Kampanya Bulucu

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir, Nasıl Yapılır, Masrafı Nedir?

Teknolojinin bankacılık alanında hızla gelişmesiyle beraber para transferleri işlemleri şubeye gitmeye gerek kalmadan internet bankacılığı, bankamatik ya da cep uygulamalarından gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşların hayatını kolaylaştıran para transferleri işlemleri, para yönlendirilecek hesabın müşterisi olduğu bankaya göre değişik prosedürler ile gönderilebiliyor.

Banka üzerinden Türk Lirası olarak yapılan para transferi işlemleri ikiye ayrılır. Bu işlemler EFT ve havale olarak tanımlanır. Eğer bankanın havale ve EFT için uyguladıkları işlem ücretleri ve saatlerinde değişiklik söz konusudur. Dolayısıyla hesaptan hesaba para aktarma hizmetinden yararlanmak için müşterisi olduğunuz bankanın EFT ve havale şartlarını bilmenizde fayda var.

Banka prosedürlerindeki farklıların yanı sıra EFT ve havale para transferinde kullanılan işlemler aynı gibi görünmesine rağmen temelde tamamen farklıdır. Bu nedenle vatandaşların EFT havale farkı hakkında bilgi sahibi olmaları da yapacakları işlemlerin güvenliği açısından önemlidir. Aynı zamanda para gönderecek kişilerin “EFT ne, havale ne?” sorularının cevabını biliyor olması da önemlidir.

EFT Nedir? EFT Ne Demek?

EFT açılımı, ‘Elektronik Fon Transferi’ şeklinde tanımlanır. EFT işlem itibariyle Türk Lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek paralar üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan sistem olarak karşımıza çıkar. EFT, 1992 yılında kurulan ve her dönemde güvenli olmasıyla dikkat çeken bir para transferi hizmetidir.

EFT ile hangi bankanın müşterisi olursanız olun; bütün bankalar arasında para aktarımı yapabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle, EFT başka bankalar arasında yapılan para transferi hizmetinde kullanılan bir yöntem.

EFT yapabilme şartları bankalar arasında farklılık gösterse de genel olarak bankanın çalışma saatlerinde EFT’nin gerçekleştiğini söylemek mümkün.

Kredi Kartına EFT Nedir?

Kredi kartına EFT yapmak, kredi kartı ödeme yöntemleri içerisinde güvenli ve en çok tercih edilen seçenek olarak bilinir. Kredi kartı borcunuzu; bankada bulunan hesabınızdan, herhangi bir şubeye giderek, bankaların ATM’lerinden ya da internet bankacılığı uygulamalarından EFT yöntemiyle ödeyebilirsiniz.

İnternet bankacılığı sayesinde hesabınızın bulunduğu bankadaki kredi kartınızın yanı sıra diğer bankalarda bulunan kredi kartlarınızın ödemelerini de kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için para transferi menüsüne girerek kart numarasına EFT adımını kullanmanız yeterlidir.

EFT ile Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT ile herhangi bir borcunuzu ödemek için öncelikle alıcı bilgilerine sahip olmanız gerekir. Bankanızın ATM, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kanallarından birinden yararlanarak EFT işleminizi bankanın çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Mesai saatlerinde başka bankaya para transferi seçeneğini işaretleyerek IBAN veya şube numarası, hesap numarası, alıcı adı-soyadı ve transfer etmek istediğiniz tutarın bilgilerini girerek işleminizi yapabilirsiniz.

Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra karşınıza bir onay ekranı çıkar. Bu ekran üzerinden EFT işlem bedeli ve yapmak isterseniz EFT açıklaması seçenekleri bulunur. Siz işlemi onayladıktan sonra transfer etmek istediğiniz tutar alıcının hesabına kısa sürede iletilir.

EFT ile Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT ile para gönderme işlemi yapabileceğiniz gibi diğer hesaplarınıza para yatırma hizmetini de yapabilirsiniz. Mevcut hesabınızdan istediğiniz tutarı hesap numarası ya da IBAN bilgilerini girerek, diğer hesaplarınıza yatırmanız mümkündür.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT işlemi, bankanın çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Bu saatler bankaların çalışma politikalarına göre farklılık gösterir ancak genel olarak EFT saatlerinin 08:00-17:30 olduğunu söylemek mümkündür. Bu saatler içerisinde yapılan EFT işlemleri gün içerisinde alıcıya iletilir.

Daha geç saatlerde yapılan EFT işlemlerinin iletilmesi için ertesi gün saat 08:00’de sistemin yeniden açılmasının beklenmesi gerekir.

Bankaların EFT saatleri belirtilmiştir:

 • Akbank: 09:00-17:00
 • Albaraka: 09:00-17:15
 • Anadolu Bank: 08:00-17:00
 • Burgan Bank: 09:00-16:30
 • Denizbank: 08:00-16:30
 • QNB Finansbak: 09:00-17:15
 • Garanti Bankası: 09:00-17:15
 • Halk Bank: 08:00-16:30
 • HSBC: 09:00-17:00
 • ING: 08:30-17:15
 • Kuveyt Türk: 09:00-17:20
 • Odeabank: 08:30-17:00
 • Şekerbank: 09:00-17:15
 • TEB: 09:00-17:15
 • Türkiye İş Bankası: 09:00-17:00
 • Vakıfbank: 09:00-16:30
 • Yapı Kredi: 09:00-16:45
 • Ziraat: 08:30-17:00

Havale Nedir?

Havale, kısaca aynı bankadan aynı bankaya yapılan para transferi işlemlerinde kullanılan bir sistemdir. Yani para göndereceğiniz hesabın sizinle aynı banka müşterisi olması gerekir. Bunun yanı sıra gün ve saat fark etmeden, istediğiniz her an havale yapabilirsiniz. Yönlendirme yaptığınız hesaba ise anında para geçer.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapabilmek için göndericinin ve alıcının hesaplarının aynı bankada bulunması şartı mevcuttur. Bankaların havale uygulamaları değişiklik gösterse de aynı şubede bulunan hesaplar arasında yapılan havale işlemleri genellikle ücretsizdir. Ancak farklı şubelerdeki aynı banka müşterisine ait hesaplar arasında yapılan işlemde, havale işlem ücreti alınır.

Banka havalesi yapabilmek için alıcının 26 haneli IBAN numarasına veya şube numarasına, hesap numarasına, adı ve soyadına, para transferi yapılacak tutarın bilgisine ihtiyaç vardır. Bu bilgilerle ilgili bankanın şubelerinden, ATM’lerinden, internet bankacılığı kanalı ya da bankacılık cep uygulamalarıyla havale işlemlerinizi birkaç kolay adımda tamamlayabilirsiniz.

PTT havalesi ise, herhangi bir bankada hesabı olmayan vatandaşlar tarafından tercih edilir. Herhangi bir PTT şubesine giderek, kendi bilgileriniz ile alıcının adı, soyadı ve adres bilgilerini havale formuna yazıp transfer etmek istediğiniz tutarı PTT görevlisine nakit olarak teslim etmeniz gerekir. Bu işlem için göndermek istediğiniz tutara bağlı olarak sizden havale işlem ücreti kesintisi yapılır. Ayrıca posta çeki hesabı açtırmanız durumda, PTT şubelerine gitmeden online olarak havale işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Başka Bankaya Havale mi EFT mi Yapmalıyım?

Başka bankaya para gönderme işleminiz için EFT’yi kullanmanız gerekir. Müşterisi olduğunuz bankanın EFT şartlarına göre işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların EFT işlem ücretleri ise bankadan bankaya farklılık gösterir. Hatta şubeden, ATM’den, mobil ya da internet bankacılığı üzerinden yapılan EFT işlemlerinin ücretleri bile kendi içerisinde farklılaşır.

Havale ile EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve EFT birbiriyle karıştırılan iki kavramdır. İkisi de para transferi işleminde kullanılmasına rağmen aslında havale ve EFT arasındaki fark sayısı çoktur.

EFT ile havale arasındaki fark aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • EFT, farklı bankalar arası para transferi işlemlerinde kullanılabilir. Havale ise aynı bankada hesabı bulunan müşterilerin yapılabileceği bir işlemdir.  En önemli fark budur.
 • EFT, bankaların mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilir. Ancak bankadan bankaya havale günün her saatinde, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde bile yapılabilir.
 • EFT işlemleri için istenilen alıcı bilgileri daha fazladır. Bu nedenle EFT işlemi yapmak istediğinizde işlem süreniz biraz daha uzun olur.
 • EFT işlem ücreti genellikle havale işlemiyle kıyaslandığında daha pahalıdır.

Diğer İşlemler:

Hesap Numarası Nerede Yazar? Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

CVV Kodu Nedir? Nasıl Bulunur?

Kredi Kartı Numarası Nedir? Nasıl Bulunur?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.