Kampanya Bulucu

Engelli Ötv İndirimi

Engelli bireyler ile engelsiz bireylerin sahip olduğu hakları birbirleriyle eşitlemek amacı ile devlet tarafından engelli bireyler birtakım haklar tanınmaktadır. Bu haklar ile birlikte engelli bireylerde toplumsal yaşamın bir parçası olabilirler. Engelli bireylerin kendilerine bakması ya da bir başkası tarafından bakılması oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle de devlet tarafından engelli bireyler için birtakım indirimler ve kolaylık sağlayıcı uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bu uygulamalardan biri de Engelli ÖTV İndirimidir. Engelli ötv indirimi ile birlikte araba satın almak isteyen engelli bireylerin gerekli şartları yerine getirmesi halinde büyük bir yükten kalktığı bilinmektedir. Özellikle her yıl çeşitli alanlarda yapılan zamlar ile birlikte özel tüketim vergisi konusunda hem engelli hem de engelsiz bireylerin araç alma konusunda sıkıntıya düştüğü bilinmektedir. Engelsiz bireylerin aksine araç satın alması için çok daha fazla çaba göstermesi gereken engelli bireyler için devlet tarafından getirilen bu kolaylık ile birlikte artık engelli bireylerde nispeten daha kolay bir şekilde araba alabilecektir. Bu kapsamda, Engelli ÖTV indiriminden faydalanan kişiler beş senede bir kez olmak üzere ilk alımlarında özel tüketim vergisinden istisna kabul edilecektir. Yani engellilik oranı % 90 ya da daha aşağısında olan engelli bireyler gerekli şartlar karşılaması halinde özel tüketim vergisi ödemeyecektir.

ÖTV İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Engelli ÖTV indiriminden engellilik durumu, manuel vitesli bir aracın hareket ettirici aksesuar ve gereçler ile birlikte modifiye edilmeden aracı kullanamayan kişiler yararlanabilecektir. Yani bu tür tertibatlar olmadan aracı kullanamayacak olan engelli bireyler engelli ÖTV indiriminden faydalanabilir.

Engellilere tanınmış olan haklar kapsamında getirilmiş olan düzenlemelere göre, engellilik oranı %90’ın altında olan engelli bireylerden, engellilik durumları yukarıda yer alan durumlarda olmayan, görme engellilerin, işitme engellilerin, kalp nakli ya da rahatsızlığı bulunan kişilerin, böbrek rahatsızlığına sahip olan kişilerin, zihinsel engelli bireylerin ya da bu benzer hastalık ya da engellere sahip olan kişiler özel tüketim vergisinden müstesna bir şekilde araç satın almaları mümkün değildir.

Bu istisnanın kapsamında ilk iktisabı yapılmış olan aracın, engelli birey tarafından bizzat kullanılması ya da engelli bireyin aracı bizzat kullanmasının mümkün olmadığı hallerde, zorunlu haller hariç tutulmak üzere sürekli bir şekilde istifadesine sunulması gerekir.

Hangi Araçlar İstisna Kapsamındadır?

Aşağıda yer alan araçlar istisna kapsamına dahil edilmiştir. Özel Tüketim Vergisi Kanunun kapsamında yer alan 7/2-c maddesindeki II sayılı listede yer alan tescil ve kayda tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin,

87.03 tarife pozisyonunda bulunan, 1.600 santimetre küp ya da altında motor silindir hacmine sahip olan pick-up, panelvan, ATV, binek otomobil, jeep, arazi taşıtı, steyşın vagon ve buna benzer taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda bulunan, eşya taşımak için üretilmiş olan, 2.800 santimetre küp ya da altında motor silindir hacmine sahip olan pick-up, kamyonet, panelvan ve van benzeri taşıtların,

87.11 tarife pozisyonunda yer alan ve motor silindir hacmine bakılmadan motosikletlerin engelli birey tarafından bizzat kullanılması amacı ile sahip olduğu engele uygun bir şekilde hareket ettirici özelliğe sahip olan tertibatları yaptırmış olan engelli ya da malul kişiler ilk iktisabı özel tüketim vergisinden müstesna sayılacaktır.

Bu istisnadan faydalanmak isteyen engelli ya da malul kişilerin bizzat kullanacakları araçlarını engellerine uygun bir şekilde hareket ettirici özelliğine sahip olan tertibatlar ile düzenlemeleri gerekmektedir.

ÖTV’den Yararlanmak İçin Yapılması Gereken Değişiklikler

Bu kapsamda taşıtı hareket ettirecek olan aksamlar, vites kolu, gaz pedalı, fren pedalı ve debriyaj olarak kabul edilmiştir. İlk iktisaptan önce engelli bireyin engeline uygun bir şekilde özel tertibat ile hareket ettirici özelliğe sahip olan aksamlar ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Sol el ya da kolunda engele sahip olan engelli bireylerin, taşıtı hareket ettirmek için aksam kabul edilmiş olan manuel vites kolunu kendi engeline uygun bir şekilde direksiyonuna monte ettirmesi ya da buna benzer bir şekilde tadilat yaptırması ya da aracın fabrika çıkışlı olarak vitesin direksiyona göre sağ tarafa sabitlenmiş olması gibi durumlar hareket ettirme özelliğine sahip olan özel tertibat olarak kabul edilecektir.

Direksiyona topuz takılması, engelin olduğu tarafta yer alan cam silecek kumandası, sinyal, silecek kolu, ön ve arka camın su fıskiyeleri, dörtlü flaşör, kontak ve korna gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması ya da direksiyona monte edilmesi ya da buna benzer tadilatlar hareket ettirme özelliğine sahip olan özel tertibat olarak kabul edilmeyecektir.

Manuel bir vitese sahip olan araçların debriyaj pedalına ve / veya vites koluna sabitlenmiş olan özel tertibatlar ile donatılmadan aracı kullanamayacak olan engelli bireyler için, otomatik vitese sahip olan araçlar, özel tertibata sahip taşıtlar olarak kabul edilecektir.

Bu İstisnaya Hangi Sürücü Belgeleri Dahil Edilmiştir?

1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olan ve ilgili mevzuata göre bu tarihten itibaren 31 Aralık 2020 tarihine dek beş yıl geçerliliğe sahip olacak H sınıfı sürücü belgeleri ya da 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren alınacak olup engellilik durumları sebebiyle istisna kapsamına dahil edilmiş taşıtlarda yer alması gereken özel tertibatlar ya da bu tertibatlara ilişkin kod numara ya da numaraları gibi ibareleri içeren, M, BE, B1, B, A2, A1 ve A sınıfı sürücü belgelerine sahip olunması zorunlu kılınmıştır.

1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olan A ya da B sınıfı sürücü belgeleri, engelli ötv indirimi kapsamına dahil edilmemiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.