Kampanya Bulucu

Dizel Araba mı Benzinli Araba mı

Dizel Motor Nedir?

Dizel motor, benizli motordan farklı olarak piston içerisine yakıt + hava yerine yalnızca hava sıkıştırması prensibine dayalı çalışan bir motor sistemidir. Bunun dışında diğer birçok özelliği benzinli motor ile hemen hemen aynıdır. Bu motorda havanın piston içerisinde yanması, benzinli motora göre daha kaliteli gerçekleşir ve böylelikle yakıttan daha yüksek oranda verim sağlanır.

Son zamanlarda tasarruf etme amaçlı dizel motorlar, araç kullanıcıları tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Bunun nedeni dizel motorların, benzinli motorlara oranla yaklaşık %20 daha az yakıt tüketmesidir. Tabii ki bu yakıt tüketimi, yol durumu ve aracın şehir içi-şehir dışı olmak üzere kullanım alanına bağlı olarak değişir.

Dizel Araba mı Benzinli Araba mı?

Son zamanlarda yakıt fiyatlarının artması, araç kullanıcılarının da tasarrufa doğru yönelmelerine sebep olmuştur. Dizel ve benzili olmak üzere her iki motor tipinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Dizel motorlardaki pistonlarda bulunan hava, daha kusursuz yandığı için yakıttan yüksek oranda verim sağlanır. Bu verim, benzinli motorlarda daha düşüktür. Bu nedenle dizel motora sahip bir araç, aynı yakıt ile benzinli araca göre daha fazla yol kateder. Yakıt sarfiyatı açısından dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha avantajlıdır.

Dizel motorlarda tork yani çekiş gücü, benzinli motorlardakinden daha fazladır. Bu yüzden dizel motorların ara hızlanmaları oldukça güçlüdür.

Dizel motorlarda yakıt tasarrufu sağlamak amacı ile daha güçlü ve daha büyük metal bloklar kullanılmıştır. Bu durum enerji açısından tasarruf sağlasa da devir sayısını düşürmektedir. Daha sağlam ve büyük olan pistonlar, aynı zamanda daha da ağırdır. Bu nedenden dolayı, benzinli araçlar ortalama 6000 devire kadar çıkabilirken; dizel araçlar 4000 devire kadar çıkabilmektedir.

Araçların motorlarında kullanılan malzeme kalitesi, dizel araçlarda daha yüksektir. Bu yüzden maliyet olarak dizel motorlu araçlar, benzinli araçlara göre bir dezavantaj oluştururlar. Ayrıca dizel araçların bakım ve onarım işlemleri de daha masraflıdır.

Araçların sigorta ödemeleri ve ek masrafları araç tipine göre değişmektedir. Bu durumda dizel araçların ödemeleri, benzinli araçlara göre daha yüksektir. Bu da benzinli araçlar için bir avantaj niteliği oluşturmaktadır.

Dizel motor teknolojisi, yakıt tasarrufu sağlamakta fakat bu teknolojinin getirisi olarak bulunduğu araçların fiyatlarını da bir hayli artırmaktadır. Her ne kadar araç tipine göre değişse de ortalama bir dizel aracın fiyatı, aynı marka ve modelin benzinli aracına göre 7-15 bin TL daha fazla bir rakamdan satılmaktadır. Dizel araçlar, yakıt tasarrufu konusunda önemli bir avantaja sahip olsalar da, satış fiyatlarının bu denli yüksek olması, kullanıcıları korkutur nitelikte.

Kimler Dizel Almalı, Kimler Benzinli?

Dizel araçlar, yakıt tasarrufu konusunda benzinli araçları bir hayli gerisinde bırakıyor. Fakat fiyatlarının da aynı oranda yüksek olması arasındaki tasarruf dengesini bir hayli bozuyor. Ayrıca bu yüksek satış rakamlarına; sigorta, bakım-onarım ve ek masraflar gibi ödemeler de ekleniyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda sıklıkla araç kullanan kişiler, yakıttan uzun vadede tasarruf ederek, diğer alanlarda ödemiş oldukları fazla masrafları geri kazanırlar. Araç tipine ve yol durumuna göre değişse de yılda ortalama 15.000 km’den daha fazla yol alan kişiler için dizel araçlar oldukça avantajlıdır. Bu km hesaplamasından aracını daha az kullanan kişiler ise benzinli araç kullanmalıdır. Ne yazık ki dizel teknolojisinin sağlamış olduğu yakıt tasarrufu kısa mesafelerde aracın masraflarını karşılamayacaktır.

Dizel motorların yakıt tasarruflarının yanı sıra motor tipleri, büyük araçlar için daha uygun üretilmiştir. Kamyon, otobüs gibi performans yerine çekiş gücü gerektiren araçlar, dizel motor ile daha verim alacak şekilde çalışmaktadır. Bu durumda binek araçlar ve arazi araçları gibi performans gerektiren motorlarda her ne kadar dizel uygun olsa da, benzinli motor kadar performans alınamayacaktır. Bu durumda kişisel otomobillerde yakıt tasarrufu göz ardı edilirse benzinli motor kullanmak sürüş keyfini artıracaktır.

Dizel motorlarda kullanılan malzemeler daha dayanıklı ve kaliteli olduklarından değişim ve onarım masrafları da benzinli araçlara göre bir hayli yüksektir. Bu durumda sık kaza yapan kişiler kesinlikle dizel araç düşünmemelidir. Benzinli araçların bakım ve onarım maliyetleri daha düşük olduğundan kaza gibi durumlarda bütçeyi fazla sarsmaz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.