Kampanya Bulucu

Engelli Memur Emeklilik Şartları

Ülkemizde ve Dünyada ortalama olarak her on kişiden biri engelli bir bireydir. Engelli bireyler sonradan ya da doğuştan herhangi bir kaza ya da hastalık sonucunda sosyal, bedensel, duyusal, zihinsel ya da ruhsal yetilerinin bir kısmını ya da tamamını kaybetmiş kimselerden oluşmaktadır. Bununla birlikte engelli vatandaşlarımız bedensel ve ruhsal sebeplerden dolayı hem maddi hem de manevi olarak çöküntüye uğramaktadır. Engelli bireylere karşı diğer insanların takındıkları tavır onları bu tür olumsuzluklara itmektedir. Buna rağmen engelli bireyler ekonomiye katkıda bulunabilirler. Ülkemizde engellileri çalıştırması zorunlu olan çeşitli işletmeler bulunmakta olup bu sorumluluklarını yerine getirmeyen şirketlere çeşitli miktarlarda ceza verilmektedir. Zira 657 sayılı Kanunda yer alan bilgilere göre çeşitli kamu kurum ve kuruluşları çalıştırdıkları personel sayısına göre oranlanacak şekilde engelli birey çalıştırmak ile yükümlüdür. Engellilerin hayatını kolaylaştırma amacı ile devlet çeşitli uygulamaları devreye sokmaktadır. Bu uygulamalar her geçen gün engellilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillenmektedir. Bununla birlikte hem engelli bir birey olup hem de memur olarak iş hayatını sürdürmekte olan insanlar da bulunmaktadır. Engelli bireyler de memur olarak iş hayatına katılabilir ve yasalar tarafından belirlenmiş olan sınırlar dahilinde engelli memur emeklilik şartlarını yerine getirerek emekli olabilirler. Bu şartların arasında engelli memurlara sunulan bir diğer fırsat ise erken yaşta emekli olabilme fırsatıdır. Engelli memur emekli şartları konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okumanız gerekmektedir.

Engelli Memur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli memurların emekli olabilmesi için belirlenmiş olan şartlar ikiye ayırmaktadır. Bu ikiye ayrılışı 2008 yılının Ekim ayında çıkan Kanun ile belirlenmiştir. Bu nedenle 2008 öncesinde göreve başlayanlar ve 2008 sonrasına göreve başlayanlar şeklinde iki başlık altında engelli memur emeklilik şartlarını incelememiz gerekmektedir.

Ekim 2008 Öncesinde Göreve Başlayanlar

5434 Sayılı Kanunda yer alan 39. maddenin J fıkrasında belirtildiği üzere, engelleri sebebi ile mevzuatta yer alan bilgilere göre göreve alınmasının ardından en az 15 yıl boyunca sigortalı bir şekilde çalışmış olan engelli memurlar emeklilik şartlarından ilkini yerine getirmiş sayılacaktır. Bu da Ekim 2008 öncesinde göreve başlayan engelli memurların yerine getirmesi gereken şartlardan ilkidir. Bununla birlikte bu Kanunda yer alan diğer bilgiler 5435 Sayılı Kanunda belirtildiği üzere iştirakçı olan ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra kamu görevlisi olarak çalışan engellilere ait olan malullükleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Görevi yaptığı sırada,
  • Görevi dışında idareler tarafından görevlendirilerek herhangi bir kamu dairesi dahilinde bir başka iş yaparken yaptığı işten,
  • Kurumların çıkarlarını koruma amacı ile bir iş ile uğraşırken,
  • İdareler tarafından sağlanmış olan bir taşıt ile işe geliş ve işten dönüş sırasında,
  • İş yerinde meydana gelmiş bir kaza sebebiyle (sebebi her ne olursa olsun),
  • Kurumlar tarafından yetkilendirilen Sağlık Hizmeti tarafından Sağlık Kurulları aracılığı ile belirlenmiş olan usuller doğrultusunda düzenlenmiş rapor ve dayanak belgelerinin incelenmesinin ardından; İş gücü kayıp oranı yüzde 60 ya da daha üzerinde olan ya da görevlerini yapamayacak derecede mesleki kazanım gücünü kaybettikleri sonucuna varılan kişiler için 5434 sayılı Kanunda harp ve görev malullüğüne ilişkin olarak hükümler uygulanır.

Engelli memur emeklilik şartlarından 2008 yılının Ekim ayı öncesinde kamuda görev alıp çalışmaya başlayan ve en az %40 oranında bir engele sahip olan ve bu engelini raporlar ile tasdik ettirmiş olan engelli memurların en az 5400 gün boyunca prim ödemiş olması halinde erken emeklilik haklarından yararlanması mümkün hale gelecektir. Bununla birlikte engelli memur emeklilik şartlarında belirtildiği üzere kişinin doğuştan engelli olması ile sonradan geçirdiği hastalık ya da kaza gibi sebeplerden dolayı engelli bir hale gelmesi arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Doğuştan engelli olarak Kamunun engelli kadrosu arasında yer bulan ve %40 ya da daha üzeri bir engele sahip olan engelli bireyler 5400 günün ardından erken emekli olma şansını elde ederken, memur hayatına herhangi bir engel ile karşılaşmadan başlayan ve daha sonra memur hayatı içinde kaza ya da hastalık gibi sebeplerden dolayı engelli bir hale gelen kişilerin engel oranlarına göre 5760 gün ve 6480 gün arasında prim yatırmaları halinde erken emekli olma şansları olacaktır.

Ekim 2008 Sonrasında Göreve Başlayanlar

15 Ekim 2008 tarihinden itibaren Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Kanuna göre bu tarihten önce kamuda göreve başlayan kişilerle bu tarihten sonra kamuda göreve başlayan kişiler arasında farklılıklar olmaktadır. Engelli memurların emekli olabilmeleri için Kanunda belirtildiği üzere ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul olarak kabul edilmesini gerektirecek oranda engele ya da hastalığa sahip olan ya da bu sebeplerden dolayı malullük aylığında faydalanamayan sigortalı olarak çalışan bireyler, en az 15 yıldan beri sigortalı bir şekilde çalışma şartı ile 3960 gün prim sayısını doldurma kaydı ile yaşlılık aylığından faydalanabilecektir. Yani 2008 yılının Ekim ayından itibaren artık kişiler emekli aylığı değil yaşlılık aylığı almaya başlayacaktır.

Kurumlar tarafından yetkilendirilen Sağlık Hizmeti tarafından Sağlık Kurulları aracılığı ile belirlenmiş olan usuller doğrultusunda düzenlenmiş rapor ve dayanak belgelerinin incelenmesinin ardından varılan sonuca göre yaşlılık aylığı verilmesi konusunda sigortalı olarak çalışma süresi ile prim gün sayısı ödeme süresi doğrultusunda çeşitli şartlar bulunmaktadır.

%40 ve %49 oranları arasında bir engel oranı bulunan sigortalı memurlar en az 18 yıl boyunca memur olarak çalışmış olmaları ve 4680 gün boyunca prim ödemiş olmaları halinde yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaktır.

Bununla birlikte %50 ve %59 arasında bir engel oranı bulunan sigortalı memurlar en az 16 yıl boyunca memur olarak çalışmış olmaları ve 4320 gün boyunca prim ödemiş olmaları halinde yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.