Kampanya Bulucu

Engelli Maaşına Kredi Çekilir mi

Özürlü maaşına kredi çekilir mi, dul veya yetim aylığına kredi çekilir mi, 2022 maaşına kredi çekilir mi? Yazımızda bu soruların hepsine cevap arayacağız. Öncelikle 2022 maaşı nedir ona bakalım. 2022 maaşı 18 yaşından büyük, geliri olmayan ve %40’ın üzerinde engeli bulunanlara devlet tarafından ödenen bir maaş türüdür. Bu maaş henüz engelli vatandaşlarımızı tatmin edecek düzeyde değildir.

Ocak 2015-Temmuz 2015 verilerine göre:

  • Yaşlı Aylığı: 445,94 TL
  • Özürlü (%40 -69 arası) Aylığı: 891,85 TL
  • Özürlü (% 70 ve üstü) Aylığı: 1337,8 TL
  • 18 Yaş altı özürlü yakını Aylığı: 891,85 TL

Olarak ödeniyor.

Bu maaşlara her banka kredi vermiyor. Bu yüzden bankadan bilgi almakta yarar var. Fakat Özürlü maaşına, dul ve yetim maaşlarına kredi veren bankalar mevcut! Özellikle maaşınızı aldığınız bankanın size kredi verme olasılığı daha yüksek. Bu yüzden maaş çektiğiniz bankaya mutlaka kredi alıp alamayacağınızı sorun.

Özürlü Maaşımla kredi alabilir miyim?

Eğer kredi notunuzda sorun yoksa, yani ödemelerinizi faturalarınızı düzenli ödüyorsanız ve çektiğiniz kredileri zamanında kapattıysanız. Bankaların %90’ı size kredi verecektir.  Ancak bankadan alacağınız kredinin de bir üst limiti bulunmaktadır.

Engelli maaşım ile en fazla ne kadar kredi çekebilirim?

Engelli maaşınız ile maaşınızın 3’te 1’inin 36 katına kadar kredi çekebilirsiniz. Yani  %40 engeli olan bir vatandaşımız 890 lira(Haziran 2015 maaşı olarak) alıyor. Bu rakamı 3’e bölüp 36 ile çarpıyoruz.

890/3×36=10680

10.680 liraya kadar kredi çekebilirsiniz.

Dul maaşı alanlar,

Yetim maaşı alanlar

2022 engelli maaşı alanlar kredi çekebilirler. Kredi çekmeden önce gelir belgenizi  (SGK maaş bordrosu) ve kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Kredi Çekmek İçin Kefil Gerekli Midir?

Evet, hemen hemen kredi başvurusu yaptığınız bankaların tamamı kredi kullandırmak için sizden kefil isteyecektir. Bu sebeple düzenli bir maaşı olan, hatta kamu çalışanı olan bir kefil bulmalısınız.

Son olarak, engelli maaşına kredi veren bankalar ve kredi koşulları hakkında bilgi almak için ilgili konu başlığımızı ziyaret edebilirsiniz: ”Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Halim kol dedi ki:

    Kiredi çekmek istiyordum

  2. İbrahim Halil oğur dedi ki:

    Engelli maaşım var nakit alabilir miyiz