Kampanya Bulucu

Engelli Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir? [GÜNCEL]

Bir sakatlık ya da hastalık yüzünden kendilerine bakabilme yetisini kaybeden kişiler için ödenen evde bakım ödenekleri sayesinde maddi imkanı yeterli olmayanlar için bazı ihtiyaçların daha kolay karşılanması mümkün hale gelmiştir. Yaşlılığa bağlı olarak kendi kendine bakamayan ve engelli olan kişiler için ödenen evde bakım maaşları bir çeşit sosyal destektir ve belirli şartların sağlanması halinde vatandaşlara verilir.

Devletin düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay ödemesini yaptığı evde bakım maaşlarının dağıtılmasındaki amaç günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılama yetisine sahip olmayan ve maddi olanakları yetersiz olan kişilerin daha uygun şartlarda yaşamasını sağlamaktır. Fakat bu maaş herkese koşulsuz şartsız verilmez. Engelli ya da yaşlı kişinin bulunduğu evdeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında hane üyeleri içerisinde kişi başı asgari ücretin içte ikisinden çok gelir düşmesi halinde evde bakım maaşı desteği sağlanmaz.

Özürlü Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

Engelliler için evde bakım parası olarak da bilinen bu ödenek, sağlık kurulu raporunca engel durumu en az yüzde 50 olarak belirlenmiş kişiler için verilen bir sosyal destektir. Evde bakıma muhtaç olan kişilerin yakınlarına verilen bu para bazı durumlarda kesilebilir.

Evde bakım parası kesilme nedenlerinden birisi hane içerisindeki ekonomik durumun olumlu anlamda değişiklik göstermesi olabilir. Özürlü maaşı için hane halkındaki kişi başına aylık düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması gerekir.

Evde bakım aylığı bağlanırken bu şartlar sağlansa bile ilerleyen süreçlerde gelirin iyileşmesi halinde muhtaçlık durumu ortadan kalkabilir ve buna bağlı olarak evde bakım parası kesilir.

Ayrıca dönem dönem Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri eve kontrole gelebilir ve hastanın güncel durumunu inceleyebilirler. Raporun yenilenmesi ya da heyetin eve gözleme gelmesi durumunda engel seviyesinin yüzde 50’nin altına düşmesi halinde yine aynı şekilde engelliler için ödenen evde bakım aylığının kesilmesi söz konusu olacaktır.

Bunlara ek olarak ikamet ve adres değişikliği söz konusuysa ve bakıcı değişikliği yaşandıysa bu durumun tespit edilmesi halinde de maaş kesilebilir. Bu sebeple ikamet değişikliğinin meydana gelmesi halinde kısa süre içerisinde bu değişiklik ilgili kuruma bildirilmeli ve kontrollerin olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanarak maaşın yeniden bağlanması için süreç hızlandırılmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Cezası Var mı?

Eğer hastanın engel seviyesi yüzde 50’nin altına düştüyse ya da evin ekonomik durumu iyiye gitmesine rağmen bu durum Sosyal Güvenlik Kurumuna doğru bir şekilde bildirilmediyse durumun tespiti halinde maaş kesilmekle kalmayacak, buna ek olarak ilgili kişiler hakkında cezai işlem de uygulanacaktır.

Evde bakım parası alan kişilerin kuruma karşı şeffaf ve dürüst bir şekilde bildiride bulunmaması halinde ödenen maaşların faizi ile birlikte geri alınması söz konusu olabilir. Dolayısıyla hane halkının gelir düzeyinde bir artış söz konusu olduğu zaman ya da engelli kişinin engel durumunda olumlu anlamda bir gelişme meydana geldiği zaman en kısa sürede ilgili kuruma bilgi aktarılması son derece önemlidir.

Evde Bakım Maaşı Kesildi Ne Yapmalıyım?

Eğer hakkında evde bakım maaşı ödeneği sağlanan kişinin engel durumu hala yüzde 50 veya üzerindeyse ve buna rağmen evde bakım maaşı kesildiyse incelenmesi gereken ilk durum hane içerisindeki ekonomik durumun iyi anlamda değişip değişmediğidir.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği kriterler dahilinde hane içerisindeki ekonomik durum olumlu bir şekilde değişmediyse, evde bakım parası kesilenlerin itiraz etme hakları bulunuyor. Maaşın alındığı Sosyal Güvenlik Kurumu birimleriyle iletişime geçilerek hata hakkında bilgi paylaşımında bulunmak ve konu ile ilgili dilekçe vererek durumun yeniden incelenip maaşın tekrar bağlanmasına ilişkin istekte bulunmak mümkün.

Konuya ilişkin değerlendirmeler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapıldığı için bakanlığın açmış olduğu ALO 183 Sosyal Destek Hattı ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattı gibi çağrı merkezlerini veya 0312-705-40-00 numaralı bakanlığın iletişim numarasını arayabilir ya da doğrudan bakanlığın il müdürlüklerine ya da ilçe merkezlerinde yer alan şubelerine gidebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.