Kampanya Bulucu

Engelli İndirimi

Engelliler, sosyal, duyusal, ruhsal, zihinsel ya da bedensel sebeplerden dolayı çeşitli oranlarda engele sahip olan kişilerden oluşmaktadır. Diğer insanların aksine vücudunun belirli bölümlerinde çeşitli aksaklıklar barındıran bu kişilerin hayatları da sahip olduğu engel sebebi ile zorluklarla geçmektedir. Devlet engellilerin hayatını kolaylaştırabilmek adına çeşitli uygulamalar getirmektedir. Bu uygulamalardan birinin adına engelli indirimi denilmiştir. Engelli indirimi adı altında engelli bireyler sunulmuş olan birçok farklı indirim bulunmaktadır. Engelli indirimi eğitimden ulaşıma, yeme ve içmeden kültür ve sanat gibi etkinliklere kadar geniş bir yelpazede verilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte engelli bireylerin hayatları ile engelli olmayan bireylerin hayatları arasında ortaya çeşitli farklılıklar ve yaşam biçimleri çıkabiliyor. Bu nedenle de pozitif ayrımcılık yapılarak il ve ilçe merkezleri ile çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından engelli bireylere çeşitli olanaklar sunuluyor. Şimdi engelli indirimi konusunu daha geniş bir yelpazeden ele alacağız.

Kamu Kurumları Tarafından Verilen Engelli İndirimleri

Engelli Kimlik Kartı

Ülkemizde engelli indirimi çerçevesinde engelli bireyler için yapılan indirimlerden yararlanılabilmesi için bu kişilerin engelli kimlik kartı çıkartması gerekmektedir. Engel oranı %40 ya da daha üzerinde olan kişiler İl ya da İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurduktan sonra kendilerine birer engelli kimlik kartı çıkartabilir ve sunulan engelli indirimlerinden kolaylıkla faydalanabirler.

Belediyeler Tarafından Yapılan Engelli İndirimleri

Ülkemizde yer alan tüm belediyeler, engelli bireyler için, vapur, otobüs, minibüs ve buna benzer ulaşım araçları ile birlikte birçok konuda engellilere belirli oranlarda indirim sunmaktadır. Her belediyenin engelliler için sunduğu indirimler farklılık gösterebildiği için bu konu hakkında en iyi bilgiye yaşadığınız yerde yer alan belediyelere sorarak öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları

Engelli indirimi veren kurumlardan biri de vakıflardır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından engelli bireyler için yapılan çeşitli engelli indirimleri bulunmaktadır. Engelli bireylerin yaşadıkları ailede kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında kalmaması halinde bu kişiler engelli indiriminden yararlanabilirler.

Kredi Yurtlar Kurumu Engelli Hakları

Ulaşım alanlarında olduğu gibi eğitim alanlarında da engelli bireylere indirim yapılmaktadır. KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlık raporu ile engel oranının %40 ya da daha üzeri olduğunu kanıtlayan kişilere hem burs hem de yurt başvurularında öncelik tanınır. Bununla birlikte KYK tarafından son yıllarda inşa edilen yurt binalarında engelli öğrencilerin hayatlarını daha kolay bir hale getirebilecek türden düzenlemeler de yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir.

Müzeler ve Devlet Tiyatroları Tarafından Yapılan Engelli İndirimleri

Engelli bireyler için sanat ve kültür alanlarında da birçok engelli indirimi avantajı sunulmaktadır. Engelli bireyler Devlet tiyatrolarında sunulan tiyatro ve oyunları ücretsiz bir şekilde izleme hakkına sahiptirler. Bu haktan yararlanmak isteyen engelli bireylerin tek yapması gereken şey bulunduğu bölgede yer alan devlet tiyatrosuna engelli olduğunu kanıtlayan engelli kimlik kartı ile birlikte giderek konu ile ilgili detaylı bilgi almaktır.

Bununla birlikte Türkiye’de yer alan müzelerde çeşitli engelli indirimleri sunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde yer alan müzelere gidecek olan engelli bireyler ve bu bireylerin refakatçileri ücretsiz bir şekilde müzeyi gezebilirler.

Özel Şirketler Tarafından Verilen Engelli İndirimleri

Devlet tarafından engelli bireyler için sunulmakta olan engelli indirimleri olduğu gibi özel şirketler tarafından da sunulmakta olan engelli indirimleri bulunmaktadır. Bu indirimler ile birlikte özel şirketlere sahip olan eğitim, sanat, iletişim ve ulaşım gibi birçok alanda engelliler günlük hayatlarını kolaylaştıracak türden indirimlerden yararlanabilirler.

Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde Engelli İndirimi

Engelli bireyler için sunulan indirimlerden biri de ulaşımda karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bilindiği üzere trafik sadece araçlar ile değil insan yoğunluğu ile de olmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma araçları oldukça fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır. Engelli bireyler de bu toplu taşıma araçlarında çeşitli avantajlardan faydalanabilirler. Örneğin şehirler arası otobüs seyahatine çıkan kişiler %40 ya da daha üzeri engel oranına sahip olmaları halinde herhangi bir hatta bilet fiyatları üzerinden %30 oranında engelli indiriminden faydalanabilecektir.

Türk Hava Yolları Engelli İndirimi

Türk Hava Yolları yani THY ve THY bünyesinde yer alan Anadolu Jet ile birlikte engelli bireyler çeşitli indirimlerden yararlanabiliyorlar. Engel oranı %40 ya da daha üzeri olan kişiler THY ve Anadolu Jet firmalarından alacakları tüm iç hat biletlerinde yüzde 25 oranında engelli indiriminden faydalanabilirler.

Cep Telefonu Tarifelerinde Engelli İndirimi

Türkiye’de en çok kullanılan üç GSM operatörü yani Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone engelli bireyler için çeşitli indirimler sunmaktadır. Her GSM şirketi çeşitli kampanya ve indirimler ile birlikte engellilere birbirinden farklı fırsatlar sunmaktadır. Bununla birlikte Türk Telekom tarafından ev telefonlarına özel olarak Sosyal Tarife adında engelli bireyler için sunulmuş olan bir tarife bulunmaktadır.

Engelliler İçin Vergi İndirimleri

Gelir Vergisinde Sakatlık İndirimi

Engelli bireylere yapılan indirimlerden biri de vergi konusunda karşımıza çıkmaktadır. Gelir vergisinde sakatlık indirimi GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisine tabi tutulmuş olan serbest meslek kazancına sahip olan ya da ücretli bir şekilde çalışan engelli bireyler ile ailesinde serbest meslek kazancına sahip olan ya da ücretli bir şekilde çalışan kişiye bakmakla yükümlü olan kişilere dolaylı yoldan verilmekte olan bir tür indirimdir. Engelli bireyler ve bu bireylere bakmakla yükümlü olan kişiler diğer vatandaşlara oranla daha az gelir vergisi öderler. Bu yol ile engelli bireyler yükü biraz daha hafifletilmeye çalışılmıştır.

Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti

Motorlu Taşıt Vergisi olarak da bilinen Bandrol Vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın ilk ve ikinci altı ayında alınmakta olan bir tür vergidir. Motorlu taşıt vergisinde engelliler için yapılan engelli indirimleri ise aracın hacmine ve engelli bireyin engel oranına göre değişmektedir. Bu konu ile ilgili detaylar sitemizde yer alan diğer yazılarda bulunabilir.

Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti

Engelli indirimlerinin arasında yer alan bir diğer indirim ise emlak vergisi muafiyetidir. Belediyeler, yüz ölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek bir meskene sahip olan evler için yüzde 0 oranında vergi ödenmesi yani vergi ödenmemesi durumudur.

Engellilere Sağlanan Diğer Hak ve İndirimler

Bununla birlikte tek bir yazı altında toplayamayacak olsak da engellilere indirim sunulan ve tanınan haklar bulunmaktadır. Örneğin engelli bireylerin profesyonel bir şekilde spor yapabilmeleri için Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan özel spor federasyonları bulunmaktadır. Öyle ki engelli bireyler için düzenlenen spor müsabakaları ve hatta olimpiyatlar dahi bulunmaktadır. Bununla birlikte engelli bireyler H sınıfı ehliyet alma hakkına sahiptir. Bununla birlikte bir başka yazımızda ele alacağımız Engelli bireylere hibe ödemesi, İŞKUR tarafından yapılan bir tür karşılıksız ödemedir. Aynı zamanda yine İŞKUR engelli bireyler için meslek edinme kursları ve iş program avantajları sunmaktadır. Her geçen gün engellilerin hayatını diğer vatandaşların yaşamından farklılaştıracak türde gelişmeler meydana gelse de engelliler için tanınan hak ve indirimler ile birlikte bunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.