Kampanya Bulucu

Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır

Ekspertiz ücreti, bankalardan konut kredisi kullanımı esnasında kredi kullanıcısından talep edilen kredi masraflarındandır. Ekspertiz ücret, ekspertiz raporu adlı bir raporun oluşturulması için alınır. Konut kredisi almadan önce satın alınacak evin gerçek değeri ise ekspertiz raporu ile belirlenir.

Konut kredisi kullanmak isteyen bir müşteri satın almak istediği evi bankaya bildirir. Banka ise konu ile ilgili uzmanı, ekspertiz raporu hazırlaması için görevlendirir. Söz konusu uzman; evin yaşı, konumu, metrekaresi, gayrimenkulün inşaat masrafları, konutun bulunduğu il ve ilçe gibi pek çok durumu göz önünde bulundurup analiz ederek evin gerçek değerinin belirlenmesini sağlar.

Bahsi geçen bu bilgiler ekspertiz raporunda belirtilir ve satın alınacak evin gerçek değeri saptanır. Banka bu raporun hazırlanması için söz konusu uzmana belirli bir ücret ödediği için, konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerinden ekspertiz masraflarını talep etmektedir.

Ekspertiz Masrafı Ne Kadar?

Ekspertiz masrafları bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de belirli bir oranla hesaplandığı için bankaların ekspertiz masrafları birbirine yakındır. Örneğin; ortalama 150 bin TL değerindeki bir konut için çekilecek 120 bin TL civarındaki konut kredisinin % 0,80 faiz oranında olduğunu varsayarsak kredinin ekspertiz ücreti ortalama 400 TL edecektir.

Şu konu başlığımızı incelemeniz faydanıza olacaktır: “Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar”

Ekspertiz Masrafları Geri Alınabilir mi?

Konut kredisi için başvuruda bulunan ve kredisinin kabul olması sonucu krediyi alan kişiler ekspertiz masraflarını geri alamazlar. Bunun sebebi ise, 2010 yılından itibaren yapılan hukuki düzenlemeler ile ekspertiz raporu oluşumu esnasında lisanslı değerlendirme şirketlerinin kurulmuş olmasıdır. Bu şirketler, bankalardan bağımsız çalıştıklarından bankaya ödenen ekspertiz ücretleri, aslında şirkete ödenen bir hizmet bedelidir.

Bunun haricinde; konut kredi başvurusu kabul edilmemiş kişiler, ekspertiz masraflarını bankaya ödedilerse bu ücreti geri alabilirler. Yani ekspertiz ücretini geri alabilmeniz için bankanın kredi başvurunuzu reddetmiş olması gerekmektedir.

Ekspertiz Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Konut kredisi başvurusu reddedilen kişiler söz konusu hizmeti kullanamadıkları için ödemiş oldukları ekspertiz ücretini geri alabilirler. Bunun için öncelikle kişilerin bankalarına bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekir. Şayet banka, müşterisine olumlu bir geri dönüş yapmaz ise tüketici haklarına gidilmelidir. Tüketici haklarının vermiş olduğu karar ile ekspertiz ücretleri geri alınabilir.

Tüketici hakem heyetleri bu konuda devamlı tüketiciden yana kararlar aldıklarından banka iade başvurunuzu kabul etmemişse bile tüketici hakem heyetleri marifetiyle ödemiş olduğunuz ekspertiz ücretlerini geri alabilirsiniz.

Son olarak; şu konu başlığımızı da inceleyebilirsiniz: “Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.