Kampanya Bulucu

Engelli Kartı Sorgulama

Doğuştan ya da doğduktan sonra meydana gelen ruhsal, zihinsel, görsel ya da işlevsel vücut sakatlıkları ya da hastalıklarına sahip olan ve bu nedenle de yönetsel ve toplumsal tercih ve tutumları hayatın birçok bölümünde kısıtlanan kişilere engelli adı verilmektedir. Engelliler, vücutsal ya da ruhsal herhangi bir hastalığa sahip olmayan ya da bu tür hastalıklara sahip olsa da hayatı bundan pek fazla etkilemeyen kişilere oranla büyük zorluklar ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Engellilerin hayatını daha yaşanabilir bir hale getirebilmek adına devlet tarafından sunulmakta olan bazı hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlerden birine de Engelli Kartı adı verilmektedir. Engelli Kartı ve Engelli Kartı Sorgulama işlemlerine dair bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında yer almaktadır.

Engelli Kartı Nedir?

28173 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış olan “Özürlülük Sınıflandırılması, Ölçütü ve Özürlü Kişilere Verilecek Olan Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile birlikte engellilerin hayatında çeşitli düzenlemeler meydana gelmiştir. Bu yönetmelik 14 Ocak 2012 tarihinde yayınlanmıştır. Yayınlanmış olan bu yönetmelik ile birlikte % 40 ya da daha üstü bir oranda engele sahip olan kişiler sahip oldukları engellilik yüzdesini Özürlü Sağlık Raporu’nu kullanarak ispatladıkları halde Engelli Kartı adı verilen kartı kullanma şansını elde ederler. Engelli kişilerin bu kartı alabilmeleri için yurt içinde yer alan devlet hastanelerine başvurmaları gerekmektedir. Yurt dışında yer alan ya da özel hastanelerden alınan raporlar Engelli Kartı alınabilmesi için geçerli sayılmayacaktır.

Engelli Kartı’na bireysel olarak başvurmak isteyen kişilerin T. C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelliler için düzenlenmiş olan Kimlik Kartının aslına ya da Engelli Sağlık Kurulu Raporu tarafından verilecek olan % 40 ya da daha üzeri bir oranda engele sahip olduğunu gösteren rapora, bir adet vesikalık fotoğrafa ve son olarak da nüfus cüzdanının aslına ihtiyaçları vardır. Bu gereklilikleri yerine getiren kişiler Engelli Kartı’nı ilk kez çıkartacaksa 10 TL’lik ücreti Başvuru Merkezleri’ne giderek kredi kartı ya da nakit bir şekilde ödeyebilirler. Yenileme işlemlerinde de yukarıda yer alan belgelere ek olarak arızalı kartınızı da getirmeniz gerekir. Bununla birlikte Engelli Kartları her ne sebeple olursa olsun yenilendiği takdirde, eski kartın da ibrazının gerçekleşmesi ile birlikte bu işlemin karşılığı olarak 10 TL ödenecektir. bununla birlikte kayıp ve çalıntı gibi sebeplerle Engelli Kartı’nı yenileyecek olan kişilerin 20 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Usulsüz bir şekilde Engelli Kartını kullanan kişilere Mavi Kartın aylık dolum bedeli kadar ceza yazılacaktır. Bununla birlikte Usulsüz Kullanım Bedeli 1608 numaralı Kanun’da belirtilmiş olan idari para cezası alt sınırına göre 250 TL’dir.

Engelli Kartı Nerelerde Kullanılır?

Engelli Kartı raylı sistem istasyonlarında, otobüslerde ve deniz taşımacılığı yapılan iskelelerde yer alan turnikelerde kart okuyucusuna 0 ila 8 santimetre aralığında tutularak kullanılabilmektedir. Engelli Kartına sahip olan kişiler bu kartları, İETT’ye ait olan çift katlı express otobüslerde, otobüslerde, nostaljik tramvaylarda, tünellerde ve metrobüslerde; ÖHO’ye ait olan belde otobüsleri ve normal otobüslerde; Otobüs A. Ş’ye ait olan tramvay, füniküler, teleferik ve metrolarda, İDO’ya ait olan İDO – İST 1 ve İDO – İST 2 ( Sirkeci ve Harem Araba Vapuru), İDO – ADA 1, İDO – KRFZ, İDO – YLV1, İDO – ADA 2 ve İDO – YLV 2 deniz otobüslerinde; Şehir Hatları olan ŞH – İST, ŞH – ADA ve ŞH – ÇNRCK’lerde, Mavi Tur’a ait olan TCDD ve Dentur’larda kullanabilirler. Engelli kartının ücretsiz tarifesinin geçerli olmadığı hatlarda ise engelli kişilerin İstanbulkart Dolum Bayilerini ya da Biletmatik’leri kullanarak kartlarına para yüklemesi ve kartlarını tam tarife üzerinden kullanması gerekmektedir.

Engelli Kartı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli Kartı sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin İETT üzerinden birtakım işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. İETT Online Başvuru Takip işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak İETT resmi internet sitesine üye olmaları gerekmektedir. İETT sitesine üye olmak için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu durumda karşınıza böyle bir sayfa gelecektir. Engelli Kartı Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için siteye üye olmanız gerekmektedir. Bu nedenle T. C. Kimlik numarası, Nüfus Cüzdanı Seri numarası, baba adı, cep telefonu numarası, kullanılmakta olan ve erişime sahip olduğunuz bir e posta adresi ve bu e posta adresinin tekrarı, en az altı karakterden oluşturulması gereken ve içerisinde harf ve rakam kullanabileceğiniz bir şifre ve bu şifrenin tekrarı ile birlikte görselde yer alan harf ve rakamları “Güvenlik Kodu” yazan yere girmeli ve “Üyelik sözleşmesini okudum, onaylıyorum.” seçeneğini işaretleyerek “Kaydet” demelisiniz.

Siteye bu şekilde üye olduktan sonra siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Üyeliğiniz aktif hale geldikten sonra siteye giriş yapmak için yazımızın sonunda yer alan diğer linke tıklayabilirsiniz.

Bu durumda karşınıza böyle bir sayfa gelecektir. E posta adresinizi, şifrenizi ve güvenlik kodunu doğru bir şekilde girerek “Giriş” seçeneğine basabilirsiniz. Bu işlemin ardından da “Online Kart Başvuru Takip” uygulamasını kullanarak Engelli Kartı Sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Online Kart Başvuru Takip uygulamasına erişemiyorsanız yazımızın en son kısmında yer alan bağlantısına tıklayarak bu bölüme gelebilir ve üye girişi gerçekleştirerek Engelli Kartı Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Engelli Kartı Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz için ise tek yapmanız gereken şey sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmektir. Böylelikle kart başvurunuzun ne durumda olduğunu, kabul edilip edilmediğini ve kartı ne zaman alabileceğinizi birkaç tık ile birlikte kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İETT Üye Kayıt Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

İETT Üye Girişi İçin TIKLAYINIZ!

Engelli Kartı Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.