En Avantajlı Şirket Türü Hangisi | Kampanya Bulucu

En Avantajlı Şirket Türü Hangisi

En Avantajlı Şirket Türü Hangisi

Anonim Şirketi Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Anonim şirket: Ticari bir işletme hizmeti amacı ile kurulan, sermayesi belirli ve borçlarından yalnızca mal varlığı ile sorumlu şirket türüdür. Anonim şirket, ani ve tedrici olmak üzere iki şekilde kurulur. Kurucu ortakların sermayenin tamamını başlangıçta ödemeyi taahhüt etmeleri ile kurulan şirkete ani kuruluş denmektedir. Ortakların sermayenin bir kısmını ödeme eğilimi göstermesiyle kurulmasına da tedrici kuruluş denir.

 • Anonim şirketler ortaklı kurulan şirketler kapsamında çalışmaktaydı. Bu ortak sayısı ise en az 5 olmak zorundaydı. Son çıkan yasal düzenlemeler ile artık tek bir kişi ile anonim şirketi kurmak mümkün. Ayrıca daha önce kurulmuş anonim şirketleri de bireysele dönüştürülebiliyor.
 • Anonim şirketlerde yönetim kurulunda bulunmayan ortaklar SSK primi borçlarından ve vergilerden dolayı muaftır. Bu borçlara dair bu ortaklar herhangi bir sorumluluk taşımamaktadırlar. Oysaki limitet şirketlerde bütün ortaklar hisseleri oranında bu borçlardan sorumludurlar.
 • Anonim şirketlerin halka açılabilme olanakları varken limitet şirketlerde böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Anonim şirketlerde şirket dışından bir kişi şirkete ortak olabilir.
 • Anonim şirketler, organizasyon ve kurumsallaşmada oldukça güçlüdürler. Limitet şirketlerde ise bu durumlar daha sınırlıdır.

Limited Şirketi Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Limitet şirket, bir veya daha fazla kişi tarafından kurulan sermayesi belli şirket tipidir.


 • Limitet şirket ile anonim şirketi birçok yönden birbirine benzemekteydi. Fakat son düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu ile bazı farklar doğmuş ve bu farklara göre anonim şirketler, limitet şirketlere göre daha avantajlı konuma gelmiştir.
 • Limitet şirketler, ortaklaşmaya oldukça müsait bir şirket olduğundan şahıs şirketine göre daha avantajlı bir sistem içerir.
 • Limitet şirketin sabit vergi oranları bulunmaktadır. Bu her ne kadar düşük kârlı oluşumlarda şahıs şirketine göre bir dezavantaj sayılsa da kâr payının yükselmesi ile vergi oranının sabit kalması limitet şirketler için önemli bir avantaja dönüşmektedir.
 • Limitet şirketlerin muhasebe ve defter tasdik ücretleri biraz fazladır.

Şahıs Şirketi Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Şahıs şirketi, tek bir şahıs tarafından kurulan, ortak bulundurmayan, bir şirket tipidir. Bu şirkete dair tüm sorumluluklar yalnızca kurucuya aittir.

 • Şahıs şirketlerinde bulunan kademeli vergi sistemi küçük oluşumlarda diğer şirket türlerine göre önemli bir avantajdır. Bu vergi sisteminde ödenecek vergiler, şirketin geliri oranında değişmektedir. Fakat yüksek gelirli bir şirkette vergi oranı % 20’yi geçebileceğinden bu durum diğer şirket tiplerine göre dezavantaj oluşturur.
 • Şahıs şirketlerinin defter tasdik ücretleri ve muhasebe giderleri daha uygundur.
 • Şahıs şirketlerinin kurulup kapatılması oldukça kolay ve kısa bir süreci kapsar.
 • Şahıs şirketleri her ne kadar şirket unvanı taşısa da resmi ve özel dairelerde anonim ve limitet şirketleri kadar itibar görmez.

En Avantajlı Şirket Türü Hangisidir?

Her şirket türünün diğer şirket tiplerine göre avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.  Kuracağı şirkette avantajlı olmak isteyen kişiler, yapacağı işe ve işin büyüklüğüne göre seçimlerini yapmalıdırlar. Anonim ve limitet şirketler büyük çapta işler için avantajlıyken, şahıs şirketleri de sermayesi düşük küçük çalı işler  için avantaj sağlamaktadır.

Şahıs şirketi, kurulumunun ve kapatılmasının kolay olması sebebiyle küçük girişimcilere tavsiye edilen şirket türüdür. Ayrıca şirket kurulumu esnasında yapılan masraflar da diğer şirket tiplerine nazaran düşüktür. Tüm bunlara ek olarak, kademeli vergi sisteminin bulunması ise kısa sürede yapılacak kâr oranını artırıcı niteliktedir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda fazla sermayeye sahip olmayan ve girişimcilik adına kurulacak şirketler için en ideali şahıs şirketidir.

Limitet ve anonim şirketleri birçok yönden birbirlerine benzemektedir. Fakat gerçekleştirilen son yasal düzenlemeler ile anonim şirketler, limitet şirketlere göre daha yüksek bir statü kazanmıştır. Fakat burada yine şirket kurmak isteyen kişilerin talepleri ve yapacakları işleri önem arz eder.  Anonim şirketler büyük oluşumlu şirketlerdir. Büyük sermayenin ortaya konması ile yapılacak geniş çaplı işlerde anonim şirketi kurmak avantajlıdır. Ayrıca resmi ve özel kuruluşlarda anonim şirketler daha fazla itibar görürler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ