Kampanya Bulucu

Engelli Maaşı Ortalama Ne Kadar Sürede Bağlanıyor?

Türkiye’nin de içerisinde olduğu pek çok devlet engelli vatandaşlarının ekonomik sıkıntılarına bir nebze de olsa yardımcı olabilmek amacıyla çeşitli sosyal yardımlar sağlamaktadır. 2022 sayılı kanun kapsamında verilen engelli ödenekleri de bu sosyal destek uygulamalarından bir tanesidir. Bakanlık tarafından tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarınca belirli oranda engelli olduğu belirlenen vatandaşların ekonomik yeterliliklerinin de olmaması halinde engelli maaşı alma hakları bulunur.

Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Engelli maaşları için başvuru yapılırken kişinin adres kayıt sisteminde kayıtlı olarak göründüğü ikamet adresinin sınırları içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait şubelere gitmesi gerekir.

Engelli Maaşı Kaç Günde Sonuçlanır?

Engelli aylıklarının bağlanması konusunda net bir tarih yoktur. Genelde en geç 2-3 ay içerisinde sonuca bağlanan engelli maaşı başvurularının değerlendirilme süreci şehirden şehire farklılık gösterebilir. İstanbul gibi büyük şehirlerde süreç küçük şehirlere kıyasla daha yavaş işleyebilir. Burada olay değerlendirmeyi gerçekleştiren memurların yoğunluk seviyesi ile doğrudan ilişkilidir.

Engelli Maaşı Kaç Ayda Bir Verilir?

2022 sayılı kanun kapsamında engelli vatandaşlar için ödenen sosyal yardım paraları üç ayda bir verilir. Dolayısıyla bir yıl içerisinde dört kere engelli maaşı almak mümkündür.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

Engelli vatandaşların ekonomik durumlarına destek olmak amacıyla devlet tarafından ödenen engelli maaşları her yılın mart, haziran, eylül ve aralık ayları içerisinde ödeme alma hakkı bulunan kişilerin adına yatırılır. Ödeme günlerinde yığılma olmaması adına engelli vatandaşların doğum tarihlerinin son sayısına göre bir sınıflandırmaya gidilmiş ve ödemeler çeşitli günlere bölünmüştür.

Doğum tarihleri bazında engelli maaşları şu şekilde yatırılır:

  • Doğum tarihinin son sayısı 0 ya da 5 olan vatandaşlar için maaş ayının 5. gününde,
  • Doğum tarihinin son sayısı 1 ya da 6 olan vatandaşlar için maaş ayının 6. gününde,
  • Doğum tarihinin son sayısı 2 ya da 7 olan vatandaşlar için maaş ayının 7. gününde,
  • Doğum tarihinin son sayısı 3 ya da 8 olan vatandaşlar için maaş ayının 8. gününde,
  • Doğum tarihinin son sayısı 4 ya da 9 olan vatandaşlar için maaş ayınnın 9. gününde ödeme yapılır.

Engelli Aylıkları Nereye Yatırılır?

Engelli maaşları kapsamında yapılan ödemeler PTT ofisleri aracılığıyla çekilebilir. Maaş gününün gelmesiyle birlikte vatandaşların üstünde T.C. kimlik numarası yazan kimlik kartlarıyla birlikte herhangi bir PTT ofisine gitmesi ve engelli aylıklarını çekmek istediklerini söylemeleri yeterlidir.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı konusunda hesaplama yapılırken devlet memurlarının maaş katsayısı baz alınır. Yani memur maaşlarına zam geldiğinde engelli maaşları da zamlanmış olur. Dolayısıyla her yıl engelli maaşlarında belirli oranda bir artış söz konusu olur.

Bu çerçevede şu an uygulanmakta olan engelli aylıkları şu şekildedir:

  • Sağlık raporunda engel seviyesi yüzde 40 ve yüzde 69 arasında olan vatandaşlar için 1197,44 Türk Lirası (Ay başına: 399,14 Türk Lirası)
  • Engel seviyesi yüzde 70 ya da üstünde olan vatandaşlar için: 1796,16 Türk Lirası (Ay başına: 598,72 Türk Lirası)
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.