Kampanya Bulucu

e-Devlet Şifresi Nedir, Ne İşe Yarar?

e-Devlet, devletin vatandaşlarına sunduğu bütün imkanların elektronik bir ortamda bir araya getirilmesiyle devletin oluşturmuş olduğu bir hizmettir. e-Devlet hizmeti ile devlet hizmetleri vatandaşa en hızlı ve en kolay yol ile ulaştırılmakta. Üstelik oldukça güvenli bir sistem.

e-Devlet Kapısı Nedir?

e-Devlet kapısı, kamu hizmetlerinin bir noktada birleştirildiği bir internet sitesidir. Tek amaç kamu hizmetlerinin vatandaşlara , işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle sunulmasıdır.

e-Devlet Kapısı Hizmetinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Güvenlik gereğiyle şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.Bu adresiniz ile bir çok işinizi kolaylıkla ve güvenli bir şekilde halledebilirsiniz.
Aynı zamanda e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

e-Devlet Kapısından Verilen Hizmetler Nelerdir?

e-Devlet aracılığıyla vatandaşa bir çok hizmet sağlanmakta. Biz genel olarak başlık altında derledik.
Bilgilendirme hizmetleri, Entegre elektronik hizmetleri, Ödeme işlemleri, Kurum ve kuruluşlara kısa yollar olarak sunulmakta.Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi ve belge paylaşımları da e-devlet üzerinden sağlanmakta.

e-Devlet Kapısından Kimler Faydalanabilir?

e-Delet Kapısı bütün vatandaşlar için hazırlanmış olan bir hizmettir. e-Devlet Kapısı, engellilerin de kolayca kullanabilmesini sağlayacak tasarım özelliklerine sahiptir. Kapı tasarımında ve geliştirilen elektronik hizmetlerde engellilerin de hizmetlere kolaylıkla erişimi göz önünde bulundurulmaktadır.

e-Devlet Şifresini Nereden Alabilirsiniz?

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

Şifresini Kaybedenler Ne Yapmalılar?

Şifrenizi kaybetmeniz, çaldırmanız veya unutmanız durumunda PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız sizin için yapabileceğiniz en kolay ve güvenilir yöntem olur.

e-Devlet Şifresini Kimler Alabilir?

Dediğimiz gibi e-Devlet şifresi vatandaşların faydalanması için hazırlanmıştır.Fakat bazı durumlarda sınırlandırmalar getirilmiştir.15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır)başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler.

Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alınması mümkün değildir.

Hemen hemen bütün işlemlerinizi bir tıkla halletmenizi sağlayan bu hizmetten e-Devlet şifresi alarak sizlerde bir an önce faydalanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.