Kampanya Bulucu

EFT ile Havale Arasındaki Fark

Havale Nedir: Havale, bir bankanın kendi şubeleri arası para aktarım servisinin genel adıdır. Bir bankaya ait hesaptan yine aynı bankaya ait başka bir hesaba para aktarılması havale yolu ile sağlanır.

Havale Ne Zaman Yapılabilir?

Havale için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Havale işlemi, hafta sonları da dahil olmak üzere günün her saati yapılabilir.

Havale Ücretli midir?

Havale işlemi yapmak genellikle ücretli olmakla birlikte bazı finansal kuruluşlarda ücretsizdir. Havale işleminden alınan ücret bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat bu rakam cüzi bir miktardır. Ayrıca havale işlemlerinden kesilen ücret ATM’den, şubeden ve internet bankacılığından farklı olabilmektedir. Havale İşlemlerinde internet bankacılığı kullanmak hem daha kolay hem de daha ekonomiktir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havalenin yapılabilmesi için öncelikle parayı gönderen ve alan tarafların aynı banka mensubu hesaplar olması gerekir. Daha sonra havale yapılacak kişinin adı-soyadı, hesap numarası ve şube kodu gibi birtakım bilgiler gerekir. Havale işlemi için talep edilen bu bilgiler bankalar arası değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi adıyla bilinen EFT, iki farklı banka arasında para aktarılması işlemidir. EFT işleminde yalnızca kişilere ait hesaplar muhattaptır.

EFT Ne Zaman Yapılabilir?

EFT işlemi, havale işleminden farklı olarak belirli bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Bu zaman aralığı bankadan bankaya göre değişse de genel olarak 08.00-17.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Ayrıca EFT işlemi hafta sonları ve resmi tatillerde yapılamaz. Bunun sebebi ise EMKT sisteminin bankalardan bağımsız olarak EFT işlemine onay vermesidir. Bu sistemin ise belirli mesai saatleri bulunduğundan EFT işlemi her zaman yapılamamaktadır. Eğer ki EFT saatleri dışında EFT yapılmak istenirse banka bunu talimat olarak algılar ve EFT saatleri içinde bu işlemi gerçekleştirir.

EFT Ücretli midir?

EFT işlemi de tıpkı havale işlemi gibi ücretlidir. Fakat bazı bankalar bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirirler.

EFT Nasıl yapılır?

EFT yapmak oldukça basit bir işlemdir. Banka hesaplarına ait 26 haneden oluşan bir IBAN bulunmaktadır. IBAN vasıtası ile EFT işlemi gerçekleştirilir. EFT yapmak istediğiniz kişinin adını soyadını ve IBAN’ını bilmeniz EFT yapabilmeniz için yeterlidir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Havale yalnızca bir bankanın hesapları arasında yapılabilirken, EFT banka farketmeksizin her türlü hesaplar arasında gerçekleştirilebilir.
  • Havale işleminin gün ve saat sınırlaması bulunmazken EFT yalnızca belirli zamanlarda yapılabilir.
  • EFT işlemi havale işlemine göre çok daha basittir. Çünkü EFT yapmak için isim-soyisim dışında yalnızca IBAN gerekir. Havale işleminde ise isim-soyisime ek olarak hesap numarası, şube kodu vb. birtakım bilgiler gerekmektedir. (Şu anda bazı bankalar sadece İBAN numarası ile de havale işleminin gerçekleşmesini sağlayabiliyor.)
  • EFT işleminin onay süresi havaleye göre genel olarak daha kısadır.
  • Bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de genel olarak havale ücretleri, EFT ücretlerinden daha ucuzdur.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.