ KURSLARINA SÖYLEDİM BİZ VEREMEYİZ DİYORLAR BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ SAYGILARIMLA

 17. MURAT DİRİCAN dedi ki:

  benim 46 raporum var sol gözüm hiç görmüyor diz kapaklarında eklem kuruması var kaza geçirmeden önce E s ınıfı ehliyet almıştım bu ehliyeti nasıl H sınıfı yapabilirim nereden alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz saygılarımla

 18. kerem cem dedi ki:

  Eşimin % 45 raporu var. Eşimin Ehliyeti yok! Ben eşimin üzerinden %45 raporundan yararlanıp araba almam mümkünmüdür? tşk ederim Saygılarımla.

 19. admin dedi ki:

  merhabalar engelli araba almak istiyorum ama engellılık durumum %56 engel raporum var ve sag elim yok bilege kadar engellıyım bunn için arac kullanabilmm mumkun olabilrmı olmaszzsa en yakın akarabam yanı kardesm kullanabilirmı

 20. Vedat K dedi ki:

  Slm askerden üstün hizmet belgesi alanlar neden yararlanamıyor bu hizmetten….

  1. hakan dedi ki:

   Yani özürlümüsün? Özürlüysen olur

 21. mustafa yılmaz dedi ki:

  slm arkadaslar benim annem 100de 85 ö evrak lazım yanitlarsaniz cok memnun olurum simdı den tesekkurler

 22. mustafa yılmaz dedi ki:

  annem yuzde85 özurlu raporu var yurt dısından akrabama arac getıttıercektım ne gibi evrak veya nereye bas vurmam lazım

 23. nail sener dedi ki:

  Selam biz dort kardesiz ve en ufagimiz 100/98 engelli raporu var 10ay oncesine kadar baba evinde altli ustlu oturuyorduk kiz kardesim evlenip gitti kardesimin bakimi bana kaldi surekli hastaneye gittigimiz icin araba zorunlulugu ortaya cikti bizde muracat ettik fakat kardesimin uzerine araba alinmis ne yapabilirim nasil bir yol izlemem gerekiyor tesk

 24. Sinan akdeniz dedi ki:

  Merhaba ben anakaradan sinan benim özürlü yüzde %70% rapuru var araç almamız için gereken ne nereye başvuru yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim

 25. Sinan akdeniz dedi ki:

  %74 ile nasıl ve nereden araç alabilirim

 26. Okan demir dedi ki:

  Benim annem alzhimmer ve araç almak için sağlık raporuna başvurdum fakat sonuç %86 çıktı ve %90 olamadığı için araç alamayacağımı söylediler , zaten %86 olan bir hasta ve geçmeyecek olan bir hastalık için bu zorlama neden ? Ya doktorlar bir şeyler istiyor yada bu kanunda bir sakatlık var , raporun sonucunu aldıktan sonra şikayet etmeye gittiğimde ise hakem hastane şartı koşuluyor yani diyeceğim insanları zor duruma aokmak için ellerinden geleni yapıyorlar , bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 27. levent ali sanal dedi ki:

  Benim babaannem 89 yasinda yuzde 87 ozurlu ayaga kalkamiyoo arac verirler mi arkadaslar

 28. cüneyt akkoyun dedi ki:

  merhaba. kalp rahatsızlığı nedeni ile %50 rapor var ama fiziksel sakatlığım yok. özürlü indirimi ile araç alabilirmiyim. nasıl alabilirim. bilge verirmisiniz. teşekkürler…

 29. cengiz torun dedi ki:

  yurt dışından bağış yolu ile araba alabilirmiyim raporm YÜZDE 90

 30. muhammet görür dedi ki:

  Selamün aleyküm ben bir araç almak istiyorum ben onkoleci hastasıyım benim raporum %93 dür ekonemik bir araç alabilirmiyim ve nasıl başvuru yapacam ve nere yapacam ve ödemeler nasıl oluyor peşinat varmıdır ve ayda kaç kaç ödememlazım ve hangi markalar veriyorlar yardımınız için teşekürler saygılar sunarım.

 31. celal kardesler dedi ki:

  Slm şeker hastası olan bi hasta bu aracı alabilirmi tşkler

  1. Mustafa K. dedi ki:

   %90 ve üzeri raporu olanlar ötv .ndiriminden 0 olarak faydalanır aracı durumu araç kullanmaya uygun ve ehliyeti varsa kendi yoksa 3.dereceye kadar akrabası veya özel şöför kullanabilir.Bunun dışında özür % ne olursa olsun sadece ortapedik özürlüler % durumuna göre ötv indiriminden kısmen yararlanır.Özel tertibatlı (özel ilaveler yapılmış) araç kullanacak olanlar H sınıf ehliyet sahibi olmak ve aracı sadece kendisi kullanmak zorundadır. Sol ayağı engelli olan özürlüler B sınıf ehliyet ile kısmen ötv indiriminden faydalanarak aldığı otomatik aracı hem kendi hem akrabalarıda kullanabilir,ayrıca kendine ait olmayan her hangi bir otomatik aracıda kullanabilir.

   1. emrullah dedi ki:

    epılepsı hastaları kullanabılırmı ozur durumuna gore araç yuzde 47 raporlu

    1. kampanyabulucu dedi ki:

     kullanabilmesi için H sınıfı ehliyet alıp, özel donanımlı araç kullanır ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır.

     1. yasin dedi ki:

      raporu %40 olup özel araç kullanamaz yazıyorsa 1.derece anne babası olarak araç aldığımızda ÖTV indiriminden faydalanabiliyormuyuz.

 32. hasan günay dedi ki:

  Selamunaleykûm. Kayinbiraderimin üzerine araba almayı dûşününüyorum. Sağlık kurulundan rapor alırken rapora herhangi bişey yazdırmam gerekiyormu? Mesela ötvsız araç alması uygundur gibi. Teşekürler

 33. ergül mercan dedi ki:

  %70 özürlü raporunda nekadar fiyat indiriminden yararlanabilirim

 34. alikuru dedi ki:

  engelli aracı alımında biyere giderken arac içinde hastada olcakmı yada araba hep hastanın yanındamı kalcak

 35. rafet ERKUL dedi ki:

  sakatlık derecesi % 91 olan sağlık kurulu raporu ile annemin üzerine yetkili bayiiden araç aldım. bayii ruhsat ve plaka işlemlerinin yapılabilmesi için annemin ikametgahındaki trafik şube müdürlüğüne vekalet verdiğimiz sigorta şirketi aracılığı ile işlemleri yapmak için gittiğinde trafik şubede görevli memurun evraklarda vasi kararı olması gerektiğini söyleyerek ruhsat ve plaka işlemlerini yapmamıştır. biz araç alıyoruz, satıldığında vasi olması gerektiğini biliyorum doğru mu? her türlü evraklarımız tamam vasi yokmuş bu konu hakkında bilgilendiril misiniz? vasisiz araç alabilirmiyim? Not: sağlık kurulu raporunda zihinsel engel bulunmamaktadır.

 36. serkan kulis dedi ki:

  %40 raporum var şeker hastalıgından rapor 16 yıl surekli vergı indirimim var otv ve (0) arac alabilirmiyim b sınıf ehliyetım var sadece arac almam icin ne yapmam gerekır .tesekkurler

 37. Faris kaya dedi ki:

  Yüzde doksan 98 rapor var Nasıl alabiliriz

 38. abdullah mallı dedi ki:

  anneme saglık raporu aldık ozurlu olrak 96 verdiler ama rapora 6 aylık olarak vermişler ve raporda6 ay sonra kontrol yazılmış bu raporlo arac alabilrmiyim.

 39. harun yildirim dedi ki:

  %80araç

 40. sefer dedi ki:

  Arkadaşlar cocoğumun %89 ağır özürlü raporu var arac alabiliyormuyum bilgi icin lütfen 0535 543 98 93 sms atin

 41. Sefer dedi ki:

  Merhaba herkese benim uzak bir akrabam var kendisi çok yasli ve gözleri görmüyor bacağında da plastikleri var bu insana 90 raporu verirler mi verirlerse ben onun adına alabilirmiyim not yasli insan huzur evinde kalıyor evladı filan yok bakımları ile çoğunlukla ben ilgileniyorum tel. 0543 889 3882 bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 42. Mehmet dedi ki:

  Astım hastası %85 araba alabilir miyim

 43. celal sarı dedi ki:

  %80 kronik akciğer koah hastasıyım arpor hayatı boyu arac almak istiyorum 1986 dan buyana B sınıfı ehliyetim var araç kullanıyorum nasıl ve nereden arac alabilirim sizden ricam yardımcı olmanız teşekkürler.

 44. abdullah dedi ki:

  arkadaşlar bana yardımcı olun annem 98 özurlu rapoaru var bende ustume vasi aldım arac almak icin dilekce yazdım verdim sonra hakim cagırdı ne arabası alıyorsun diye bende alavagım aracın faturasına verdim oda izin vermiyorum dedi arac e 1800 mercedesti sıfır ve 1600 motordu degeri 130000 tl idi bu mercedes dedi olmaz dedi sen sadece 60000tl gecmeyen arac alcaksın dedi ret etti bu konuda yetkısı varmıdır bunu anlayamadım.

  1. Ahmet özkul dedi ki:

   sıfır araba bayilerine git.onlar herşeyi biliyor.yönlendirir.rapor şartları vs

 45. osman dedi ki:

  oğlumun %60 raporu var.

  oğlumun %60 engellı raporu var,ancak %50 si kalp rahatsızlığından,bu durum da oğlum aracı kendisi kullanmıyacağına gore adına ben veya br yakını araba alıp kullanabilirmi. cevaplarsanız memnun olurum.teşekkurler…

  1. Mehmet başar dedi ki:

   Merhaba oğlumun %50 zihinsel raporu var bu raporla ÖTV siz araç alabilir miyim teşekkür ederim

 46. yusuf dedi ki:

  benim teyzem %90 raporlu ve araç almak istiyoruz bunun ödemesi nasıl oluyor sartlar nedir aracı kendisi kullanamayacak yakın akrabaları kullanacak

 47. Merve dedi ki:

  Babaannem zihinsel engelli %73. Dedemde %69 raporu var araba alabilirmiyiz

 48. Selami cingi dedi ki:

  Kardeşim onbeş yaşında yüzde yetmiş raporu var nası araba alırız ve kardeşi sürebilirmi

 49. casprens dedi ki:

  mrb ben 1,84 engelli raporum var ben araba alabilirmiyim yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

 50. selim dedi ki:

  merhaba cok acil cevaplarsaniz sevinirim
  esimin %82 goremez engelli raporu var otv siz arac alabilirmiyim

  1. Erok dedi ki:

   Mrhb benim babamın %97 rapuru var özürlü aracı alma hakkı varmı

 51. tufan dedi ki:

  %98 raporumzla otv siz arac aldik kac yil binmemiz gerekiyor? Birede kac motor gucune kadar alim yapabiliriz?

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Alabileceğiniz en büyük motor gücü 1.4 ‘tür. 5 yıl boyunca satamazsınız.

 52. arif dedi ki:

  yüzde 44 raporum var sol kolumdan kısmen kullanamıyorum kolumu özürlü araç alabilirmiyim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Alabilirsiniz. Engel oranı % 90’ın altında olanlar H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

   1. hüseyin dedi ki:

    meraba %20 sürekli raporum var belimden sakatım omiriliğimde kırık mevcut araç alımından yararlanabilirmiyim

 53. halis dedi ki:

  Mrb eşimin babaannesi %93 oranında engelli anladığım kadarıyla biz kendi üzerimize alamıyoruz. engellinin oğlu yani eşimin babası üzerine alıp kendimiz kullanabilir miyiz? birde bu durumlar için vasi kararı almak gerekiyor mu?

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   %90 ve üzeri engeli olanlar, birinci ve üçüncü dereceye kadar olan yakınlarına ötv den muaf olarak araç alıp kullanma hakkına sahiptir. Gerekli evraklarla birlikte başvurabilirsiniz.

 54. Haluk dedi ki:

  Merhaba ,
  %75 engelli raporu olup fiziksel engelleri dolayısıyla hiç bir şekilde araba kullanması ve ehliyet alması mümkün olmayan birisi engelli haklarında faydalanarak nasıl araç sahibi olabilir ? Bilgi vererek yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Ağır engelli sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları veya profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor. Ancak bu oran %90 ve üzeridir. Lütfen ehliyet veren kurumlarla tekrar görüşünüz.

 55. serdar dedi ki:

  o 59 ortepdi ve sag göz portez sıfır arac alabilrmiyim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   İndirimden faydalanarak alabilirsiniz. Öncelikle hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

 56. %82 raporun ve otomatik vites araç yeni sistem ehliyetimde var. Her sınıfa geçirildi arkasında kodlama oluyormuş ben araç alabilirmiyim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   ÖTV muafiyetinden yararlanarak ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar.

 57. A.Kadir dedi ki:

  Merhaba %91 raporum var nasıl araç alabilirim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Aracın alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterlidir.

 58. erman şerit dedi ki:

  S a benim B sınnıfı ehliyetim var %56 çalısamaz raporum var işitme cihazı kullanıyorum ve ben bu konundan faydalanabiliyormuyum

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Evet. Ancak engelli kişi kendisi kullanmak sureti ile aracı alır ve engeline uygun düzenleme yaptırırsa ÖTV’den muaf olabilir. Bu haktan yararlanmak için ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

 59. Tuncay dedi ki:

  Baldızım %90 engelli Ben araç alabilirmiyim.veya eşimin ehliyeti var aracı onun üstüne alıp Ben kullanabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Evet alabilirsiniz. ÖTV ödemeden araç alırsınız. Ayrıca araç alırken trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterlidir.

 60. yusuf karaaslan dedi ki:

  selamun aleyüm babamın % 92 orta demas raporlu araba alırken noterden nasılbir belge almam gerekiyor ben ogluyum

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Aracın alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterli.

 61. Edip dedi ki:

  Mrb benim yüzde43 işitme raporum var işitme raporu oluyormu

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Araç almak için özür durumunuz %90 altındaysa alabilirsiniz.Aldığınız aracı kendiniz kullanmak kaydıyla, engelli kişi kendisi kullanmak sureti ile aracı alır ve engeline uygun düzenleme yaptırırsa ÖTV’den muaf olabilir. Bu haktan yararlanmak için ilgili engelli kişi hastaneden “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresinin bulunduğu bir rapor almalıdır. Ayrıca yalnızca sol bacaktan engeli bulunan engelliler ise “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor almak zorundadırlar. Bu raporların kullanılması ise alınan araçları söz konusu engelli kişi dışında bir başkası kullanıyorsa ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve cezai işlem uygulanır.

 62. murat dedi ki:

  Koay gelsin amcamın %70 raporu var bu raporu aldıktan 3 ay sonra kalp krizi gecirdi kardiyoloji bölumü heyet raporu ile ameliyat olamaz raporu verdi dolayisi ile tekrardan basvurursam eğer %70 olan raporu %90 ve uzeri alma olasilıgım olurmu ..

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Başvurunuzu hastaneye yapmanız gerekmektedir. Uygun bulurlarsa verebilirler

 63. ali bezci dedi ki:

  merhabalar 3 yasinda bir kizim var 96 oranindada raporumuz var.arac alabilirmiyiz.mahkemeye basvurmamiz gerekiyormu bunun icin birde raporda srac alabilir diye bir ibare olmasi gerekiyormu bu konuda bilgilendirimisiniz cok tesekkur efiyo et um

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Evet hastaneden H Sınıfı ehliyeti kullanabilir raporu bulunmalıdır

 64. Efnan dedi ki:

  Babamin yuzde 85 ozurlu raporu var.ben bankadan kredi cekip araba alabilirmiyim

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   %90 ve altı engele sahip kişiler kendi adlarına ÖTV indiriminden faydalanarak arac alabilirler

 65. Ahmet özen dedi ki:

  Ablamın %70 raporu​ var okuma yazma çok zor h ehliyet almadan araç alabilirmiyiz

 66. Bünyamin YILMAZ dedi ki:

  Babamın %98 engel raporu var. Araç almayı düşünüyoruz. Aracı annemin veya benim üzerime alabilme hakkımız var mı?

 67. Mehmet dedi ki:

  Merhaba dedemin yuzde 96 raporu var ben torunu alarak alabılırmıyım dedımın yası 85 falan yaş sorunu olurmu birde aracı benım üstüme oluyormu

 68. Mehmet dedi ki:

  Merhaba dedemin yuzde 96 raporu var ben torunu alarak alabılırmıyım dedımın yası 85 falan yaş sorunu olurmu birde aracı benım üstüme oluyormu

 69. Gülcan dedi ki:

  Merhaba benim 14 yaşında bir ağırlı oğlum var raporu %62 raparun üstüne araç alabilirmiyiz

 70. Erdem dedi ki:

  Merhabalar,, bnm babanem yatalak hasta %90 felçli,, şimdi arabayı almaya kalksak hem bn hemde eşim kullanabilicekmiyiz

 71. Metin büyüksolak dedi ki:

  Slm benim sağ ayağımda dizden aşağıda platin bulunmakta özürlü raporu alsam ötv indiriminden yararlana bilirmiyim

 72. Sefa dedi ki:

  Benin sol gözüm görmüyor doğuştan ameliyat oldum lensle gorebiliryorum %50 engelli raporum var araç alabilir miyim?

 73. İsmet dedi ki:

  Merhaba ben% 70 özürlü raporu aldım B sınıfı ehliyet vardı sol bilekte platin var yeni ehliyet başvurusu yapcam otomatik araç kullanabilir diye yazdirmam gerekirmi

 74. TAHA dedi ki:

  Merhaba teyzemin yüzde 62 raporu var . Ötvden yararlanabiliyormuyuz ? Ve aracın kullanicisi olabiliyormuyum ?

 75. Samet dedi ki:

  Anneannemin %92 raporu var konUşamıyor ve imza falan atamıyor ben torunuyum nasıl alabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

 76. Furkan dedi ki:

  Kardeşim zihinsel engelli %93 civarı raporu var
  Geçen gün bir araç bayisine uğradım ve bana %50 ötv indiriminin olduğunu söylediler oysa hiç ötv ödemememiz gerekmiyormuydu?
  Ve ayrıca alacağımız aracın motor hacmi 1.6 dan fazla olamıyormuş doğrumu acaba bunlar ?

 77. Ayhan dedi ki:

  Yuzde 48 raporum var.Emekli oldum E sinifı ehliyetim var. Ötv indirimden Araç Almak ve bu haktan yararlanmak için ehlliyetim H sınıfınamı çevirmem gerekiyor nasıl bir yol önerirsiniz.

 78. İlker kaya dedi ki:

  Selam. Babamın hastalıktan nöroloji(böbreklerden) ve kalpde heyetkurulu kararı ile %95 ağır engelli raporu var bu indirimde faydalana biliyor muyuz. Teşekkür ederim

 79. Mehmet Yaşar dedi ki:

  selam beni%53raporum var araç alabilirmiyim .

 80. Mehmet Yaşar dedi ki:

  merhba %53raporum var araç alabilirmiyim alabiliyorsam nasıl yadımcı olurmusunuz.

 81. Mehmet Yaşar dedi ki:

  Merhaba ben kalp ameliyatı oldum kalp kapakçığı değişti %53raporum var araç alabilirmiyim alabiliyorsam nasıl .

 82. esra dedi ki:

  Merhaba anneannemin yuzde 90 larda engeli var ..onun adina arac almak istiyoruz fakat dugdugumuza gore anneannemin vefati durumunda aracin varislerine kalma durumu varmis.Vekalet verse bile boyle bir durum soz konusu olacakmis acaba bu konuda bilgi verir misiniz ?
  tskler

 83. Aziz dedi ki:

  Merhaba. Ablamın %73 engelli, felçli raporu var. Sol bacak ve sol kol. Engelli araci alirsa beni şoförü yapabilir mi. Ben araci kullanabilir miyim?

 84. Caner dedi ki:

  %50 raporum var ama bu raporu alma nedenim psikiyatri raporunun %80 olmasından dolayı ve ileri derece şizofren ve araç kullanamaz diyerek açıklama var ehliyet alamiyorum indirimli araç alsam yerime sürücü yazdıramam mı.

 85. esra dedi ki:

  merhaba;
  ben bir şey öğrenmek istiyorum. yarın kurula giricem rapor içinde bi endişem var. ben raporu aldıktan sonra kendim bizzat araç kullanamaycak mıyım ? ve mesleğimi yapamaycak mıyım? gıda mühendisiyim. teşekkürler. acil cevap lütfen

 86. metehan dedi ki:

  merhaba. babmin %43 engelli raporu var. sag bacagi diz altindan kesildi. arac aldigimizda gerekli tertibat yapildiktan sonra sadece babam mi kullanabilir yoksa ben de kullanabilir miyim?

 87. Bilal göker dedi ki:

  Yurt dışında yaşayan yeğenim özürlü ve çifte vatandaş yüzde 95 özürlü araç alabilirmi

 88. Nazlı dedi ki:

  Mrb annemin %74 raporu var kızı olarak araba alabilirmiyim

 89. Ahmet dedi ki:

  Baabamın %73 raporu var fakat araba kullanabilecek durumu yok. Nasıl araba alabiliriz.

 90. Yucel dedi ki:

  Merhaba benim kardeşimin yüzde 70 engelli raporu var kardeşim üzerinden ticari bir araç alınıp kullanılabilir mi ? Birlikte yaşıyoruz yani gelir eve gelecek

 91. Kadir dedi ki:

  Slm alk abi benim oğlumun yüzde 70 raporu var lösemi hastası kendisi 15 yaşında ben onun adına araba alabilirmiyim

 92. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim oglum 100/72.raporu var zihinsel engelli 18 yaşında araç alabilirmiyim nasıl alabilirim

 93. Rüstem dedi ki:

  Merhabalar benim nişanlım %70 gastroenteroloji ( karaciger nakil Alıcı ) ameleyatı sebebi ile raporu var araç alımı yapmayı düşünüyoruz. Acaba tekerlekli sandalyelilermi alıyor yoksa bizede bu şans tanınıyormu? Tanınıyor ise KDV ÖTV indirimlerinden % kaç oranla yararlanıyoruz. Ve nişanlımın B sınıf ehliyeti var. Yinede H ehliyeti almak zorundamıyız?

 94. Oğuz Taştan dedi ki:

  %40 sag bacaktan raporum var.engelli arac alabilmem icin Hsinifi ehliyet alir.ozel donanimli arac kullanir yazmasi yeterlimi maliye sikinti cikarir mi otomatik vites olma sarti varmi

 95. ibrahim dedi ki:

  %52 sürekli engelli raparum var b sınıfı ehliyetim var ötv indirimli araç alabiliyormuyum yada bunun tam detaylarını öğrenmem için nereye başvurmam gerekli

 96. Osman dedi ki:

  Sag bacaktan %20 ortopedık engellıyim ötv sız araç alabılırmıyım.

 97. Birgül GÜRGEN dedi ki:

  Merhaba benimde 3,5 yaşında yüzde 100 engelli kızım var. Benim “B” sınıfı ehliyetim var. İndirimli araba almak için sadece kızımın engel raporu yeterli midir? Benim almam gereken bir sağlık raporu var mı?

 98. Erol ibil dedi ki:

  Merhaba,benim %40saglik raporum var.kulaklarimda isitme kaybindan dolayi.ve ehliyetimde H(otomobil)yaziyor.yeni cikan kanuna gore H sinifi ehliyetler kalkmis.A veya B olarak degistiriliyormus..bu degisikligi yaparken ne yapmam gerekiyor.hangi belgelerin elimde olmasi gerekiyor.heryerden arastiriyorum bulamiyorum cevabini.bu konu hakkinda detayli bir sekilde yardimci olurmusunuz.

 99. Mehmet dedi ki:

  Çok güzel yazmışsınız ama sağ ayak ve el felç beyinden ameliyat olmuş bir kişi ve ayrıyeten birde epilepsi hastası 66 rapor olana bile h ehliyeti vermiyorlar dikkatinizi çekerim eger yüzde 40 veriyorsa 66 yada verecek ama ben burada emliyeti haklı buluyorum raporu veren kişide bir yanlışlık var bir devletin kurumu onaylıyor aynı devletin diger kurumu ise hayır veremem diyor burada bir çelişki var bu ÖTV indirim bence yaşlılara verilmiş bir haktır. Engeller degil adam almamış almamış yaşı 90 etmiş ölüm döşeğinde araba istiyor bu alan kişide onun Yeni arabasına bindirmez gine devletin ambulansını kullanır veya taksi tutar bu yasa veya kanun yaşlılar için çıkmış bir yasadır ENGELLİLER için değildir. Benim ne demek istediğim herkes iyi anlar yaşlılıgın vermiş olduğu hastalık engel değildir bence gerçek engellilere topluma kazandıracaklarına aksine kaybediyorlar ben yazık kimse demesin ENGELLİLER İÇİN ÖTV indirimi var Yok böyle bir şey!!!!!!!!!!!
  Bu elpilespi içinde h ehliyeti vermiyorsa o zaman raporu 90 yapıp refakat alacak

 100. Mehmet dedi ki:

  Merhaba babamın 2014 yılından %73 orta demans engelli raporu var 2016 yılında bağırsakları ameliyat ile alındı tekrar kurula girip %90 a çıkartılabilir mi ? 65 yaş üzerine %10 ekleme yapıldığını duydum doğru mu ?

 101. Mevlüt dedi ki:

  Selamlar babannemin %96 engelli raporu var ben babannemin üzerine araca lmak için vasi kararımı yoksa noterden onaylı vakalet almam yeterlimi..

 102. Melih dedi ki:

  Ben dedemin üzerinden araba alicam boylelikle arac dedemin uzerine olucak peki dedem vefat ederse ne olur

 103. Salih dedi ki:

  Merhabalar benim 3 yaşında ikiz çocuklarım var ikiside otizm hastası yüzde 80 ağır engelli raporu var bu şekilde araç alabilirmiğim.

 104. Ferhat dedi ki:

  Merhaba bnm eşimin teyzesinin raporu var ben alabilirmiyim

 105. Samet dedi ki:

  Ticari arac olan ford tourneo courieri %100 engelli annem icin alabilirmiyim ben kedimi soforu olarak gostercem kisaca sormak istedim soru engelli indirimi ticari araclarda gecerlimi

 106. suat dedi ki:

  slm işitme engelliyim yüzde %52 raporum var ötv muafiyeti raporu araç alabilir miyim

 107. sinan dedi ki:

  Babam sag ayagini hissetmiyor ve yurume zorlugu cekiyor bastonsuz yuruyor fakat zorlaniyor merdiven cikabiliyor yavas yavas ama arabasi manuel ve otomatik arac almaya kalksak hastahane yuzde kac rapor verir bu ise

 108. Emrah dedi ki:

  Kızımın %90 raporu var daha 1 yaşında.Kizimin uzerine arac alabilirmiyiz. İzlememiz gereken yol nedir.Teşekkurler

 109. E. dedi ki:

  Meraba halam yüzde 90 raporlu babam da onun vasisi. Babam halamın özürlü raporunu kullanarak araba alırsa ben de o aracı kullanabilir miyim ya da o aracı kullanmak için ekstra ne yapmalıyım bilgi verirsemiz sevinirm

 110. GÖKHAN DEMİRSOY dedi ki:

  BENİM %40 RAPORUM VAR EPİLEPSİ RAHATSIZLIĞIM VAR ARABA KULLANMIYORUM EHLİYETİM YOK EŞİM KULLANABİLİR Mİ ÖTV DEN YARARLANARAK ARABA ALSAK..

 111. İbrahim dedi ki:

  Merhaba benim toplamda %40 engelli raporum var. Ben araç alabilir miyim.

 112. Berkant dedi ki:

  Selam benim% 70 özürlü raporu var epilepsi hastalığından B sınıfı ehliyet vardı kazadan sonra oldu hastalık kendim için araba alma imkanım varmı

 113. Mustafa dedi ki:

  İyi günler babamın %96 raporu var araba alırken kullanacak kişinin ehliyeti B sınıfı var.sigortası yok bir problem olurmu teşekkürler.

 114. Ethem ayhan dedi ki:

  Merhaba, babamın %40 psikolojik hasta raporu var. Engelli aracı alabilir miyiz.

 115. Burak dedi ki:

  İki kalçamda protez var %49 raporum var araç alabilirmiyim tekrardan heyetemi girmem gerekiyor araç almam için raporumda araçla ilgili birşey yaZmıyor

 116. Mahizer dedi ki:

  2yaşindaki kızıma %70 fiziksel engelli rapor verdiler 2senelık ben bu raporla araba alabilirmiyim

 117. Şeref dedi ki:

  Mrhba /92 zihinsel kardeşim var ben kredi kullanarak abara alabilirmiyim teşkr edrm

 118. Cagri dedi ki:

  Merhaba engelliden araba almak istiyorum nasıl bir yol izlemek lazım engelli baska birinimi bulmalıyim..

 119. Taner dedi ki:

  Zihinsel engelli ayni zamanda şeker hastası ve prostat hastası biri icin Arac alimi mümkünmüş

 120. Abdurrahim dedi ki:

  Annem 1 ayağı sakat bastonla yürüyor gözlükte kullanıyor aynı zamanda öğretmen ve annemi okula götürüp getirmek için araç almak istiyoruz

 121. Ahmet dedi ki:

  Merhaba benim engelli raporum %80 var ama işitme ve işitme cihazı kullanıyorum b ehliyetim var işitmeden olduğum için ötvsiz araç alamıyorum b ehliyeti değiştirsem h ehliyeti yaparsam alabiliyor muyum yardımcı olabilir misin.

 122. Fatma dedi ki:

  Merhaba ananemin %53 raporu var biz indirimli araba alabiliyormuyuz

 123. Erdal dedi ki:

  %42 raporum var indirimli araç alabilirmiyim ve bu aracı ben haricinde kimler kullanabilir

 124. Faruk dedi ki:

  Yüzde 53 raporum var sol bacağımda güçsüzlük var otomatik vites araç alsam bunu babamda kullanabilirmi

 125. Furkan dedi ki:

  Merhaba benim %90 engel raporum var diyalize giriyorum yürümemde görmemde ve konuşmamda bi sıkıntım yok B ehliyetim var arac alırken H ehliyetini almam gerekiyırmu

 126. Samet dedi ki:

  Babamin % 89 raporu var otomatik. Vites arac olsa yeter aparata gerek yok araci babam ben ve kardesim kullanabilir miyiz otv den yararlanabilir miyiz diger bi soru rapor % 90. Olursa gene ucumuz kullanabilir miyiz

 127. askurt dedi ki:

  Merhaba benim babam 78 yasinda %53 ozurlu kas ve iskeletten arabayi alabilirmiyim

 128. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Annemin sol bacağı sağdan kısa Doğumdan itibaren. Yürürken aksıyor,topallıyor. 65 yaşında. Ehliyeti Yok ve araba kullanmayı bilmiyor. Otomatik araç alırsak ÖTV indiriminden yararlanabiliyor muyuz? Ben kullanabiliyor muyum ?

 129. Onur dedi ki:

  Merhaba babamın %98 engelli raporu araç alabiliyoruz. Fakat 14 kardeşiz. Ama parasını bakan kişi ödeyip alacak yarın öbür gün sorun olma olasılığı nedir. Allah göstermesin babaya birşey oldu araç 14 e mı bölünür?

 130. Dogukan dedi ki:

  Babam agir seker hastasi rapor alsak araç alabilirmiyim ?

 131. Murat dedi ki:

  MERHABALAR BABAMIN %87 ENGELLI RAPORU VAR BABAMIN RAPORUYLA ARAÇ ALIP BEN KULLANA BILIRMIYIM…YARDIMCI OLURSANZ SEVINIRIM SAYGILARIMLA….

 132. Mehmet dedi ki:

  Slm babam yuzde ellinin uzerinde raporu var ama ehliyeti yok arac kullanamyor onu adina rac alabilirmiyiz

 133. Musa dedi ki:

  Çocuğumun %99raporu var ama iki yıllık ağır engelli araç alabilirmiyim ve nasıl alırım iyi günler

 134. Tuba dedi ki:

  Merhabalar benim 5 yaşındaki yeğenimin %65 özürlü raporu var. Acaba araç alinabilirmi

 135. Ertan Durmuş dedi ki:

  Babam67 yaşında 20 yıldır şeker hastası ,gozfelci geçirdi gözlerinin durumuda iyi değil,kalp hastası baypas ameliyatı yeni oldu.ozurlu raporu almamız durumunda oğlu olarak otomobil alma imkanımız olabilirmi.

 136. alper dedi ki:

  sa annemin %92 oranda raporu
  araba alırken banka kredisi kullanmak
  istiyoruz ve annem ev hanımı babam emekli annem sgk üzerinde yararlaniyor
  kredi olayı nasıl kim adına alınır taşıt kredisi

 137. Hüsyin dedi ki:

  Benim %75 raporum var kardeşim üzerine alabilirmiyim kardeşim 17 yaşında

 138. Hüseyin kocakurt dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin
  Acaba engelli raporu tek rapor seklinde mi yoksa bi çok raporun toplamı uygun görünüyor mu?
  Örneğin şeker hasta tansiyon hastası kolestrol ve göz hastası bütün bunların raporlarının toplamı %90 ve uzeri geldiğin de faydalanabiliyormuyuz yoksa sadece tek bi rapor üzerinde mi olacak ?

  Ve ben torunu olarak alabilirmiyim şoförü ve 3.sınıf yakını olarak ?

  Şimdiden teşekkür ediyorumm

 139. Anıl dedi ki:

  Merhaba sol gozumden yuzde 20 raporum var arac alirken bir isime yararmi?

 140. VEFA dedi ki:

  Araba taksitle oluyormu rapor özerine

 141. Osman dedi ki:

  Annemin ortopedik özür raporu var. Ben annem adına araç alabilirmiyim. Aracı ben kullancam yada nasıl bi prosedür var

 142. hacer dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin oncelikle annem beyin ameliyati gecirdigi icin çalışamıyor elilepsi ilaci kullaniyor rapor cikarttirabilirsek bizde arac alabilir miyiz ? simdiden tesekkur ederim

 143. Ertan hosgor dedi ki:

  Kayın validemin yüzde 84 raporu var kendisi 84 yaşında ÖTV indiriminden nekadar yararlanıp otomobil alabilirim. Ve kendim nasıl alabilir yada yararlanabilirim.

 144. BEKİR dedi ki:

  BEN 6 YIL KADAR OLDU SAĞ HEMİPLEJİ HASTASIYIM YANİ İNME GEÇİRDİM B SINIFI EHLİYETİM VARDI EŞİMİNDE B SINIFI EHLİYETİ VAR % 84 ENGELLİYİM EŞİM KULLANABİLİRMİ BU ŞARTLARDA ARABA ALABİLİRMİYİZ TEŞEKKÜRLER

 145. Vedat yılmaz dedi ki:

  Mrb babaannem yüzde 97 ağır özürlü raporu var raporda özürlü haklarında faydalanır yazıyor bu röporlan araç alabılırmıyız aracı hem ben hem babam kutlanması için ne yapmalıyız yardımınız için Tsk ederim

 146. hasan dedi ki:

  Iyi günler babamın %70 böbrek yetmezliği raporu var. Malulen emekli. Suan üzerine kayıtlı bir arac var. Raporu 2001 senesinde verildi. Bu sene engelli aracı alabilir miyiz ?

 147. Cengiz dedi ki:

  Benim annem 95 yaş özürlü raporunda /80 aldı ben annemin adına araç alabilirmiyim saygılar

 148. Ayşe dedi ki:

  Babam yuzde 90 engelli abimle ikimiz bakiyoruz abiminde engelli oglu var abim oglunun raporuyal arac aldi bende babamin raporundan faydalanmak istiyorum ben kiziyim bana da bilgi verirmisiniz lutfen

 149. Ozan dedi ki:

  Merhaba,
  Bipolar bozukluktan ötürü %40 rapor verildi bana.
  (Fiziki anlamda kaybım yok)
  Bu raporla Ötv indiriminden faydalanma hakkım var mıdır?
  Varsa ne kadardır?

  Teşekkürler

 150. Oktay Çetin dedi ki:

  Merhaba benim babam alzhemier hastasi yatalak babam uzerinden arac alma hakkim var mi varsa ne gerekir %95 özürlü yani yatalak…

 151. Oktay Çetin dedi ki:

  Merhaba benim babam alzhemier hastasi yatalak babam uzerinden arac alma hakkim var mi varsa negerekir babam %95 yatalak raporu var

 152. Osman Kuturoğlu dedi ki:

  Mrhb baldızımın yüzde 90 raporu var onun adına araba almak istiyorum noterden tam olarak nasıl bir vekalet almam gerekiyor ve son aldığım duyumlara göre mahkeme kararı felan bişey gerekiyomu yani mahkemeye baş vurmak gerekiyormu,ve bu aracı ve alacak kişiyi kayıt altına almaktan bahsediyorsunuz bu konuları birazdaha açarmısınız. ortalama normal şartlarda yüzde 90 raporla kaç günde araba sahibi olurm.. yardımcı olursanız çok sevinirim tşk..

 153. Ali dedi ki:

  Benim %50 raporum var gözden dolayı ben ehliyet alamıyorum ben kendi adima alsam eşim kullansa ötv indiriminden yararlanabilirmiyim

 154. Emre dedi ki:

  Merhaba benim yakın dereceden akrabamin %92 özürlü raporu bi rapaorla alacağım 70-80 bin tl lik araç ne kadara gelir bide başka bi işlem yapmaya gerek varmı yoksa direkt alabiliyormuyuz??? Tesekkurler

 155. Birgül İslam dedi ki:

  Merhaba.Ben böbrek nakilliyim.Diyaliz öncesi aldığım B sınıfı sürücü belgem var.Araç alabilmek için yeni bir sürücü belgesi almam gerekli midir?

 156. İsimsiz dedi ki:

  İyi günler benim dayım %75 zihinsel engelli raporu var bu durumdan nasıl yararlana biliriz. Yani sormak istediğim H sınıfı alamaz ama raporda 90 ve üzeri degil ?

 157. İBRAHİM VARLIK dedi ki:

  Merhaba kızımın yüzde 88 raporu var araç alabilirmiyim bu konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdi den teşekkür ederim

 158. Yalçın öğütlü dedi ki:

  Babamın %100 raporu var göz raporu kullanabilirmiyim acaba bide 120 bin liralık bir aracı ne kadara alabilirim teşekkürler

 159. Cevriye dedi ki:

  Babamın %90görme engeli var.ben kendi adıma alabilirmiyim.babamın raporuyla.

  1. analiz ekibi dedi ki:

   Cevriye Hanım %90 ve üzeri engel sahibi kişiler ÖTV indiriminden faydalanarak araç alabiliyorlar. Bu araçlar belirlenen bir kişi tarafından kullanabiliyor. Fakat araç engelli birey üzerine oluyor ve 5 yıl boyunca satılamıyor.

 160. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar
  4 yaşında oğlum var ve %50 engelli raporu var araç alabilirmiim

 161. Yunus dedi ki:

  Merhaba hocam babamın %70 engellilik raporu var karaciğer nakilli kendisi araç alabiliyormu ?

  1. analiz ekibi dedi ki:

   Selamlar %40 üzeri kişiler araç alabilir. Fakat %90 altında ise hastalık önem taşıyor. Babanızın hastalığı kronik bir hastalık olmadığı için araç alma ihtimali yüksek.

 162. Tuba dedi ki:

  Annemin sağlık kurulu raporu var acaba o raporla araç alabilir miyiz

  1. analiz ekibi dedi ki:

   Oranına ve hastalığına bağlı olarak incelenmesi gerekiyor.

 163. Anoninmm dedi ki:

  Merhaba ben organ nakli oldum %70 engelim var araç alabilirmiyim .

  1. analiz ekibi dedi ki:

   Organ naklinden dolayı verilmeyebilir. Raporunuzu başka bir hastalığınız var ise %90’a çıkartarak araç alabilirsiniz.

 164. Mustafa dedi ki:

  100/80 raporum var ehliyet yok araç alabilirmiyim

 165. Mehmet gunaydin dedi ki:

  gelli raporu için hastahaneye ne kadar yatırıası gerekiyor

 166. Osman dedi ki:

  Babamın %100 engelli raporu var. Babama eşimle beraber biz bakıyoruz. Alacağımız araç babam üzerine mi olmak zorunda (vasi atanmadım). Vefat ettiği durumda araç ben aldığım halde miras mı kalıyor?

 167. meral dedi ki:

  merhaba kayinvalidem yuzde67 raporu var araba almak stiyoruz ama yakini kullanabilirmi naail alabiliriz yardimci olabilirmisiniz lutfen

 168. X dedi ki:

  Anneme ait başkasının güç ve yardımı olmaksızın yaşamını devam ettiremez ibareli bir sağlık raporumuz var ancak bu raporda özür oranı bulunmuyor farklı bir rapor çıkarmalı mıyız yoksa bu raporla başvuru olabilir mi

 169. murat dedi ki:

  Merhabalar
  Babama %69 sürekli rapor verildi. Ehliyeti yok. Kendi üzerine araç alabilirmiyim.

 170. Muhammet Yalcin dedi ki:

  Yüzde 49 raporum var 1 böbrek alindi ciger ve gogusten oldum hastaneden h ehliyeti simdi b1 olarak geciyormus o raporu aldim kursa verdim onayladi kurs b1 ehliyeti alirsam ötvden yararlanabilirim demi?

 171. ## dedi ki:

  Selamun aleyküm. Benim amcamın %90 engelli raporu var. Babamın da %55. Babam, amacamın adına arabayı alıp kendi üzerine yapabilir mi? Diyelim ki kendi uzerine yaptı diğer amcalarım arabaya ortakçı olur mu?

 172. Barış K dedi ki:

  Merhaba ben obezite+diyabet+kolesterol =44 engelli raporum var araç alırken ötv indiriminden yararlanabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim ne yapmalıyım

 173. Kevser dedi ki:

  92 raporummuz var ve biz kedi ve kornt gibi bisey almayi dusunuyoruz olmazmis neden olmaz bana yardimci olurmusunu raporumuz 2 yillikti bizde boylr biseyden haberimiz olmadigi icin simdi raporu tekrar almak icin gun verdil bilinize acil yardim her konua beklerim

  1. analiz ekibi dedi ki:

   Çünkü alabileceğiniz araçlarda motor hacmi gibi detaylarda bazı şartlar var.

 174. Ali dedi ki:

  Merhaba kaynimin yuzde 55 raporu var araba alma sansi nedir acaba

 175. Yasemin dedi ki:

  Merhaba kaynimin yuzde 55 raporu var araba alma sansi nedir acaba

 176. Gülen dedi ki:

  Mrb. Ikizimin %56 kalp rahatsizligindan dolayi engelli raporu var kendisi arac kullanamiyor onun soforu olarak arac alip kendim kullana bilir miyim.

 177. Ramazan dedi ki:

  Mrb %72 oranında raporum var böbrek yetmezliği hastalığım var bende engelli araç alımından yararlanabilir miyim B sınıfı ehliyetimi var

 178. Metin dedi ki:

  Merhabalar
  Babamin sol diz alti amputasyonu gerceklesti.engelli raprumuzun orani %90 otomobil satin almak istiyoruz abim fakat soyisimler ayridir otomobil satin alsak bu imkandan yararlanabilirmi
  Tesekkurler

 179. Ersun katranci dedi ki:

  Selam benim %16 işgücü kaybı var sağ ayak bileğim sabitlendi oynama yapmıyor ötv indirimli araba alabilirmiyim saygılar teşekkürler

 180. Bekir dedi ki:

  %54 ortabetik raporum var Bsınıfı ehliyetim var arac alabilir miyim

 181. Bekir dedi ki:

  %54 ortabetik raporum B sınıfı ehliyetim var arac alabilir miyim

 182. Murat dedi ki:

  Eşim 40 şeker hastalığı engelli raporu mevcut araç alabilirmiyiz ayrıca eşi olarak ben de kullanılabilir miyim

 183. Dgn dedi ki:

  Kayin babamin yuzde 40 raporu var h snifi ehliyet alablir otomatik vtes arac kullanablir yaziyor h snifi ehlyetide var onun uzerinden arac alip kullanablirmyiz

 184. Derya dedi ki:

  Merhabalar 2 yaşında ki oğlumun engelli raporu 100/80 eşim onun raporu üzerine nasıl araba alabilir nasıl ilk başvurunu yapabiliriz bize yardım edin lütfen

 185. Eses dedi ki:

  Babam yüzde 80 özürlü raporu aldı hangi koşullarda araba alabilir

 186. Ender dedi ki:

  Babaannemin yüzde 84 fiziksel engeli var yürüme sıkıntısı cekiyor ben ehliyet alıp araç alabilirmiyim ve ötv ödermiyim?

 187. Oalkas dedi ki:

  Merhaba benim %62 oranından kalpten dolayı raporum var.Araç alırken ÖTV indiriminden yazılarınızdan okugum kadarıyla yararlanıyorum. Yalnız aracı eşim oğlum kullanması durumunda ne gibi bir sıkıntı doğar biraz konuyu açabilirmisiniz. Teşekkürler

 188. Merve dedi ki:

  Babam malulen emekli %90 oranında belgemiz var gözleri görmüyor ben b sınıfı ehliyet alsam araba alabilir miyim

 189. Merve dedi ki:

  Babamın %90 oranında raporu var suan da malulen emekli emekli olursa alamıyormuyum? Birde gözleri görmüyor benim h sınıfı ehliyet mi almam gerekiyor b mi babam kullanamayacak sadece ben kullanacağım yine hastaneye gidip mi babamla rapor almam gerekiyor

 190. Erdal dedi ki:

  Mrh oglum 2 yasinda yuzde 80 agir fiziksel engelli raporu var araba alabilir miyim

 191. Muhammet dedi ki:

  Hayırlı bayramlar babam sol ayağından sakat alacağı aracı sadece kendimi kullanabilir ailesinden başkasına vekalet veremezmi ?

 192. Yaşar dedi ki:

  Kızımın 100….70..raporu var ben babası olarak faydalanan bilirmiyim

 193. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim 4 yaşında oğlum var %50 zekâ geriliği var özel egtimde alıyor oğlumun üzerine araç alabilirmiyim

 194. seemih dedi ki:

  merhaba babamin %81 oranda raporu var sifir arac alirken indirim oluyomu araci ben kullanabiliyomuyum yuzde kac otv indirimi olur birde

 195. Semih dedi ki:

  %70 RAPORU OLAN 3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUN NASIL H SINIFI EHLİYET ALMASINI BEKLİYORLAR ÇOK MERAK EDİYORUM. HASTANEYE GÖTÜRÜP GETİRİRKEN OTOBÜSLERDE SEFİLMİ OLSUN İNSANLAR… BEBEK ARABASI TEKERLEKLİ SANDALYE TOPLU TAŞIMALARDA ÇOK B ÜYÜK SORUN GERÇEKTEN DÜŞÜNCESİZ BİR DEVLETİMİZ VAR!!!

 196. mert namert dedi ki:

  Merhaba
  Babamın %45 engelli raporu var arac alablir miyiz

 197. Ramazan dedi ki:

  Merhaba yüzde 50 raporum var malülen emekliyim B sınıfı ehliyetim var ortapedik rahatsızlığım yok kap ameliyatı oldum öteveden yararlanın araç alabilirmiyim şartları nelerdir teşekkür ederim

 198. Cüneyt dedi ki:

  Benim amca oğlum sakat raporları var onun adına araç alabilirmiyim ve ben sürebilirmiyim

 199. Seçkin şükrü bilgi dedi ki:

  Merhaba eşim 4. Evre kanser hastası yüzde 85 raporu var kendi adına ÖTV den yararlanarak araç alabilirmi?

 200. Tamer dedi ki:

  Babam ve annemin 100 de 42 raporlar var araba alabilirmiyim

 201. Mehmet Baki dedi ki:

  Slm sol eksremde yüzde/20 raporum var.engelli aracı alabilirmiyim.olursada raporuma araçta nekadar indirim olur. ve vergiden muaf olurmuyum.teşekkürler.

 202. Bayram dedi ki:

  Slm babamin 100 de 88 raporu var. Onun adina alip ben kullana bilirmiyim

 203. Salih dedi ki:

  Merhaba annem %75 engeli ama ben bu oranlardan rasızlık duyduğum için itiraz etim şimdi yeniden heyet karşısına çıkıcak ötv indiriminden yararlana bilmek için neyse diyelim ki heyet anneme %90üstü bir oran verildi ama annemin hiç bir banka ve sosyel hizmetlerden yararlanmıyor bize herhangi bir galeriden kredi çıkarmı ve(bu tarz itiraz etmelerde heyet özürlülük oranını yükseltiyormu) bilgiler için teşekkür ederim.

 204. Burcu dedi ki:

  merhaba. birçok yerden araştırıp bilgi aldım ama net bir sonuç yok.. annem 30 yıllık diabet hastası. diabetten kaynaklı kalp yetmezliği, %80 görme kaybı. nöropati (his kaybı) ve böbrek yetmezliği var. hatta artık diyaliz hastası. yürümede ciddi zorluk çektiği için her yere taksi ile gidiyoruz. bütçe bir yere kadar dayanabiliyor tabii. sonra bu engelli raporu ile araba almayı duyduk. nasıl yapabiliriz? nereye nasıl başvuru yapılmalı? bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen?

 205. Servet dedi ki:

  Merhaba bir gözünü kazada kaybetmis biri rapor çıkarabilirmi ötv indiriminden faydalanabilirmi

 206. RAMAZAN dedi ki:

  Merhabalar benim 13 yasinda kayinbiladerim var gozunden 100/70 goremez raporu var ben kayinbiladerimin uzerine ben araba alabilirmiyim yoksa itiraz edip rapormu yukseltmek gerekiyor yardimlariniz icin tesekkurler

 207. Resul dedi ki:

  Merhaba. Bnm teyzemin %70 ağır özürlü raporu mevcut araç almamız mümkün müdür. Teşekkür ederim.

 208. Remzi dedi ki:

  Merhabalar benim nenemin %90 raporu var bi araç almak istiyorum ama allah korusun yârin öbür gün vefat ederse devrini nasıl alabiliriz ve önceden vasiyet name gibi şeyler yapabilirmiyiz bi yerden duyduğum kadariyla adına kimvarsa imza Alman gerekiyor dediler nasil imza yani cevabınız için şimdiden teşekkürler ederim bide nenemede allah uzun ömürler versin

 209. Mevlüt sarnıç dedi ki:

  Merhaba benim % 65 engelli oğlum var yaşı 14 bunun için araba alabilirmiyiz .14 yaşındaki oğluma h sınıfı ehliyet vermezler tabi neyapmamiz gerekiyor.

 210. Hasan dedi ki:

  Merhaba kardeşimin %67 raporu var araç alabilirmiyim almak için ne gerekiyo bide aracı kim kullanabilir ben kullanabilirmiyim aydinlatirsaniz sevinirim

 211. Remzi dedi ki:

  Merhaba benim nenemin %90 raporu var birde araç alabilir diye yazıyor araç ben bakiyorum ona üzerine araç alirsam allah korusun yarın öbürgün ölürse nasil yapabiliriz bide önceden vasiyet name gibi bişi yapabilme imkanimiz varmı şimdiden teşekkür erderim

 212. Yunus dedi ki:

  Kayimbabam %60 engelli sag bacagi kisa ve pilatin takili ehliyeti de yok .sifir arac aliminda ehliyeti almasi sartmi yoksa h sinifi ehliyet alir raporu almasi yeterlimidir .

 213. Turan dedi ki:

  Engelli üzerine bir adet aracımız var, ikinci el olarak satılan engelli aracı olmak kaydıyla ikinci bir araç alabilşrmiylz

 214. Mehmet Kazım Özkan dedi ki:

  Merhabalar bnim %46 bedensel engeli raporum var. Nereye nasıl basvuracagimi bilmiyorum 50 bin TL lik araç almak niyetindeyim yardimci olabilir misiniz?