Kampanya Bulucu

DACİA DUSTER 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Dacia 2016 Duster İncelemesi

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Dacia bu yeni modeliyle yine çok iddialı. Çift optik farlarla krom kaplama ön panjurları Duster’a güçlü bir görüntünün yanında şık bir 4×4 izlenimi veriyor. Normalde bu sınıflardaki araçlarda görmeye alışık olmadığımız elegant yapı 16” koyu jantlarla destekleniyor. Ayrıca ön panelden arkaya kadar olan sürekli akışın devamı açısından tasarlanan tavan barları aynı zamanda Duster’a 100 kg’ya kadar yük taşıma şansı tanıyor. Arka tarafa geçtiğimizde ise bizi koyu karbon şerit arka lambalar ve ve bu araç sınıfının alemet-i farikası olan aracın dört çeker olduğunu belirten ‘4WD’ yazısı karşılıyor. Dış donanım olarak ise yine arka tarafta yer alan ‘çeki demiri’ ve ön tarafa monte edilip aracın mekanik aksamını koruyan ‘karter koruma’ ile karşılaşıyoruz. Bu ekipmanlar araca monteli gelmeyip istenildiğinde takılarak aracın şehirli görünümünü de zedelememiş oluyor. Öte yandan aracın yerden yüksekliği ise diğer dört çeker araçlarda olduğu gibi Duster’ı arazide bir adım öne çıkarıyor.

2016-Dacia-Duster

İç Donanım ve Tasarımı

Dacia 2016 Duster karşımıza geliştirilmiş bir iç mekan deneyimiyle çıkıyor. Önceki yıllara kıyasla aracı daha da kullanışlı hale getiren Dacia, bir arazi aracının sahip olabileceği en üst düzey konforu hem yolculara hem de sürücüye sağlıyor. Aracın geniş iç hacmi uzun yolculukları daha çekilir hale getiriyor. Ayrıca araçta çok sayıda bulunan eşya gözleri derli toplu bir kullanım sunuyor. Aydınlatmalı torpido gözü ve bardak tutucuları da geliştirilen özellikler arasında. Ek olarak 1/3-2/3 asimetrik katlanabilen koltukları kullanışlılığı arttırıyor. Genel olarak büyük ebatları gözüne kestiren Duster’da ön ve arka yolcu koltuklarını katladığınız takdirde yükleme alanını 2.60 metreye kadar uzatıp arka bagaj kapağını da kapattıktan sonra gönül rahatlığıyla eşyalar taşınabiliyor. Bununla da kalmıyor koltuklar normal konumundayken (versiyonlara göre değişmekle beraber) Duster size tam olarak 475 litre bagaj hacmi sağlıyor. Bunlar özellikle çocuklu ailelerin ya da yük ve eşya taşıyacak kullanıcıları gözdesi olacak özellikler. Elbette Dacia sürücüleri de unutmamış. Sürücü açısından bakıldığında ise hız sabitleyici özelliği dikkati çekiyor. Artık araçlarda görmeye alışık olduğumuz bu özellik aracınızı belirleyeceğiniz bir hıza sabitleyerek tüm yol boyunca ayağınızı gaz pedalına basma derdinden kurtarıyor. Sabitleyici fonksiyonu ayrıca belli bir üst hız limiti de koyarak Duster’ın kontrolsüz bir şekilde hızlanmasını da engelleyip güvenliği ön planda tutuyor. Buna ek olarak arka park sensörü de dikkat çeken bir diğer özellik. Özellikle dar alanlarda yapılan parklarda sürücünün işini oldukça kolaylaştıran bu özellik yeni Duster’da opsiyonel olarak sunuluyor. Bir diğer özellik ise yolculukların olmazsa olmazı eğlence. Araca entegre gelen 7” lik ‘Media-Nav’ multimedya sistemi seyir, telefon, radyo ve diğer medyalara ulaşım imkanı sağlıyor ve yolculuları daha da keyifli hale getiriyor. Ayrıca Bluetooth® bağlantısı sayesinde araç içinde ellerinizi kullanmadan telefonla konuşabileceğiniz gibi kendi müziğinize de arabaya taşıyabileceksiniz.

Bunların yanında Dacia Duster’ın sunduğu aksesuarlar da dikkat çekici. Ön kol dayama yeri konfor ve pratiklik sağlarken, su geçirmez olarak tasarlanan ‘bagaj havuzu’ ise ıslak ve kirli eşyaların taşınmasını kolaylaştırıyor. ‘Enlemesine tavan barı’ üstteki bagajın montaj güvenliğini arttırırken, ‘ayırıcı ızgara’ bagajla yolcular arasındaki bölmeyi ayırmayı sağlıyor. ‘Kapı eşik korumaları’ ise kapı eşiklerine şık bir görüntü verirken koruyup ömrünün uzun olmasını da sağlıyor.

tr-dacia-duster-overview-galeri.003.jpg.ximg.l_12_m.smart

Teknik Özellikleri

Dacia Duster 2016 pek çok motor seçeneğiyle Türkiye pazarına sunulmuş durumda. Aracın, 1.6 16V 115 bg 4×2, 1.5 dCi 90 bg 4×2, 1.5 dCi 110 bg 4×2 ve 1.5 dCi 110 bg 4×4  modelleri bulunuyor. 1.6 ‘lık motor benzinli olarak karşımıza çıkarken diğer modeller dizel olarak satışa sunulmuş. Bu sayede yakıt ekonomisi sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca tüm modellerde 50 litrelik yakıt tankı kullanılıyor. Duster’ın  1.5 dCi 90 bg 4×2 6 ileri vitesli modeli ‘karma çevrim yakıt tüketiminde’ 100 km’de 4.7 litre yakıt tüketimi ile öne çıkıyor. Aracın en müsrif modeli olan 1.6 16V 115 bg ise 100 km’de 6.4 litre yakıt tüketimi ile karşımıza çıkıyor. Yakıt tüketimi doğrusal olarak performansı getirdiğinden maksimum hız olarak bu modelde 170 km/saat bulunuyor. Tüm modeller 145 ile 123 g/km arasında değişen karbondioksit emisyonuyla geliyor. Bunun yanında tüm modelleri standart olarak manuel şanzıman ile piyasaya çıkan Duster’da otomatik şanzıman bulunmuyor. Bunun sebebi ise genel olarak arazi araçlarının farklı koşullarda kullanılması görülebilir.

2016-dacia-duster-4

Performansı ve Yol Tutuşu

Dacia Duster 2016, aynı zamanda bir arazi aracı olduğundan zor zeminler baz alınarak da dizayn ediliyor. Kısaltılmış birinci vitesi yokuşlarda ve yüklüyken araca ve sürücüye büyük kolaylık sağlamaktadır. Buna ek olarak aracın kompakt yapısı araca her zemin koşulunda atiklik katıyor. Ayrıca standart olarak ‘Elektronik Denge Programı (ESP)’ ile gelen Duster yol tutuşunun kaybolduğu durumlarda aracın kontrolünü kaybetmenizi engelliyor.  Ayrıca ‘Acil Fren Destek Sistemi’ ile ABS sistemini birleştirerek ani fren durumlarında aracın yolda kalmasına yardımcı oluyor.

Dacia 2016 Duster Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ! 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.