Kampanya Bulucu

Engelli Konut Kredisi

Türkiye’de yapılan son nüfus sayımlarına göre yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak 80 milyon kişiye ulaşmış bulunuyor. Bununla birlikte TÜİK kısaltmasına sahip olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan son açıklamalarda Türkiye’de yaşamakta olan engelli birey sayısının toplam nüfusa oranla %12,29 olduğu belirlenmiştir. Henüz gelişme safhasında olan ülkelerde görüldüğü üzere bu tür azınlık konumunda olan bireyler için yeteri kadar imkan sunulmamaktadır. Türkiye’de bu ülkelerden biri olduğu için henüz engelli bireyler için yeteri kadar fırsat sunulduğunu ifade etmek mümkün değildir. Yine de engelli bireylere devlet ve özel sektör tarafından sunulan çeşitli indirim ve haklar da bulunmaktadır. Engelli bireylerde kendilerine sunulan hizmetlerden faydalanabilmek için engelli oranlarını barındıran engelli sağlık raporlarını ev engelli kimlik kartlarını alırlar ve kendilerine sunulmuş olan imkanlardan faydalanmaya başlarlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta engellilere hak tanırken onları da diğer engelsiz bireylerden farklı hissettirmemek gerektiğidir. Örneğin engelli bireylere özellikle trafikte daha ehemmiyetli davranılabilmesi için getirilmiş olan engelli plakasına engelli bireylerden gelen tepkiler bir çığ gibi büyümüştür. Bunun sonucunda da engelli plakası diye bir şey kalmamıştır. Bu nedenle esasında Engelli Konut Kredisi adı altında engelli bireylere bir kredi verilmemektedir. Fakat doğrudan engelli konut kredisi adı altında kredi veren bankalara rastlanmasa da engelli bireyler için sunulan kredi fırsatları da vardır.

Engelli Kredi Şartları

Engelli bireylere birçok banka kredi vermektedir. Esasında engelli bireyler ile engelsiz bireyler arasında yapılan bir ayrım bulunmamaktadır. Zira engelli bireylerin de engelsiz bireyler gibi yerine getirmesi gereken şartlar bulunduğu gibi engelli bireylerin de bu koşulları yerine getirerek aldıkları krediyi faizleriyle birlikte geri ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle de engelli bireylerin sabit ve düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. bu bir yana en az 6 ay boyunca sigortalarının yatmış olması gereken engelli bireylerin, beyan edebilecekleri bir iş tanımının olması ve belgeleyebilecekleri bir iş gelirine sahip olması gerekmektedir. Belgelenmesi gereken bu maaşa haciz gelmemiş olmalıdır. Elbette kredi alma koşullarından biri olan kredi kotunun da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Hangi bankadan olursa olsun kredi ya da kredi borcunu ödemeyen, otomatik ödemede olan faturalarını geciktiren ya da çeşitli sebeplerle bankalara karşı olan borçlarını geç ödeyen kişilerin kredi notları düşmektedir. Bir başka bankaya giderek kredi almak isteyenlerin karşısına da yine bir önceki bankada yapmış olduğu hatalar çıkacaktır. Ayrıca ruhsal yönden bir engele sahip olan engelli bireylere kredi verilmemektedir. Bununla birlikte ölüm süreci çeşitli sağlık raporları ile birlikte belirlenmiş olan bireylere de kredi verilmeyecektir. Çünkü bankalar er ya da geç vermiş olduğu kredinin karşılığını almak isterler.

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Engelli bireylere bankalar tarafından sunulmakta olan çeşitli kredi fırsatları ya da paketleri bulunmaktadır. Fakat tüm bunların arasında en çok ön plana çıkan banka Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası engelsiz destek paketi bu konuda diğer bankalardan bir adım öndedir.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

Ziraat Bankası engelli bireylerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak, ülke ekonomisine katılmalarını sağlamak ve ticari faaliyetlerini desteklemek amacı ile masrafsız ve uygun faizli krediler sunmaktadır. Engelsiz Destek Paketi ile birlikte engelli bireylere çeşitli bankacılık ürünlerinde indirimler sunulurken aynı zamanda bireysel emeklilik sistemi konusunda da avantajlar sunar. Bu kadar geniş çaplı bir paket sadece Ziraat Bankası tarafından sunulmuştur.

Ayrıca engelli bireylere iş imkanı tanıyan firmaların da bu paketten faydalanması mümkündür.

Engelsiz Destek Paketi Koşulları

Bu paketten faydalanmak isteyen engelli bireyler ile ortak olan firmalar ya da engelli bireyleri çalıştıran şirketlerin İnternet Bankacılığı’nı kullanmaları ve en az iki tane otomatik ödeme talimatı vermeleri gerekmektedir. Engelsiz Destek Paketi ile ilgili daha fazla detay ve avantaja ulaşmak için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilir ya da size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Engelsiz Destek Paketi Avantajları

Bankacılık işlemlerinde özel indirimler

Uygun faize sahip olan krediler ve 60 aya kadar varan vade seçenekleri

Engelli birey ve engelli bireyin eşi ile 18 yaşını geçmiş olan çocuklarının katılabileceği birbirinden farklı ve özel Bireysel Emeklilik plan ve teklifleri

Ziraat Bankası tarafından piyasada vuku bulabilecek olan risklerinde göz önünde bulundurulmasıyla teminatı yapılmış sigorta güvencesi ve sigorta hizmetleri ve Ziraat Finans Grubu tarafından sunulmuş olan buna benzer avantaj ve ayrıcaklarıklardan yararlanmak tamamen sizin elinizde!

Ziraat Bankası engelsiz destek paketi haricinde engelli bireyler için doğrudan doğruya sunulmakta olan herhangi bir kredi fırsatı olmasa da engelli bireyler için bazı banklar tarafından sunulmakta olan imkan ve avantajlar bulunur. Yapı Kredi Bankası ile Koç Finans engelli bu bankaların başında gelerek engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya çalışmaktadır.

Koç Finans Engelsiz Kredi

Engelli bireyler için Koç Finans tarafından sunulmakta olan krediye başvurmak isteyen engelli bireylerin yetkili satıcılara ya da Müşteri Hizmetlerine başvurması gerekmektedir. Engelli bireylerin, engelsiz kredi başvurusunda bulunduğu andan itibaren bu bireylere pozitif ayrımcılığa gidilerek öncelik verilir. Bu da bu tür bir işlemin dahi 10 dakika gibi kısa bir üre içinde değerlendirilmesine sebep olur. Engelli bireylerin yapacakları kredi başvurularına onay verilmesi durumunda ise kredi sözleşme ya talep edilen bir noktaya ulaştırılır ya da doğrudan doğruya sözleşme imzalanarak kredi işlemleri başlatılmış olur. İşlemlerin başlayabilmeleri için bu sözleşmenin imzalanması gerekmektedir. Dileyen engelli bireylere Braille Alfabesi ile yazılmış olan sözleşme bilgileri ve geri ödeme planı iletilir.

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık

Yapı Kredi Bankası engelli bireylerin günlük hayatında bankacılık işlemlerini yaparken karşılaşmış oldukları tüm zorlukları giderebilmek adına hem çağdaş hem de pratik bir hizmet sunabilmek için 2008 yılında “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışını benimsemiştir. Bu anlayış beraberinde diğer bankalar tarafından “Engelsiz Bankacılık Programı” şeklinde örnek alınmıştır. Zira engelsiz bankacılık programı konusunda banka sektöründe bir ilki başarmış olan Yapı Kredi Bankası, engelli bireylerin hayatını daha güzel bir hale getirebilmek ve engelli bireylerin kendilerini toplumun bir parçası olmalarını sağlayabilmek adına bu tür bir hizmet vermeye başlamıştır. Daha fazla bilgi için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz. Koç Finans müşteri Hizmetleri hattı olan 0216 556 03 03 numarasını arayarak bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık Hakkında Daha Fazla Bilgiye Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.