Kampanya Bulucu

Engelli Ehliyeti

Türkiye’de her dört kişi başına bir araç düşmektedir. Elbette zengin kişilerin genellikle birden fazla aracı olduğu gibi, araç almaya parası yetmeden kişi ya da aileler de bulunmaktadır. Bu bir yana araç sürmek isteyen her kişinin ehliyet alması gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan her sekiz kişiden birinin engelli olması ve engelli bireylerin de uzak mesafeleri gidebilmek için bir araca sahip olması sebebiyle engelli ehliyeti alması gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen kişilere hem teori hem de pratik dersler verilmektedir. Ehliyet almak isteyen bireyler yetkili sürücü kurlarına başvurarak beraberinde ehliyet sınavına girerler. Yeterli notu alan kişiler de ehliyet almaya hak kazanır. Aynı şey engelli bireyler için de geçerlidir. Ehliyet almak isteyen engelli bireyler için de devlet tarafından bir fırsat tanınmıştır. Biz de bu yazımızda Engelli Ehliyeti konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

  • A1, A2 Sınıfı Ehliyet: Motorbisiklet
  • B Sınıfı Ehliyet: Otomobil, minibüs
  • C Sınıfı Ehliyet: Otomobil, kamyon, kamyonet,
  • D Sınıfı Ehliyet: Otomobil, kamyon, tır, kamyonet,
  • E Sınıfı Ehliyet: Otomobil, kamyon, otobüs, kamyonet,
  • H Sınıfı Ehliyet: Engelli sürücüler

Eskiden bilindiği üzere bu şekilde olan ehliyetler aşağıda yer alan tabloda görüldüğü üzere değişikliğe uğramıştır.

Engelli Ehliyeti Nedir?

Sadece engelli bireylerin sahip olabildiği ehliyet türüne, engelli ehliyeti adı verilmektedir. Bu ehliyete sahip olmak isteyen kişilerin çeşitli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşından küçük olmamaları gerekmektedir. Bu durum engelli ehliyeti içinde aynı şekilde geçerlidir. Bu bir yana, H sınıfı ehliyet tek başına bir geçerliliğe sahip olan bir engelli ehliyeti değildir. H sınıfı ehliyet ile birlikte engelli bireyler sadece engelli ehliyetine sahip olduklarını kanıtlamış olurlar. 2016 yılından önce H sınıfı ehliyet almış olan bireylerinde 5 sene içerisinde sahip oldukları bu ehliyeti A ya da B sınıfı ehliyet ile değiştirmeleri gerekmektedir. Bu tarihten itibaren de bireylere A ya da B sınıfı ehliyet verilecektir. Elbette engelli ehliyeti almak isteyen engelli sürücü adaylarının yetkili sağlık kuruluşlarından engelli sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bununla birlikte engelli bireyin kullanacağı araçta kişinin engeline göre yerleştirilmiş olan özel tertibatların bulunması gerekmektedir. Engelli ehliyeti almak için sınava girecek olan kişilerin de keza aynı şekilde kendi engeline göre düzenlenmiş olan bir araç ile sınava girmesi gerekmektedir. Ayrıca H sınıfı ehliyetine sahip olan kişilerin ticari araç kullanması mümkün değildir.

Engelli Bireyler Nasıl Ehliyet Alır?

İlk defa H sınıfı ehliyet alacak olan kişilerin öncelikle bu konu ile ilgili olarak yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarına giderek engelli sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bununla birlikte her engelli bireyin engelli ehliyeti alması da mümkün değildir. Engelli bireylere verilecek olan sağlık raporunda bu konu ile ilgili detaylar da yazılmış olacaktır. Herhangi bir sorun ile karşılaşan, araç sürecek fiziksel ya da zihinsel yetisi olmayan kişilerin engelli ehliyeti almasına izin verilmeyecektir. Fakat bu konu ile ilgili olarak herhangi bir soruna sahip olmayan bireyler engelli ehliyeti almanın ilk aşaması olan teorik sınava giriş yapabilirler. Elbette öncelikle bu konu ile ilgili bilgi alınabilecek olan kurslara gidilmesinde fayda bulunmaktadır. Teorik sınavı geçmeyi başaran engelli bireylere, sahip oldukları engelleri doğrultusunda modifiye edilmiş olan araçlarda pratik eğitim verilecektir. Bu eğitim geçen engelli bireyler engelli ehliyeti alabilmek için sınava girmeye hak kazanmış olurlar. Engelli ve engelsiz bireylere yapılacak olan sınavların süreleri aynıdır.

Engelli ehliyeti alabilmek için bazı istisnalar da bulunmaktadır. Geçmiş bir zamanda sürücü belgesine sahip olmasına rağmen hastalık ya da kaza gibi sebeplerden dolayı sakat kalan bireylerin, yazılı sınava girmelerine gerek yoktur. Fakat bu kişilerin de kendi engellerine göre düzenlenmiş olan özel bir araç ile direksiyon sınavına girmeleri gerekmektedir.

Engelli ehliyeti almanın bir diğer şartı ise ilkokul mezunu olmaktır.

Teorik ve Pratik Ehliyet Sınavı

Engelli ehliyeti almak için başvurmuş olan kişilerin teorik sınavlarında motor, ilk yardım ve trafik konularından toplamda 50 soru sorulmaktadır. Engelli olmayan bireyler de keza aynı şekilde bu kadar soruyu çözmelidir.

Bununla birlikte direksiyon sınavına girecek olan engelli bireylerin yanlarında eğitimli ve uzman bireylerin olması da gerekebilir. Örneğin işitme engeline sahip olan bir kişinin sınava gireceği zaman yanında birinin olması gerekebilmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı yanında birisi olması gereken engelli bireylerin yanında mutlaka uzman ve eğitimli bir kişinin bulunması gerekir.

Engelli Oranı

Engelli ehliyeti almak için gerekli olan engelli oranı en az %40 oranında olmalıdır. Zira bu orandan düşük engele sahip olan kişilere engelli sağlık raporu verilmemektedir. Bununla birlikte engelli sağlık raporu alacak kişilerin aldıkları raporun da engelli ehliyeti almak için herhangi bir sorun teşkil etmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte engelli sağlık raporunda belirtildiği üzere engelli bireyin aracında çeşitli donanımsal değişikliklerin yapılması gerekiyorsa buna göre de düzenleme yapılmalıdır. Örneğin %90 oranında engele sahip olan kişilerin ehliyet alması mümkün değildir. Bu kişilerin katma değer vergisi ve özel tüketim vergisinden muaf araçlar alınarak, bu araçlar bu kişilerin 3. dereceden akrabaları ya da bu kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından kullanılır.

Engelli Ehliyeti Olanların Vergisiz Otomobil Alması

Engelli ehliyeti alan bireylerin ödeyecekleri vergi hususunda da akla takılan bazı sorular söz konusudur. %90 ya da daha üzeri engele sahip olan bireyler özel tüketim vergisi ödemeyeceklerdir. Bununla birlikte %90 ya da daha az oranda engele sahip olan bireylerde hareket ettirici parçalar ile donatılmış olan bir araç kullanmaları halinde özel tüketim vergisi ödemekten muaf tutulacaklardır. Bu tip araçlarda özel tertibat bulunması halinde araçları aileden kişiler değil engelli bireyin kendisi kullanmalıdır. Zira araç engelli bireyin kullanımına uygun bir şekilde yapılmıştır. Özel bir tertibat bulunmayan araçları diğer kişilerin kullanması da mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.