Kampanya Bulucu

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur? MTV – ÖTV Ödenir mi?

Engelli bireylerin daha rahat bir şekilde dış dünyayla iletişimlerini sürdürmelerini sağlamak amacıyla yürürlüğe sokulan ÖTV indirimli araç satın alma uygulaması pek çok vatandaşın daha düşük fiyatlara araç sahibi olmasını mümkün kıldı. Engel durumuna göre tam ya da kısmi ÖTV muafiyeti ile araç sahibi olan engelli vatandaşlar araçları kendileri kullanacaklarsa araç için özel bir tertibat hazırlanır. Engelli aracı kullanacak durumda değilse üçüncü dereceye kadar herhangi bir yakını şoförlük yapabilir ya da profesyonel bir sürücü arabanın şoför koltuğunda oturabilir. Bu tip durumlarda araç için özel tertibata ihtiyaç yoktur, normal vatandaşların kullandığı araçların satın alınması mümkündür. Engelliler için ÖTV indirimi ile satılan araçlardaki bir diğer farklılık ise plakadaki engelli işaretidir.

Engelliler için ÖTV indirimiyle satılan arabaların alımı için iki aşamalı bir süreç söz konusudur. Engelli vatandaş aracı sürecekse ehliyet sahibi olunması ve aracın hangi bölgesinde nasıl bir özel tertibata ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi gerekir. Bunlar belirlendikten sonra engelli raporu ile birlikte herhangi bir araç satış bayisine gidilerek ÖTV indirimiyle arabanın satın alınması mümkündür. Fakat alınan araçlar 5 sene boyunca satılamaz, satılsa bile 5 senelik süreç dolmadan yeniden aynı engelli adına ÖTV indirimli araç alınamaz. 5 sene dolmadan aracın satılması gerekirse ÖTV farkının ödenmesi gerekir.

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse MTV-ÖTV Ödenir mi?

Engelli vatandaşlar için satın alınan araçlara ilişkin bir diğer mesele ise ÖTV indirimli araç sahibi ölürse sürecin nasıl işleyeceğidir. Özel Tüketim Vergisi Kanunu incelendiğinde 15. maddede yer alan 2 numaralı fıkradaki A bendine göre miras kalan aracın intikali verasete bağlı olarak tüm mirasçılar adına tescil ve kayıt ettirilmesi halinde intikal işlemi sebebiyle herhangi bir ÖTV uygulaması söz konusu değildir. Tabii tüm bunlar belirli şartlar çerçevesinde gerçekleşir.

Vefat Durumunda Araç Devri Nasıl Yapılır?

ÖTV indirimi ile engelli adına satın alınan araç, engellinin vefat etmesi halinde vefat eden kişinin ailesine pay edilir.

Örnek vermek gerekirse üç çocuklu bir ailede babanın engelli olması ve aracı satın aldıktan sonra vefat etmesi halinde anne ve üç kardeş olmak üzere toplamda dört varis bulunur.

Eğer muristen varislere intikal gerçekleşecek ise ÖTV’nin ödenmesine gerek kalmaz. Fakat engelli kişinin vefat etmesinden sonra aracın aile üyelerinin üzerine geçmesinin ardından gelecek ilk dönemde MTV ödemeleri başlayacaktır.

Diğer taraftan araç sahibi engellinin vefat etmesi halinde diğer varisler, paylarını bir varise devredebilir. Noter aracılığıyla imzalanacak feragatname ile beraber aracın intikali gerçekleştirilebilir. Örnek üzerinden yola devam etmek gerekirse anne ve iki kardeş paylarını bir kardeşin üzerine devredebilir. Bu sayede ruhsatın sahibi o kişi olmuş olur. Mirasta hak sahibi olan kişiler, araç üzerindeki haklarını mirasta pay sahibi olan bir diğer kişiye devrettiği için yine ÖTV’nin ödenmesi gerekmez. MTV ise araç devrinin gerçekleşmesinden sonraki ilk MTV ödeme tarihinden itibaren alınmaya başlanır.

Bu noktada önemli faktörlerden biri de engelli kişinin üzerine kayıtlı olan başka mal varlığının olup olmamasıdır. Eğer kişinin üzerine kayıtlı başka bir mal varlığı yoksa varislerden birine intikal halinde ÖTV ödenmesi gerekir. Yine örnek vererek daha açık hale getirmek gerekirse vefat eden engelli araç sahibinin ev tapusu ya da başka bir mal varlığı varsa annenin ve diğer kardeşlerin feragatname vererek aracı bir kardeş üzerine intikal etmeleri halinde ÖTV çıkmaz, ama hiçbir mal varlığı yoksa ÖTV çıkar.

Engelli Vefatında Araç Satışı Nasıl Gerçekleşir?

Engelli aracının satışı noktasında en önemli nokta aracın alımı üzerinden 5 sene geçip geçmediğidir. Eğer 5 yıllık süre dolduktan sonra satış ya da devir işlemi gerçekleştirilirse herhangi bir şekilde ÖTV ödemesi yapılmasına gerek yoktur.

5 yıl dolmadan önce aracın başka bir vatandaşa satılması durumunda yine ÖTV farkının ödenmesi gerekir.

Ayrıca araç satışında özel tertibat varsa bu tertibatın araçtan çıkarılması, buna ilişkin projenin çizilmesi ve işlem gerçekleştikten sonra TÜVTÜRK muayenesinin yapılması gerekir. Araç engelli olmayan birine satılacaksa yapılması gereken bir diğer şey ise plakadaki engelli ibaresini çıkarmak, yani plakayı yenilemektir.

Engelli Araç İndirimi İle Alakalı Daha Fazla Kaynak:

Engelli Araç Alımı Şartları Neler? Hesaplama Nasıl Yapılır?

5 Yıl Dolmadan Engelli Aracı Nasıl Satılır?

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır? Kime Verilir?

Engelli Araç İSPARK Kaydı Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.