Kampanya Bulucu

Engelli Maaşı Hesaplama

Devlet tüm vatandaşları için hizmet sunmakla görevlidir. Devlet bunu yaparken hiçbir vatandaşını din, dil, ırk, cinsiyet, renk, siyasi görüş, etnik köken, mülkiyet ya da engellilik ve benzeri konularda hiçbir ayrım gözetmemekle yükümlüdür. Bununla birlikte devletin sunmakta olduğu hizmetlerin toplumun azınlığını oluşturan kesim içinde çeşitli önlemler ve pozitif ayrımcılıklar yapılarak gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. Pozitif ayrımcılık yapılması gereken ve ülkemizin belirli bir bölümünü oluşturan kesim ise engelli kişilerden oluşmaktadır. Devlet, engelli olan kişiler sahip olduğu engellerin oranlarına göre çeşitli miktarlarda para ödemesi yapmaktadır. Bu ödeme gerek engelli kişilerin kendisine gerekse engelli kişinin ailesine yapılabilmektedir. Bu kişinin sahip olduğu engele ve kişinin kendi hayatını idame etme gücüne göre değişim göstermektedir. Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi engelli maaşları engellilerin sahip olduğu oranlara göre değişmekte olduğu için engelli maaşı hesaplama işlemleri herkes tarafından doğru bir şekilde yapılamayabilmektedir. Bu nedenle gelin birlikte bu konuya bir göz atalım.

Engelli Maaşı Kimler Tarafından Alınmaktadır?

Engelli kişilerin hayatlarını zorluk içinde geçirmelerinden dolayı onların hayatını daha kolay bir hale getirebilmek adına uygulanmakta olan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birine de engelli maaşı adı verilmektedir. Engelli maaşından faydalanmak isteyen kişilerin sahip olduğu engelli oranlarını ispatlamaları gerekmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi içinde engellilerin Sağlık Kurulu raporu başvurusundan bulunmaları gerekmektedir. Engelli maaşından faydalanabilecek olan kişiler yüzde 40 ya da daha üzeri engellilik oranına sahip olan kişilerdir. Belirlenmiş olan yüzde 40’lık oranın altında bir engellilik oranına sahip olan kişilerin engelli maaşı alması mümkün değildir. Bununla birlikte engelli maaşı için belirlenmiş olan şartlardan bir diğeri ise engelli olan kişinin hane gelirinin muhtaçlık sınırının üstünde olmaması gerektiğidir. Engelli maaşından sadece hane geliri muhtaçlık sınırının altında olan kişiler yararlanabilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

Engelli maaşı kriterlerinden biri olan muhtaçlık sınırı, hane gelirinin asgari ücretin üçte birini oluşturmaktadır. Belirlenmiş olan bu sınırın altında hane gelirine sahip olan kişiler engelli maaşı almak için önemli kriterlerden birini yerine getirmiş olurlar

Engellilik Oranı Nasıl Belirlenir?

Engellilik oranının belirlenebilmesi için kişilerin öncelikle bu konu ile ilgili olarak sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Engelli raporu için gideceğiniz hastane tarafından verilecek olan engelli raporu başvuru dilekçesini doldurmalı, nüfus cüzdanınızı ve fotokopisini beraberinizde götürmeli ve yanınızda en az iki adet fotoğraf bulundurmanız gerekmektedir. Her ihtimale karşı hastane tarafından daha fazla fotoğraf istenme ihtimalini de hesaba katarak yanınızda daha fazla götürmeniz sizin yararınıza olacaktır. Gerekli evrakları bir araya getirdikten sonra engellilik raporuna başvuran kişilere gerekli tetkikler yapılacaktır. Bu tetkiklerin ardından doktorlardan oluşmuş olan bir heyete dosyanız gönderilecektir. Bu heyet kişinin engelli olup olmadığına karar verecektir. Bir kişinin engelli maaşına başvurabilmesi için bu başvuru sonucunda verilecek olan raporun yüzde 40 ya da üzerinde bir engeli gösteriyor olması gerekmektedir.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapmadan önce engelli maaşı hesaplama işlemlerini yapmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bu işlemleri anlatmadan önce engelli maaşı için nasıl başvuru yapacağınızı söylememiz gerekiyor. Engelli maaşı başvurusunu yapmak isteyen kişilerin kayıtlı oldukları ve ikamet adreslerinin bulunduğu vakıflara bizzat giderek yazılı bir şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Engelli maaşı başvuru sırasında, işlemin kanuni temsilciler tarafından yapılması halinde mahkeme tarafından verilmiş olan bir karar örneği ya da vekil tarafından başvuru yapılması halinde de vekâletname örneğinin başvuruya iliştirilmesi gerekmektedir.

Engelli maaşı başvuruları illerde Defterdarlıktan, ilçelerde ise Mal Müdürlükleri’nden alınan sevk kağıdı ile engelli sağlık raporuna gerek duyulmaktadır. Gerekli formları Defterdarlıktan ya da Mal Müdürlüğünden temin etmeniz mümkündür. Engelinizi belirten sağlık raporu ve engelli maaşı başvuru formu ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirmeniz halinde tek yapmanız gereken şey beklemektir. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde engelli maaşı almanız ve engelli maaşı hesaplama işlemlerini yapmanız mümkün olacaktır.

Engelli Maaşı Başvuru Sonuçları

Engelli maaşı başvuruları yaklaşık olarak bir ila üç ay arasında bir süreçte açıklanmaktadır. Engelli maaşı başvuru reddedilen kişilerin reddedilme sebeplerini öğrenmesi gerekmektedir. Bu tür sorunlar genellikle engelli sağlık raporu sebebi ile ortaya çıkabildiği için kişilerin engelli raporuna itiraz etmesi gerekebilir. Bunun içinde engelli raporu itiraz dilekçesini doldurmanız ve gerekli kurumlara başvurmanız gerekmektedir. Bu bir yana engelli maaşı başvuru sonuçları olumlu bir şekilde sonuçlanan kişiler engelli maaşı almaya hak kazanacaktır. Şimdi bu kişiler için engelli maaşı hesaplama işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini anlatalım. Engelli maaşı başvurusunun reddedilmesinin bir diğer sebebi ise hane halkı gelirinin belirlenmiş olan üçte birlik oranın altında değil üstünde olmasından kaynaklanmaktadır. Bu konu hakkında yapabileceğiniz tek şey bir başka evde kalmak olacaktır. Elbette bu pek de mantıklı bir seçenek değildir.

Engelli Maaş Hesaplama İşlemleri

Engelli maaşı hesaplama işlemleri engellilerin sahip olduğu engellilik oranına ve kişilerin yaşlarına göre değişim göstermektedir. Engelli maaş hesaplama işlemlerinde yüzde 40 ve 69 arasında engel oranına sahip olan kişiler ile yüzde 70 ve üzeri engel oranına sahip olan kişiler farklı miktarlarda engelli maaşı alacakken, 65 yaş aralığında olan kişiler ile 18 yaşının altında olan kişilere verilecek olan engelli maaşı da farklı olacaktır.

Engel oranı % 40 ve 69 arasında olan kişilere 2017 yılından itibaren 1.540 TL engelli maaşı verilecektir.

Engel oranı % 70 ve üzeri olan kişilere ise 2017 yılından itibaren 1.050 TL değerinde engelli maaşı verilmesine karar verilmiştir.

Bununla birlikte 65 Yaş Aralığında olan kişilere verilecek olan engelli maaşı 779 TL olarak belirlenmiştir.

Son olarak 18 yaşının altında olan engelli bireylere engel oranı yüzde 40’ın üzerinde olmak kaydı ile 1021,93 TL engelli maaşı verilecektir.

Belirlenmiş olan engelli maaşları üç ayda bir ödenecek olup zaman geçtikçe çeşitli değişiklikler gösterebilir. Bu tür değişiklikler devletin resmi yayın organları tarafından duyurulacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.