Kampanya Bulucu

Dacia Duster 1.5 dCi 4×2 110hp Laureate İncelemesi

Dacia Duster’ın yenilenen tasarımı fazlasıyla güçlü ve ilgi çekici duruyor. Aracın ön bölümü tankvari bir görünüm yaratarak agresifliği ön plana koyarken, arka bölümü ise ona nazaran daha sade ve şık bir imaj çiziyor. Duster’ın ön bölümde bulunan radyatör ızgarası ve farların asimetrik konumlandırılması onu daha da çekici kılan özelliklerden.

Araç; 4316 mm uzunluğa, 2000 mm genişliğe ve 1695 mm yüksekliğe sahip. Boyutlara baktığımızda yenilenen Dacia Duster’ın önceki modellerden çok da farklı olmadığını görmekteyiz. Bu ölçüler ise bu tip araçlar için gayet yeterlidir diyebiliriz. 475 litrelik bir alana sahip olan bagaj hacmi ise 4 kişilik bir aile için oldukça makul.

İç Mekân ve Donanım

Dacia Duster’ın önceki modellerinde iç mekân dizaynı karışık bir tablo çizmekteydi. Yenilen araçta ise yapılan en büyük değişikliğin iç mekânda gerçekleştiğini söyleyebiliriz.  Duster, eskiye nazaran fazlasıyla şık ve sade bir iç tasarıma sahip. Tasarımda kullanılan malzeme kalitesi de yine diğer modellere göre iyileştirilmiş. Bu da aracın daha konforlu olmasını sağlarken aynı zamanda üst düzey hissiyatını da artırıyor.

Aracın multimedya ünitesinde” MediaNAV” adlı multimedya ve navigasyon sistemi yer alıyor. 7 inç büyüklüğünde olan bu ekran, Dacia markasına ait bütün yeni model araçlarda yer alıyor. Bu sistemin yeterli düzeyde teknolojik olması, sürüş keyfini bir hayli artırıyor diyebiliriz.

Dacia Duster’ın iç mekân alanı oldukça geniş. Hem sürücünün hem de misafirlerin rahat hareket edebilmesi için yeterli alan mevcut. Ayrıca aracın tavanının da yüksek olması iç mekânın artılarından.

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

Aracın motoru 110 Hp güç ve 240 Nm tork değeri sağlıyor. Ayrıca motor 1.5 litrelik turbo dizel ünite barındırıyor. 6 kademeli manuel şanzımana sahip olan aracın motor performansının gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Dacia Duster’ın maksimum hızı 168 km/s iken; 100 km/s hıza ulaşması da ortalama 12,5 saniye sürüyor.  Aracın ortalama yakıt tüketim değeri 4,7 litre olarak belirlenmiş. Tabii ki bu değer eco modunda azalabilirken, performanslı kullanımlarda ise yükselebiliyor.

Yol Tutuşu ve Güvenlik

dacia duster

Duster’ın sahip olduğu süspansiyonlar oldukça yumuşak olarak üretilmiş. Bu sürüş konforunu artırırken maalesef yol tutuşunu da azaltıyor. Özellikle virajlarda süspansiyonlardan kaynaklı yana yatma problemi var. Fakat ESP sisteminin araçta mevcut olması bu konuda maksimum güvenliği vaat ediyor.

Direksiyon sistemi her ne kadar Duster modelinde yenilenmiş olsa da ne yazık ki biraz hissiz. Bu duruma yumuşak süspansiyonların da eklenmesiyle araç hakimiyeti azalıyor. Aracın yalıtım sistemi ise hem ses hem de sıcaklık bazında geliştirilmiş. Öyle ki önceki model Duster’larda araç içi sıcaklığı konusunda problemler bulunmaktaydı.

Dacia Duster, katılmış olduğu çarpışma testlerinden 3 yıldız alarak ayrıldı. Ne yazık ki bu araç, olası bir durumda güvenlik konusunda çok bir şey vaat etmiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selahattin dedi ki:

    %45 görme engeli raporum var B sınınıfı üzeirinde gözlük veya lens kullanır ibareresi var .Araç alırken ÖTV,KDV indirimiinden faydalana bilirmiyim indirimin miktarı tahminen ne kadar olur