Kampanya Bulucu

Engelli Hibe Ödemesi Şartları

Ülkemizde birçok engelli birey yaşamaktadır. Engelli bireylerin hayatları büyük zorluklar ile geçmektedir. Bu tür zorlukların başında her ne kadar devlet tarafından bazı kurumlara engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olsa da bu kişileri çalıştırmak istemeyen şirketler gelmektedir. Engel oranı %40’ın üzerinde olmayan ya da hane geliri muhtaçlık sınırın üzerinde olan engelli bireyler engelli maaşı almaya hak kazanamadıkları için para kazanıp geçinebilmek için tek yola sahiptir. Bu yol herkes gibi bir işe girip para kazanmaktır. Fakat bu yolların da önü kesilen engelli bireylerin geriye yapacak pek fazla şeyi kalmaz. Bununla birlikte engelli bireyler birçok kişi tarafından hafife alınmaktadır. Engelli bireylerin zihinsel bir hastalığa ya da özre sahip olmayan kısmı sağlıklı bir insan gibi düşünebilme yetisine sahiptir. Bu nedenle de birçok kişinin akıllarında çeşitli iş projeleri bulunmaktadır. Devlet bu konu hakkında bir adım atarak engellilerin projelerini hayata geçirebilmeleri için hibe ödemesi yapmaya karar vermiştir. Bu gelişme ile birlikte kendi işini kurmak isteyen kişilerin Engelli Hibe Ödemesi Şartlarını yerine getirmesi halinde karşılıksız bir şekilde para alması mümkün hale gelecek. İŞKUR, bu şartları karşılayan kişilere 36.000 TL’ye varan tutarlarda hibe desteği verecek. Verilecek olan bu hibe hem eski hükümlüler hem de engelli bireyler için bir umut olacak. Zira en az engellilerde olduğu kadar eski hükümlü olan kişiler de vatandaşlar tarafından hor görülüyor. Fakat verilecek olan bu hibe ödemesi sayesinde engelli vatandaşlar kurmak istedikleri iş doğrultusunda eğitime tabii tutulduktan sonra uzman kişiler tarafından verilecek olan destek ile birlikte kendi işlerini kurabilecekler. Fakat engelli hibe ödemesi şartlarını yerine getirmeyen ya da emekli olmuş olan engelli kişiler bu ödemeden faydalanamayacak.

Hangi Projeler Desteklenecek?

Engelli bireylerin kendi işini kurabilmeleri için verilecek olan hibe ödemesinde aynı zamanda eski hükümlü olan kişilerinde kendi işini kurmasına yönelik projeleri desteklenecek. Engelli bireylerin iş bulmasını sağlayacak olan destek minvalinde teknolojilere yönelik projeler, engelli bireylerin işe yerleştirilmesi ve iş ile iş yerlerine uyum sağlayabilmesi için yapılan projeler ve son olarak da engelli bireylerin iş hayatında yer edinebilmelerini arttırıcı çeşitli mesleki eğitim programları yönelik projeler İŞKUR tarafından desteklenecek olan projeler arasında yer almaktadır.

Hibe Ödemesi İçin Onayı Kim Verecek?

Engelli bireyler ve eski hükümlü olan kişiler için verilecek olan hibe ödemesi bu kapsamda yayınlanmış olan Başvuru Rehberi’nde yer alan projeler için sosyal ve kamu taraflarından belirlenmiş olan temsilcilerden oluşan komisyon tarafından değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirmenin sonucunda desteklenecek olan projeler belirlenecektir.

Hibe Ödemesi Hangi Fon Tarafından Karşılanacak?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi eski hükümlü bireyler ya da engelli kişileri çalıştırmayan işverenler ya da işveren vekilleri bulunmaktadır. İşte 22 Mayıs 2003 tarihinde yayınlanmış olan 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan 101. maddeye göre bu kişilerden tahsil edilecek olan para cezaları fonu ile birlikte hibe ödemeleri yapılacaktır.
Bununla birlikte belirlenmiş olan destek kalemleri ve ödemeler aşağıda belirtilmiştir.

 • Kuruluş Desteği: İşletmelerin kurulduğu andan itibaren 12 aylık bir dönem boyunca fatura karşılığı olma kaydı ile işletmenin temel faaliyet alanı çerçevesinde olan yazılım, sarf malzemesi, donanım, teçhizat, ofis malzemesi ve makine gibi maliyetler için en fazla 30.000 TL tutarında verilecektir.
 • İşletme Gideri Desteği: İşletmenin kurulduğu andan itibaren 12 aylık bir dönem süresince  iletişim, ısınma, elektrik ve su gibi fatura karşılığı olan işletme giderlerinin en fazla %60’ını geçmeyecek şekilde ve yıllık toplamda en fazla 4.000 TL olma kaydı ile verilecektir.
 • Kuruluş İşlemleri Desteği: İş yerinin kurulabilmesi için yapılan resmi işlemler, izinler, onaylar ve ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2.000 TL tutarında destek verilecektir.

Hibe Ödemesi İçin Engellilerde Aranacak Şartlar

Elbette engelliler için hibe ödemesinin yapılabilmesi için bu ödemeden yararlanmak isteyen kişilerin engelli olma koşulunu yerine getiriyor olmaları gerekmektedir. Bu da sosyal, duygusal, ruhsal, zihinsel ya da bedensel olarak iş gücü kayıp oranı yüzde 40 ya da daha üstünde yoksun olan bireylerin bu engellerini Sağlık Kurulu Raporu ile ispatlamış olmaları halinde geçerli olacaktır. Bununla birlikte Engelli Hibe Ödemesi Şartları aşağıdaki gibidir.

 • İŞKUR’a kayıtlı olmak,
 • İkametgahın iş yerinin kurulacağı şehirde olması,
 • Emekli olmamak,
 • 18 yaşının üstünde olmak,
 • Pasif ya da aktif bir iş yerine sahip olmamak,
 • Girişimcilik eğitim programına katılarak bu programdan sertifika almak

Eski Hükümlülerde Aranacak Şartlar

 • 18 yaşının üstünde olmak,
 • İŞKUR’a üye olmak,
 • Pasif ya da aktif olarak bir iş yerine sahip olmamak,
 • Emekli olmamak,
 • Girişimcilik eğitim programına katılarak bu programdan sertifika kazanmak,
 • İş yerinin kurulacağı şehirde ikametgaha sahip olmak

Hibe Kapsamına Dahil Edilmeyen Maliyetler

Engeli bireyler ve eski hükümlüler için verilecek olan hibe ödemesine dahil edilmemiş maliyetler şu şekildedir: iletişim, elektrik ve su vb. abonelik ücretleri, çalışanların ücretleri, iş yerine ait kira, harç, resim, vergi ve çeşitli üyeliklere ait ücretler, depozito, doğrudan ya da işlenerek satılacak olan ürünlere ait bedeller, işin konusu ile doğrudan değil dolayı bir alakaya sahip olan demirbaş malzemeler, kurulmuş olan bir işletmenin gelişmesi için yapılan giderler.

Engelli Koçu

Engelli Hibe Ödemesi Şartlarından biride projeden faydalanmak isteyen engelli bireylerin yaşadıkları şehirlerde hibe ödemesi için başvuru yaptıktan sonra alınan başvuruların ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Gaziantep, Erzurum, Ankara ve İstanbul’da yer alan eğitim merkezlerinde verilecektir. Bu eğitimleri tamamlamayı başaran engelli bireyler yaşadıkları şehirlerde iş yeri kurmaya hak kazanacaktır. Bununla birlikte kendi iş yerini kurmak için hak kazanmış olan engelli bireylere başarılı iş adamları gönüllü bir şekilde koçluk yaparak onlara yardımcı olacak.

Hibe Ödemesi Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Hibe ödemesinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuru yapmadan bazı evrakları toplaması ve başvuruyu bu şekilde yapması gerekmektedir. Bu evraklar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Engelli Sağlık Kurulu tarafından verilecek olan raporun aslı gibi yapılan örneği,
 • Bütçe tablosu,
 • Vergi Dairesi tarafından verilmiş olan proje sahibine ait güncel vergi mükellefiyet durumunu göstermekte olan belge,
 • Girişimcilik eğitim programına katılarak alınan sertifikaya ait örnek,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Hibe ödemesi talep dilekçesi,
 • Hibe ödemesi için başvuru formu,
 • Kurulacak olan işin konusu ile ilgili olan mevzuatlara ait zorunlu belge istenmesi halinde iş ile ilgili mesleki bilgiyi gösteren sertifika ya da diploma gibi bir belgenin örneği,
 • Proje kapsamında yer alan diğer kurum ve kuruluşların iş birliğini gösteren belgeler,
 • Kişinin kaldığı şehri gösteren resmi belge
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.