Kampanya Bulucu

Dükkan Nasıl Açılır

Dükkân Nasıl Açılır: Dükkân açmak için öncelikle yasalar gereği çeşitli resmi dairelerden talep edilen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Yazımızda bu evraklardan ve yapılacak işlerden bahsedeceğiz.

1-) Vergi Dairesine Başvuru

Bir dükkânın resmi olarak işletilebilmesi için devlete kazancı oranında vergi ödemesi gerekmektedir. Bunun için ise her dükkânın vergi levhası olmalıdır. Bu vergi levhasını çıkarmak için yapılacak ilk iş vergi dairesine başvurmaktır. Kurulacak iş yerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine gidilmeli ve iş yeri açılışı için başvuruda bulunulmalıdır.

Burada gerçek usulde işe başlama formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formun ekinde noter onaylı imza sirküleri, onaylı nüfus cüzdanı sureti, ikametgâh ilmühaberi, dükkâna ait kira kontratı veya tapu fotokopisi evrakları da hazırlanmalıdır. Bu belgelerin toplanması ve teslim edilmesi ile vergi dairesindeki yoklama memuru ilgili evrakları inceleyecektir. Evrakların uygun görülmesi ile dükkâna ait vergi levhası alınabilir. Ardından fatura ve irsaliye evrakları bastırılır.

2-) Belediyeye Başvuru

Belediyeden talep edilen belgelerin hazırlanması ile çalışma izni için belediyeye başvurulur. Özel nitelikli işyerleri için talep edilen belgeler, normal işyerleri için gerekli belgelerden ayrılmaktadır. Bunun için özel başvuruda bulunulması gerekir. Ayrıca tatil günleri çalışabilmek için de belediyeden tatil günleri çalışma ruhsatı alınmalıdır.

3-) SGK/BAĞ-KUR’a Başvuru

Herhangi bir işyerine sahip kimseler BAĞ-KUR sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bunun için BAĞ-KUR il müdürlüklerine başvurulması gerekir. Buradan alınan BAĞ-KUR giriş bildirgesinin ilgili makamlara onaylatılması ve ardından tekrar BAĞ-KUR’a teslim edilmelidir. Eğer bu kişiler başka bir işyerinde çalışıyorlarsa ve SGK’ya bağlılarsa BAĞ-KUR sigortası yaptırmalarına gerek yoktur.

4-) Ticaret Odasına Kayıt

Ticaret üzerine faaliyet yapan tüm işyeri sahipleri bağlı bulundukları il veya ilçenin ticaret odasına kayıt olmak zorundadır. Ticaret odasına kayıt için gerekli evraklar toplanmalı ve ticaret odasına teslim edilmelidir.

5-) Esnaf ve Sanatkârlar Odasına Kayıt

Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıt için talep edilen belgeler hazırlanmalı ve bu birime teslim edilmelidir.

Yukarıda belirtilen resmi makamlara yapılan başvurular sonrası dükkân açabilmek için işe özel gerekli diğer düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu makamların ilgili belgeleri inceleyip onaylaması sonrasında alınacak izinler ile dükkân açma işlemine başlanabilir.

Son olarak; dükkan açmak için gerekli olan evraklara “Dükkan Açmak İçin Gerekli Evraklar” başlıklı konumuzda değindiğimiz için bu yazımızda tekrar değinmedik. Bu başlığımızı da okumanız faydanıza olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.