Kampanya Bulucu

En Uygun Kredi Nasıl Alınır

En uygun kredi nasıl alınır sorusunun cevabı çok yönlüdür. Uygun kredi bulmanın püf noktalarından bahsedeceğimiz bu yazıda vereceğimiz tavsiyeleri uyguladığınızda mevcut şartlar dahilinde en uygun kredi kampanyasına ulaşmanız mümkün.

En uygun Kredi karşılaştırma – Kredi araştırması

En uygun krediyi bulmak için iki aşamalı bir araştırma yapmanız gerekiyor. İlk aşama internetten yapılan araştırmadır. Bu aşamada tüm kredileri derli toplu görebilirsiniz. Sitemizde tüm kredilerle ilgili bilgiler bulunmaktadır. Sitemizdeki kredileri karşılaştırabilirsiniz. Bu kredilerde dikkat etmeniz gereken 4 önemli husus bulunmaktadır. Bu hususlar:

1-) Yıllık maliyet oranı,

2-) Masraf ve sigorta bilgisi,

3-) Maksimum alınabilecek kredi tutarı,

4-) Maksimum vade,

İlk aşamada yaptığınız araştırma bir ön araştırmadır. Bu aşamada elde ettiğiniz bilgiler değişebilir. Şubelerde faiz oranları daha düşük olabilir. Kredi notunuz yüksekse, kişiye özel faiz indirimlerinden faydalanabilirsiniz. (Kredi notu hakkında detaylı bilgi almak için: “Kredi Notu” etiketi altındaki başlıkları inceleyebilirsiniz.) Hatta bazı bankalar kredi riski düşük müşteriler için kampanyalar düzenler. Bu kampanyaları takip edebilirsiniz.

İkinci aşama ise internetten belirlediğiniz uygun kredileri daha net haliyle karşılaştırmak için şubelere gitmektir. Banka şubeleri, internette yayınladıkları kredi kampanyalarını daha da esnetebiliyor. Bu yüzden en az 7- 8 şubeye uğrayarak daha net bilgiler elde edebiliriz.

Kredi Kampanyaları

Bankalar belli dönemlerde kredi kampanyaları düzenliyor. Bu kampanyaları takip ederek daha uygun kredi bulabilirsiniz. Özellikle bayram kredileri,  yılbaşı kredisi en sık yapılan kampanyalardandır. Mesleğinize uygun kampanyaları da mutlaka takip etmelisiniz. Tüm kredi kampanyalarına en güncel haliyle sitemizin “Kredi Kampanyaları” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Yıllık maliyet oranının düşüklüğü

Yıllık maliyet oranı yani YMO bir kredinin maliyetini yıllık bazda hesaplayan bir formüldür. Bu formüle göre tüm masraflar, faiz ve ödemeler hesaplanır ve krediye getirdiği yük hesaplanır. Şu an yıllık maliyet oranları %  16 ile %22 arasında değişmektedir. Yıllık maliyet oranı ne kadar düşükse kredi o derecede uygundur. Bazı krediler sıfır faizli olabilir ancak o kredinin sıfır faizli olması o kredinin uygun olduğu anlamına gelmez! Çünkü komisyon, masraf, sigorta vb kalemlerle sizden faizden çok daha fazlasını talep ederler. Bu tür kelime oyunları yapan bankaların oyununa gelmemek için yıllık maliyet oranını mutlaka sorunuz!

Sıfır faizli krediler hakkında hazırladığımız dosyamızı mutlaka incelemelisiniz: “Faizsiz Kredi Nedir Nasıl Olur”

Uygun Kredi için bankaya sorulması gerekenler

Uygun bir kredi buldunuz ancak yine de bankaya sormanız gereken bazı sorular var! Bunlar;

1-) Kredi çektiğinizde birçok banka size banka hesabı açacaktır. Adınıza hesap açılıp açılmayacağını eğer açılacaksa bu hesaptan aylık ya da yıllık aidat kesilip kesilmeyeceğini sorun.

2-) Adınıza kredi kartı çıkarıp çıkarmayacaklarını sorun. İstemiyorsanız baştan belirtin.

3-) Erken kapatma ücreti alıp almayacaklarını sorun.

4-) Size başka masraf çıkarıp çıkarmayacaklarını sorun varsa kalem kalem bu masrafları yazılı olarak talep edin.

Özel Durumların Krediye etkisi

Her müşterinin özel durumu söz konusu olabilir. Bir çiftçi için en uygun kredi kendisinden 6 ay boyunca ödeme istenmeyen kredi olabilir. Bir emekli için ödemelerini 3 ayda bir yapacağı bir kredi daha cazip olabilir. Ya da kamu görevlilerine uygun faizler sunan kampanyalar yapılabilir. Herkes kamu görevlisi, çiftçi ya da emekli olamaz! O yüzden sizin özel durumunuzu siz belirleyeceksiniz.

Banka şubesine gitmek – maaş müşterisi olmak

Eğer maaşınızı bir bankadan alıyorsanız. Maaş aldığınız banka şubesine giderek kredi çekmek istediğinizi ve oranlarda yardımcı olup olamayacaklarını sorun. Maaş müşterilerine özel kampanyaları olup olmadığını sorun. Banka şubelerine gittiğinizde maaş müşterisi olun ya da olmayın kredi faizlerinde pazarlık edin. Çünkü birkaç puan indirim alabilirsiniz.

İpucu: En uygun kredileri son yıllarda devlet bankaları veriyor. Özellikle Halkbank’ın yapmış olduğu kredi kampanyaları büyük ölçüde diğer bankalara nazaran daha ucuz oluyor. Şu anda en uygun konut kredisini Halk Bankası’nın verdiğini de belirtelim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.