Kampanya Bulucu

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2017 senesinde mevzuatta gerçekleştirilen bir değişiklikle birlikte engellilerin araç alımı ile ilgili pek çok bürokratik düzenleme yürürlüğe girmiş ve ÖTV ile MTV indirimleri konusunda birtakım yenilikler yapılmıştı. Devlet, engellilerin yaşantısını kolaylaştırmak ve onlara destek olmak amacıyla araç alımı konusunda bazı sosyal yardımlar sunuyor. Bu yardımlardan faydalanılabilmesi için vatandaşların çeşitli koşullara uygun olması ve gerekli evrakları doğru ve eksiksiz bir biçimde ilgili kuruma teslim etmesi gerekiyor.

Engelliler İçin ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

Engelliler için ÖTV indirimli araç alımında engel durumuna göre işleyen iki farklı süreç mevcut. Engel oranı %90 ve üzerinde olan kişiler tam indirimden faydalanırken engel seviyesi daha düşük oranda olanlar indirimden kısmen yararlanırlar.

Eğer raporunuzdaki engel oranı %40 ya da üzeriyse ve aracı kendiniz kullanacaksanız süreç şu şekilde işler: İlk olarak henüz ehliyetiniz yoksa bağlı olduğunuz aile hekimine müracaatta bulunmanız gerekir. Aile hekimi, bu müracaatın ardından sizi oturduğunuz konuma en yakın sağlık kuruluşlardan herhangi birisindeki uzman bir doktora sevk edecektir. Uzman doktordan alınan raporla birlikte İl Sağlık Müdürlüğüne gidip raporu vermeniz gerekir. Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü size bir tarih verir. Bu tarih şehirden şehre değişiklik gösterebilir. Zira bazı illerde sağlık müdürlükleri daha yoğun çalıştığı için 15 gün sonraya tarih verebilirken yoğun olmayan yerlerde bu süre bir hafta ya da daha düşük olabiliyor.

İl Sağlık Müdürlüğünün vermiş olduğu tarihte belirtilen konuma gidildiğinde ehliyet alacak kişiyi orada uzman doktorların ve makine mühendislerinin bulunduğu bir heyet görecektir. Heyet içerisindeki doktorlar engelli kişinin araç sürüp süremeyeceğine yönelik karar verirken makine mühendisleri ise nasıl araç kullanılacağını belirleyecektir.

Örnek vermek gerekirse sağ elden engelli olan bir vatandaş için otomobilin vites koluna özel bir aparat yerleştirilir. Ya da ayağından engeli olan birisi için alınacak olan ÖTV indirimli arabanın elden kontrollü olmasına yönelik bir karar çıkarılır ve aracı hareket ettiren gaz, debriyaj ve fren gibi tertibatın düzenlenmesi sağlanır.

Doktorlar ve makine mühendisleri ortak bir karara ulaştıklarında bir rapor hazırlanır ve raporda bazı kodlar yer alır. Bu kodlar “otomatik vitesli araba kullanır” ya da “tertibatlı araba kullanır” gibi ifadeler taşır.

Engel oranı %90 ve üzerinde olup aracı kendisi kullanamayan ve onun için başkasının aracı sürmesi gereken kişiler için ise bu süreçlere gerek yoktur. %90 ya da üzerinde engel söz konusu olduğuna ilişkin raporla birlikte herhangi bir otomobil satış bayisine gidilerek araç alım işlemleri gerçekleştirilebilir. Satın alınan aracı engelli kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakınları ya da profesyonel şoförler sürebilir. Araç satın alındıktan sonra trafik tescil işlemlerinde aracı kullanacak olan yakının ya da şoförün de kayıt altına alınması gerekir.

ÖTV İndirimli Araç Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli adına ÖTV indirimli sıfır araba almak için gerekli evrakları hazırlarken iki aşamalı bir süreç ile karşı karşıya kalınır. Bu süreçlerden ilki ehliyet işlemlerini kapsarken ikincisi rapor işlemlerine yöneliktir.

Engelli kişi aracı kendi sürecekse ehliyet işlemleri heyet gözetiminde tamamlandıktan sonra engellilik durumunu gösterir raporun satış yetkilisine gösterilmesiyle birlikte ÖTV indirimli aracın satış bayilerinden alınması mümkündür.

Engelli Araç Satışı İçin Gerekli Evraklar

Engelli aracının satılması için beş yıllık sürenin dolması gerekir. Eğer bu süre dolmadan engelli adına ÖTV indirimli bir şekilde alınan araç satılmak istenirse ÖTV farkının ödenmesi gerekir.

Satış işleminin başlaması için araç üzerinde rehin kararı olmamalıdır. Varsa bu kararın kaldırıldığına yönelik bir belge alınmalı. Bankadan alınan rehin kaldırma belgesinin notere götürülmesi ve bunun karşılığında noterden bir belge alınıp o belgenin de trafik tescil şubesine getirilmesi gerekir. Trafik tescil şubesinde rehin kararının sistemden kaldırılması sağlanır. Sonrasında araç satışa hazır hale gelir.

Bundan sonra notere gidilip alıcı adına geçici belge düzenlenmesi, araç plakasında engelli işareti varsa plaka değişikliğinin gerçekleştirilmesi, plaka değişikliği sonrasında aracın TÜVTÜRK muayenesinin yapılması gerekir.

Engelli Araç Alımı Yaş Sınırı Nedir?

Engelliler için ÖTV indirimli araç satın alınması konusunda bazı sınırlamalar bulunuyor. Eğer engelli kişinin özür oranı %90 ya da üzerindeyse herhangi bir yaş şartı aranmaz ve engel durumunu gösterir sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporla birlikte herhangi bir araç satış bayisinden ÖTV indirimli araç satın alınabilir. Fakat engel oranı %90’ın altında ise bu sefer engelli kişinin 17 yaşını bitirmiş olması, raporunda ise “özel tertibatlı araç kullanabilir” şeklinde bir ifadenin yer alması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.