Kampanya Bulucu

DACİA LODGY 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Dacia 2016 Lodgy İncelemesi

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Dacia’nın ilk minivanı olma özelliğine sahip olan Lodgy bir çok özelliği tek çatı altında toplayarak göz dolduruyor. Aracın ön panelinde karşımıza krom renginde koruma kızakları çıkıyor. Aracın en altına yerleştirilen yuvarlak geometriye sahip sis farları ise şıklığı tamamlıyor. Ayrıca tavanda yer alan yük taşımada kullanılan kızaklar ve krom renkli yan aynalar araca daha dinamik bir görüntü katıyor. Ayrıca 16” jant seçeneği araca daha sportif bir görünüm katıyor. Arka tarafa geçtiğimizde ise yine krom renkli koruma kızakları bizi karşılıyor. Hem önde hem de arkada bulunan bu özellik engebeli yol şartlarında aracın en çok hasar alan bölgelerini korurken mekanik hasarların da önüne geçmiş oluyor.

İç Donanım ve Tasarımı

tr-dacia-lodgy-giris.004.jpg.ximg.l_12_m.smart

Dacia Lodgy son derece alışılmadık bir iç dizaynla üretiliyor. Araç gerçek 7 kişilik olarak anılmakla beraber istenildiğinde son 4 koltuk kapatılarak inanılmaz bir bagaj hacmi sağlanıyor. Aynı zamanda 3. sıradaki diz genişliği ve tavan yüksekliği ile rakiplerini geride bırakıyor Ayarlanabilir koltuk başları da uzun seyahatlerde kafa-omurga dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra aracın toplam uzunluğu 4.5 metreye ulaşıyor. Aracın bu muazzam alanından teknik olarak bahsetmek gerekirse, araçta 2. sıradaki koltuklar da 1/3 veya 2/3 yatırılabiliyor yada isterseniz direk çıkartılarak Lodgy iki kişilik hale gelebiliyor. İki kişilik düzende Lodgy yaklaşık olarak 2617 litre boş hacim sağlıyor. Bu hacmi başka bir açıdan ele almak gerekirse tabanı kare ve bir kenarı 1 metre olan boyu da 2.5 metre olan bir nesne kolaylıkla araca sığabiliyor. Bununla da kalmıyor ve Lodgy 7 kişilik düzende bile 207 litre bagaj hacmi sağlayabiliyor. Ayrıca isteğe göre düzenlenmesi adına araçta 30 litreye kadar eşya koyma gözleri bulunuyor ve torpido gözü de cabası. İşlevselliği arttırmak adına ön camın hemen önüne eklenen kapalı saklama gözü de gözlerden kaçmaması gereken bir detay. İşlevsellik kadar estetiğe de önem veren Dacia aracın dış rengiyle kontrast oluşturması açısından iş mekanı koyu krom renk ediyor. deri direksiyon simidi gibi detaylar da şıklığı tamamlıyor. Ön konsola gelecek olursak göze ilk çarpan detay 18 cm büyüklüğünde Dacia Media-Nav multimedya sistemi. Bu dokunmatik ekran Bluetooth® ve USB kullanarak kendi müziğinizi dinleme olanağı sağlıyor. Ayrıca artık bilinmeyen yol kalmasın diye navigasyon özelliğini de destekliyor. Bu sistemlerin çoğu direkt olarak direksiyon üzerinden kontrol de edilebiliyor. Eller serbest bir şekilde telefon görüşmesine de olanak tanıdığından bu sistem cep telefonlarından kaynaklı trafik kazalarının da sayısını azaltmayı hedefliyor.

Bunların yanında Dacia Lodgy’nin aksesuarları da oldukça ilgi çekici. Araç kalabalık aileler için de düşünüldüğünden ilk göze çarpan aksesuar bagaj havuzu. Bu aksesuar su geçirmiyor kir tutmuyor, böylece denizde uzun bir günden sonra aracın bagajının temiz kalmasını sağlıyor. Bir diğer aksesuar ise tavan barları, bu aparat üst kısımda kayak, bisiklet veya bagaj taşımanızı olanaklı kılıyor. Römork çekişi için ayrıca monte edilebilen çeki demiri ise Avrupa standartlarında güvenlik sağlıyor. Ayrıca Lodgy’de ön camlar için cam rüzgarlıkları bulunuyor. Bu aksesuar yağmurlu havalarda camın az da olsa açılmasına imkan veriyor. Ayrıca yine bagaj için düşünülen çift taraflı paspas ise temizliği bir adım öne çıkarıyor çünkü farklı tür eşyalar için hem halı hem de kauçuk yüzeye sahip. Son olarak da ayırıcı bagaj ızgarası arka bölümün verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Bunların dışında isteğe göre araçta direksiyona entegre hız sabitleyici ve parkı kolaylaştırmak için arka kamera ve arka park sensörleri bulunuyor.

Teknik Özellikleri

2016 model Dacia Lodgy iki farklı motor seçeneğiyle Türkiye pazarına sunulmuş durumda. 1.5 dCi 90 bg ve 1.5 dCi 110 bg bu seçenekler. İki motorda dizel olarak piyasaya sürülüyor. Bu sayede yakıt ekonomisi sağlamak amaçlanıyor. Karbon emisyonu ise iki motorda da yaklaşık 103 g/km. 50 litre yakıt tankı ise Lodgy’de tercih edilmiş. Yakıt tüketimine bakıldığında ise 1.5 dCi 110 bg modeli ‘karma çevrim yakıt tüketiminde’ 100 km’de 4.4 litre ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca maksimum hız 175 km/saat olarak belirlenmiş. Hem 90 bg’lik hem de 110 bg’lik model Türkiye pazarında manuel şanzıman olarak piyasaya sürülmüş ve malesef şu anki durumda otomatik şanzıman seçeneği bulunmuyor.

dacia-lodgy-j92-ph1-look-003.jpg.ximg.l_12_m.smart

Performans ve Yol Tutuşu

Dacia Lodgy bir aile aracı olarak düşünüldüğünden güvenlik sistemleri de azami ölçüde tutuluyor. Elektronik denge programı (ESP) aracın yol tutuşunun geçici olarak kaybolduğu durumlarda otomatik olarak bir veya birden fazla tekerde fren uygulanmasını sağlar böylece araç hakimiyetinin kaybolmasının önüne geçer. Bir diğer ek güvenlik özelliği ise ‘ISOFIX’. Bu fonksiyon 2. sıradaki üç koltuğa da kolayca ve güvenli bir şekilde çocuk koltuğu bağlamanızı sağlıyor. Aracın performansını ve diğer hayati değerlerinizi takibinizi kolaylaştıran yol bilgisayarı da aracın kullanımını kolay ve güvenli hale getiriyor.

Dacia Lodgy’nin 2016 Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.