Kampanya Bulucu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Bilindiği üzere ülkemizde yaşayan engelli sayısı, toplan nüfusa oranı %12,29’dur. Ülkemizde neredeyse 80 milyon vatandaşımızın yaşadığını düşünürsek bunların neredeyse 8’de 1’inin engelli olduğunu fark etmiş oluruz. Bu da neredeyse 10 milyon vatandaşımızın engelli olduğu anlamına gelmektedir. İşte bu nedenle engelli insanların hayatlarını kolaylaştırabilmek, bu grubun refah seviyesini, yaşam standartlarını arttırabilmek ve onları topluma kazandırabilmek adına yapılması gereken bazı yükümlülükler bulunmaktadır. Bu konuda hem devletin hem de tüm vatandaşların üzerine düşen sorumluluklar bulunur. Bizler, engelli bireyler ile herhangi bir engele sahip olmayan bireyler arasında hiçbir fark göz etmeden davranışlarımızı şekillendirmeliyiz. Devletin ise bu hususta yerine getirmesi gereken bazı gereklilikler vardır. Sahip olduğu engel oranına göre yaşama tutunma güçleri ters bir orantıya sahip olan engelli bireylerin bazılarının başkaları tarafından bakılması ve rehabilitasyon gibi özel ilgi çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. İşte bu nedenle engelli bakımı ve rehabilitasyon konusu hafife alınmaması ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Engelli Bakımı Yapan Kişilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi engelli bireyler, sahip oldukları engel oranlarına göre farklı derecelerde bakım görmesi gerekmektedir. Belirli bir engel oranının üzerine çıkan kişilere evde ya da hastanelerde bakılması gerekebilir. Bu tür kişilerin bakıma ve tedaviye muhtaç oldukları, bir yardımcıları olmadan kendi başlarının çaresine bakmaları imkansızdır. İşte bu nedenle bu konuda engelli kişilerin yanında olacak, onlara bakacak kişilerin de bazı özelliklere sahip olması gerekir. Çünkü sadece engelli birine değil herhangi birine bakmak ve bir kişinin ihtiyaçlarını gidermek oldukça zor ve yorucu bir iştir. Bu nedenle de engelli bakımı yapacak olan kişiler özel bir eğitimden geçerek bu konu hakkında bilinmesi gereken çeşitli bilgileri öğrenirler. Bu hususta sahip olmaları gereken özellikler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonu yapacak olan kişi, engelli bireyleri tanımalıdır.
 • Birçok farklı konuda engel türü olabileceği için, engelliye bakacak olan kişi ya da kişilerin hangi engel türüne hangi tedavi ve bakımı yapacağını bilmesi gerekmektedir.
 • Engelli bakımı ve rehabilitasyonundan sorumlu olan kişinin günlük bakım konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.
 • Bu kişilerin fizyoterapiyi bilmeleri gerekir.
 • Engelli kişinin odası derlenip toplanmalıdır.
 • Gününü sürekli yatarak ya da oldukça kısıtlı hareketler ile geçiren kişilerin, çeşitli yatak içi ve yatak dışı egzersizler yaparak kaslarının işlevini yitirmemesi için çalışması gerekmektedir. İşte engelli bakımı ve rehabilitasyonundan sorumlu olan kişilerin bu konuda yetkin bir kişi olmaları gerekmektedir.
 • Engelli bireylerin çeşitli ilaçları kullanması gerekiyorsa, engelli bireyin bakımından sorumlu olan kişinin de bu ilaçların takibini yapması gerekir.
 • Engelli bakımından sorumlu olan kişilerin ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına karşın ilk yardım eğitimini almış ve uygulayabiliyor olması gerekir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonunun Temel Amaçları

Her gün gelişmekte olan bilim dünyası ile birlikte hem tıp alanında hem de engelli bakımı ve rehabilitasyonu konusunda çeşitli gelişmeler de meydana gelmektedir. Bir başkasının sorumluluğunda olan ve kendi başlarına hayatlarını idame edemeyecek olan kişilere, gelişmiş ülkelerde bu kişilerin yaşam seviye ve refahlarını arttırmak üzere birçok çalışma yapılır. Bunun en önemli sebebi engelli bireylerin kendilerini toplumdan dışlanmış ve istenmeyen bireyler olarak görmesidir. İşte bu sebeple de engelli bireylere sadece fiziksel değil aynı zamanda da ruhsal açıdan destek olunmalıdır. Gerekli desteği gören engelli bireylerin, kendilerini hem daha güvende hissettikleri hem de ruh hallerinin daha olumlu oldukları araştırmalar tarafından tespit edilmiştir. Bu nedenle de engelli bakımı ve rehabilitasyonu oldukça önemli bir konudur.

Engelli Bireyleri Olumsuz Etkileyen Faktörler

Her konuda olduğu gibi bu konuda da ortaya çıkabilecek bazı olumsuz faktörler bulunmaktadır. Bu tür olumsuz hadiselerin meydana gelmesi, engelli bireylerin hayatlarının oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle de engelli bakımı ve rehabilitasyonu sırasında birazdan bahsedeceğimiz maddelere oldukça dikkat edilmesi ve bu tür yanlışların yapılmaması gerekmektedir.

 • Bu konuda en sık yapılan hatalardan biri engelli bireylerin fikrinin alınmamasıdır.
 • Bununla birlikte engelliye bakılan ve rehabilitasyonu yapılan ortamların ışık, havalandırma, gürültü ve ısı açısından yeterli olmaması engelli bireyleri oldukça olumsuz bir yönde etkilemektedir.
 • Sık rastlanılan sorunlardan birisi de engelli bakımı ve rehabilitasyonu yapan kişi ya da kişilerin birbirleri ile ya da engelli birey ile aralarında ortaya çıkabilecek olan uyumsuzluklardır.

Engelli Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir üst bölümde yazdığımız konulara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı diğer noktalarda bulunmaktadır. Şimdi gelin bunlara bir göz atalım.

Engelli bireylere her zaman güler yüzlü olunmalı ve onlara hoş görüyle yaklaşılmalıdır. Engelli bireylerin istek ve dileklerini yerine mümkün olan en iyi şekilde yerine getirilmelidir. Onların ihtiyaçlarını sanki büyük bir yük gibi gösterecek şekilde davranmamalı ve bu şekilde onları mahcup etmemeliyiz. Engelli bireylerin bakımı sırasında yapılması gereken şeyler konusunda onları olabildiğince iyi bir şekilde bilgilendirmeli ve onları bu durumun dışında bırakmamalıyız. Ayrıca en sık dikkat edilmesi gereken konulardan biri de engelli bireylerin mahremiyetine ve özeline sayı göstermektir.

Engelli bireyleri tanıyan ve onunla ilgilenmek isteyen kişiler olabileceği gibi engelli kişilerin de bizzat görmek istedikleri kişilerin olması muhtemeldir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için diğer insanlarla birlikte olmak ve diğer kişilerle arkadaşlık etmek isterler. Engelli bireylerin de bu nedenle tanıdık bir simayı görmek istemesi oldukça muhtemel ve normal bir dilek olacaktır. Bu konuda olumlu bir yanıt vermeli ve engelli bireylerin sağlığını riske atmayacak şekilde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu sebeple engelli bireyin yakını olarak gelmiş olan kişilere de saygılı ve samimi davranılması gerekmektedir. Bu kişilere karşı olumsuz bir şekilde davranılması sadece engelli bireyin yakınını değil aynı zamanda engelli bireyi de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle de bu kişilere karşı beden dilimize dikkat etmeli ve bu kişilere doğrudan isimleriyle hitap etmemiz gerekmektedir. Engelli bireylerin sevip saydığı kişilere karşı olumsuz şekilde davranmanız halinde, engelli bireylerin sizi düşman şeklinde görerek kendi bakımını zora sokması da ortaya çıkabilecek durumlardan biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.