Kampanya Bulucu

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır

Ek Hesap Nedir: Ek hesap, vadesiz mevduat hesabına tanımlanan ve hesapta yeterli bakiye olmadığında devreye giren bir kredi ürünüdür. Tanımlanan bu ek hesap ile alışveriş yapılabilir, fatura ödenebilir ve nakit para çekilebilir. Otomatik ödeme talimatı ile düzenli ödenmesi gereken herhangi bir borç da ek hesap aracılığı ile ödenebilmektedir. Ek hesap, müşterinin isteği doğrultusunda kolaylıkla kapatılabilir.

Ek Hesap Kullanmak Ücretli midir?

Ek hesap kullanılması ile bazı bankalar hesap işletim ücreti ve yıllık hizmet bedeli gibi ek ödemeleri vadesiz mevduat hesabından tahsil etmektedirler.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır?

Ek hesap kullanmak için öncelikle bankanın şubelerinden, müşteri hizmetlerinden veya internet bankacılığından ek hesap başvurusu yapılmalıdır. Daha sonra yapılan başvuru ile kişinin değerlendirilmesi sonucu vadesiz mevduat hesabı üzerine ek hesap tanımlanır. Banka tarafından belirlenen limit doğrultusunda ise ek hesap kullanılabilir.

Ek Hesap Ödemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Ek hesap ödemeleri için öncesinde kişi tarafından bir ödeme günü belirlenir. Fakat bunun için ekstra bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Vadesiz mevduat hesaba girişi yapılan ilk nakit para ödeme olarak banka tarafından alınmaktadır. Bu süre zarfında ise ek hesabın kullanıldığı gün kadar günlük faiz işletilir.

Ek Hesap Faizi Nasıl İşler?

Ek hesap için her bankanın belirlemiş olduğu faiz oranları bulunmaktadır. Bu faiz oranları ile mevduat hesaba ilk para girişinde ek hesap borcu banka tarafından tahsis edilir. Eğer ki ek hesap kullanan kişi, maaşını da söz konusu bankadan çekiyorsa maaşı yatar yatmaz faizi ile birlikte ek hesap borcu kesilir. Ek hesap faizleri ise KKDF ve BSMV üzerinden işletilmektedir.

Ek hesabınıza faiz işlememesi için hesabınızın eksi limitte kalmaması gerekir. Her ne kadar çok cüzzi miktarlarda faiz alınsa da alınan faiz günlüktür. Hesabınıza para girer girmez ek hesabınızın eksi limiti artıya döneceğinden işletilen günlük faiz durur.

Bazı bankalar ise ek hesap için günlük faiz almak yerine standart bir ücret keserler. Örneğin ek hesap limitinizi kullandığınız zaman masrafı peşinen alır. Genelde bu yöntemi bankalar maaş müşterilerine uygulamaktadırlar.

Bir çok banka müşterileri için farklı ek hesap faizi hesaplaması yapmaktadır. Örneğin aynı bankanın maaş müşterileri için aldığı ek hesap faizi ile normal müşterileri için aldığı ek hesap faizi farklı olabilmektedir.

Size tanımlanan ek hesabın ne kadar faiz ile sunulduğunu öğrenmek için şubenizden bilgi alabilirsiniz. Bunun yanında ek hesap açılırken imza attığınız belgelerde bu faiz ve ücretler yazılı olarak size bildirilmektedir.

Ek Hesap Limiti Ne Kadardır?

Ek hesap limitleri, ek hesap kullanmak isteyen müşterilerin başvurularının değerlendirilmesi sonucu belirlenir. Bu değerlendirmeye başvuran kişinin geliri, borçları ve bankalarla olan ilişkileri hakkındaki bilgiler de katılır. Eğer ki başvuruda bulunan müşteri, firma ile anlaşması doğrultusunda maaşını başvurduğu banka üzerinden alıyorsa bankanın belirlemiş olduğu oranlar ile maaşın belirli bir yüzdesi kadar ek hesap limiti oluşturulabilir.

Ek Hesap ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ek hesap ile vadesiz mevduat hesabın bütün özellikleri aynı olduğundan vadesiz mevduat hesabı ile yapılabilen tüm işlemler ek hesap ile de yapılabilmektedir. Fatura ödemeleri, talimatı verilen düzenli ödemeler, alışveriş harcamaları, çek ödemeleri gibi birçok alanda ek hesap kullanılabilir. Ayrıca ek hesaptan nakit para çekilebildiği gibi alışveriş esnasında taksitte ek hesap üzerine yapılabilir. Fakat alışverişlerinde taksit yapmak için söz konusu satıcının banka ile anlaşmasının bulunması gerekmektedir. Ek hesabını alışverişte kullanmak istemeyen müşteriler, söz konusu bankaları ile iletişime geçerek ek hesabı alışverişe kapatabilirler.

Ek hesap ile yapılan bütün işlemler, müşteri tarafından verilen e-mail adresine hesap özeti olarak gönderilmektedir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.