Kampanya Bulucu

Engelli Araç Alımında ÖTV İndirimi Ne Kadardır?

Ülkemizde devlet tarafından engelli vatandaşların ve ailelerinin karşılaştıkları zorlukların etkisini azaltmak amacıyla uygulanan destek programlarından birisi de araç alımlarında uygulanan engelli ÖTV indirimidir. Belirli şartlar kapsamında engelli vatandaşlar ya da aileleri için Özel Tüketim Vergisi indirimiyle satın almanın mümkün olduğu araçlar sayesinde engelli vatandaşların ulaşım imkanları genişletilmiş ve dış dünyayla ilişkileri güçlendirilmiştir.

Açılımı Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV, araçların satış fiyatlarının üzerine eklenen bir vergi payı iken, engelli vatandaşlar tamamen ya da kısmi olarak araçlar için uygulanan bu vergi türünden muaf tutulabiliyorlar.

Engelli Araç İndirimi Şartları Nedir?

Engelli için araç alımı konusundaki şartlar engel seviyesine göre değişiklik gösterir. Ağır engelli olunması durumunda araç engelli vatandaşın bir yakını üzerine alınabilir. Bunun yanı sıra kişinin özel tertibatla da olsa araç kullanması mümkünse kendi adına araç alması da mümkün.

Yeni yasayla birlikte araçların motor gücü için 1.4 sınırlaması getirildi. Daha büyük motor gücüne sahip olan araçlarda ÖTV indirimi uygulanmıyor. Ayrıca kayıtların daha kolay tutulabilmesi için alınacak aracın sıfır olması gerekir. İkinci el arabalarda ÖTV indirimi söz konusu olmayacaktır.

ÖTV indirimli engelli aracı konusunda sadece iki temel evrak gereklidir. Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan alınacak engelli raporu ile ehliyet; otomobil satış bayilerinden ÖTV indirimli araç alımı konusunda yeterlidir.

Engelli Araç İndirimi Yüzde Kaçtır?

Engelliler için uygulanan ÖTV’ye yönelik indirimin hesaplanmasında engel oranı baz alınıyor. Bu kapsamda her engelli birey için ÖTV indirimi aynı uygulanmamaktadır.

Normal şartlarda %45 oranında uygulanan ÖTV, özürlü indiriminden faydalanıldığında %26,3’e düşer. Fakat engel seviyesi %90 ya da üzerinde olan engelli vatandaşlar için araç alımında herhangi bir ÖTV talep edilmez. Bu uygulama 5 sene içerisinde sadece bir araç için geçerlidir.

Örneğin 2015 senesinde ÖTV ödemeden araç satın alan %90 ya da üzeri engel sahibi bir vatandaş için 2020’den önce ÖTV ödemeksizin araç almak mümkün olmayacaktır. ÖTV indiriminden faydalanarak satın alınan bir aracın da yine 5 sene içerisinde satılması halinde söz konusu indirim tutarının ödenmesi gerekir.

ÖTV indiriminde engel sebebi herhangi bir şekilde dikkate alınmaz. Aynı şekilde aracı engellinin bizzat mı kullanacağı yoksa başkasına mı kullandıracağı da ÖTV indirimine etki eden faktörler arasında değildir. %90 ya da üzeri oranda engel sahibi olan vatandaşlar kombi ve panelvan niteliğinde olup hem yük hem de yolcu taşımaya müsait olan hafif ticari taşıtları ÖTV indirimiyle satın alabiliyorlar.

Engel oranı %90’ın altında olanlar için ise süreç biraz daha farklı işliyor. Aracı kullanabilmek için özel tertibata ihtiyacı olan vatandaşlar, %90’ın altında engel oranına sahip olsalar da ilk araç alımlarında ÖTV’den tamamıyla muaf olurlar.

Diğer taraftan engel oranı %90’ın altında olup işitme, görme gibi konularda engeli olan ya da kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı, zihinsel engel gibi konulardan muzdarip olanlar için ise tam olarak ÖTV indiriminden yararlanmak mümkün değildir.

Manuel vitesli bir arabayı vites kolunda ya da debriyaj pedalında özel tertibat ekletmeden kullanamayacak olan vatandaşlar için otomatik vitesli arabalar özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir. Dolayısıyla bu araçlar için ÖTV indiriminden tamamıyla faydalanmak mümkündür. 5 senelik süre %90’ın altında engel oranına sahip olan vatandaşlar için de geçerlidir.

Engelli Araç İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Örnek üzerinden engelli araç hesaplaması yapmak gerekirse; satış fiyatı 40.000 Türk Lirası tutarında bir araçtan bahsedelim. Bu araç için uygulanan ÖTV’nin oranı %45 seviyesinde iken KDV ise %18’dir. Özel tertibat masrafı olmadığını düşünürsek ÖTV indirimi yapıldığında bu araç 27.586 Türk Lirası’na satın alınabilir.

50.000 Türk Lirası tutarında bir araç üzerinden yola çıkmak gerekirse engelli indirimiyle ÖTV oranının %45’ten %26,3’e düşürüldüğünü varsayalım. Bu durumda arabanın fiyatı 34.500 Türk Lirası’na düşecektir. Fakat engel oranı %90 ve üzeriyse ya da istisnai durumlar kapsamında ÖTV tutarının ödenmesini gerekmiyorsa aracın satış fiyatı 50.000 Türk Lirası’ndan 29.500 Türk Lirası’na kadar düşer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.