Kampanya Bulucu

Engelli Dereceleri

Tüm dünyada engelli bireyler nüfusun azımsanamayacak bir yoğunluğu oluşturmaktadır. Bu oran ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre %12,29 olarak belirlenmiştir. Bu da Türkiye’de yaşayan yaklaşık 10 milyon kişinin engelli birer birey olduklarını göstermektedir. Doğum anında ya da doğmadan önce anne karnında sahip olduğu hastalık ya da geçirdiği sorunlar sebebiyle engelli kalabilen bireyler olduğu gibi sağlıklı bir şekilde dünyaya geldikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı hastalık kapan ya da kaza gibi nedenlerden dolayı vücut kontrolünü kaybeden bireyler de yaşamaktadır. Engel, fiziksel olduğu gibi zihinsel olarak da karşımıza çıkmaktadır. Her bireyin engelli oranları birbirinden farklı olmakla birlikte farklı sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Engelli bireylerin sahip oldukları engelli oranları engelli derecelerini de göstermek için kullanılmaktadır. Fakat engelli bireylerin sahip oldukları engelleri ispat edebilmesi için bu konu ile ilgili yetkili sağlık kuruluşlarına giderek bir rapor almaları gerekmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli bireyler sahip oldukları engelli oranlarına göre hem devlet tarafından hem de özel sektör tarafından sunulmakta olan çeşitli avantajlardan yararlanabilmekte ve böylelikle hayata daha kolay adapte olabilmektedir. Fakat bu indirim ve haklardan yararlanabilmek isteyen engelli bireylerin ya da engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişilerin engelli raporu almaları gerekmektedir. Engelli raporu engelli derecelerini de göstermekte olan bir belgedir. Fakat engelli raporu alınabilmesi için engelli bireylerin yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarına giderken yanlarında çeşitli belgeler götürmesi gerekmektedir. Ayrıca engelli raporu vermek için yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşu listesinde ulaşmak isteyen herkes yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklayabilirler.

Engelli Raporu İçin Gereken Evraklar

Bireylerin sahip olduğu engeller ile engelli oranları belirlenirken bu engelli oranları da engelli derecelerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Engelli raporu almak isteyen kişiler yetkili sağlık kuruluşlarına giderken yanlarında götürmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bu belgelerle birlikte yetkili sağlık kuruluşu tarafından engelli raporu alınabilmesi için bir form verilmektedir. Bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde dolduracak olan engelli birey ya da engelli bireye bakmakla yükümlü olan kişi, engelli bireye ait olan kimlik ve bu kimliğin fotokopisi ile birlikte en az iki fotoğrafı da yanlarında bulundurmalıdır. Bu hususta dikkat etmeniz gereken şey bazı hastanelerin ikiden fazla fotoğraf isteyebilecek olmasıdır. Bu nedenle mümkünse yanınızda daha fazla fotoğraf bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Engelli Raporu Onay Aşamaları

Başvurunun ardından sağlık kurulu yetkili kişileri tarafından çeşitli tetkik ve testlerin yapılması için engelli bireylere ya da engelli bireylere bakmakla yükümlü olan kişilere, doktora götürmesi gereken bir kağıt verilecektir. Bu kağıt üzerinde sağlık kuruluşunda yer alan tüm doktorlar tarafından belirtilecek olan onay ve görüş bilgileri yazılacaktır. Bu aşamanın ardından ise engelli bireyin dosyası engelli bireyi muayeneden geçirecek olan doktorlardan oluşan bir heyete gönderilecektir. Beraberinde ise bu heyette yer alan tüm doktorlar engelli bireyin sahip olduğu engel oranını belirleyecektir.

Engelli Oranı Hesaplama

Engelli bireylerin sahip olduğu engelli oranları sakatlık derecesi olarak da bilinen engelli dereceleri konusunda bir sonuca varmamızı sağlamaktadır. Engelli oranı hesabı konusunda bilinmeyen ya da emin olunamayan birçok husus vardır. Sadece bir engele sahip olan kişilerin engelli oranları ve engelli dereceleri kolay bir şekilde söylenebilmektedir. Fakat birden fazla engele sahip olan bireylerin engelli oranları hesaplanırken kullanılmasına karar verilmiş olan bir formül bulunmaktadır. Bu formülün adı Balthazard formülüdür. Bu formül ile birlikte engelli oranları kolay bir şekilde hesap edilebilmektedir. Balthazard formülünün aşamaları şu şekildedir;

  • Bu formül ile birlikte yapılacak olan hesabın ilk aşamasında engelli bireyin sahip olduğu tüm engeller farklı farklı ve birer birer yazılır.
  • Bu aşamanın ardından ise engelli bireylerin sahip olduğu engeller, engelli oranına göre büyükten küçüğe bir şekilde sıralanır.
  • Üçüncü adımda ise bu sıralamanın en üst sırasında yer alan engelin oranı %100’den çıkartılır.
  • Son olarak da bu çıkarma işleminin ardından ulaşılan oran ile sıralanmış olan listenin ikinci sırasında yer alan engelin oranı çarpılacaktır. Bu çarpım işleminin de 100 sayısına bölünmesiyle birlikte engelli bireyin sahip olduğu birden fazla engel ile sağlık raporu üzerinde yazacak olan engelli oranına ulaşılmış olur.

Bu formül kullanılırken 60 ya da daha üzeri bir yaşa sahip olan kişilerin engelli oranlarına %10 oranında engel eklenecektir. Dilerseniz bu formül ile uğraşmak yerine internet üzerinde yer alan hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Engelli oranlarının hesap edilmesiyle birlikte kişilerin engelli derecelerine de belirlenmiş olacaktır.

Engelli Oranlarına Göre Sakatlık Dereceleri

Engelli bireylerin engelli sağlık raporu aldıkları sırada yapılan işlemler ve engelli oranının nasıl hesaplandığını da gördüğümüze göre artık bu orana bakılarak belirlenecek olan engelli derecelerini anlatmaya geçebiliriz. Engelli bireylerin engelli derecelerine göre kendilerine tanınmış olan hak ve indirimlerden yararlanması için engelli kimlik kartına ya da engelli sağlık raporuna ihtiyaçlar bulunmaktadır. Engelli dereceleri de bu konuda devreye girmektedir. Engelli dereceleri üç farklı sınıfa ayrılmıştır. Bunlar;

  • Birinci Derece Sakatlık: %80 ya da daha üzeri engelli oranına sahip olan engelli bireyler birinci dereceden sakatlığa sahiptir.
  • İkinci Derece Sakatlık: %60 ya da daha üzeri engelli oranına sahip olan engelli bireyler ikinci dereceden sakatlığa sahiptir.
  • Üçüncü Derece Sakatlık: %40 ya da daha üzeri engelli oranına sahip olan engelli bireyler üçüncü dereceden sakatlığa sahiptir.

Bu üç engelli derecesi haricinde engelli derecesi bulunmamaktadır. Engelli bireyler sahip oldukları sakatlık derecelerine göre çeşitli oranlarda vergi indirimlerinden faydalanabilmektedir. Hali hazırda bir işte çalışan ya da serbest meslek çalışanı olan kişiler ya da bu işlerde çalışıp bakmakla yükümlü olduğu engelli birey olan kişilere uygulanacak olan vergi indirimleri şu şekilde sıralanmaktadır.

1. dereceden sakat olan engelli birey ya da bu engelli bireylere bakmakla yükümlü olan kişilere 900,00 TL

2. dereceden sakat olan engelli birey ya da bu engelli bireylere bakmakla yükümlü olan kişilere 470,00 TL

3. dereceden sakat olan engelli birey ya da bu engelli bireylere bakmakla yükümlü olan kişilere 210,00 TL sakatlık indirimi uygulanacaktır.

Engelli Raporu Vermeye Yetkili Olan Hastane Listesini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.