Kampanya Bulucu

DACİA DOKKER STEPWAY 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Dacia Dokker Stepway 2016 İncelemesi

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı 

Dacia Dokker Stepway, Dokker ailesinin yenilenen imajlı üyesi bir diğer deyişle hafif ticari araç olan Dokker’ın ‘Stepway’ dokunuşlu aracı. Dokker Stepway ‘hafta içi eşya taşıyan bir araba hafta sonu tüm aileyi pikniğe götürebilmeli’ mottosuyla hareket edilerek yapılmış bir araç. İlk kez 2013 yılında piyasaya sürülen model Aracın gerek iç gerekse dış tasarımı gerekli dokunuşlarla geliştirilmiş. Aracın dış tasarımına bakıldığında Dokker’a göre çok daha çarpıcı bir dizayn görülüyor. Kullanılan renkler ve oluşturdukları kontrast araca sportif bir görünüm katıyor. Ön tarafta kullanılan krom kaplama motor ızgaraları da bu renk uyumuna katkı sağlıyor. Aracın yine ön tarafındaki krom renkli tampon korumaları da ahenge uyum sağlıyor. Ön farlar ve hemen aşağısında yer alan sis farları da ön tarafta karşımıza çıkan detaylardan. Aracın yan tarafına geçildiğinde kapı altlarındaki marşpiyeller dikkati çekiyor. Stepway modellerinde alışık olduğumuz bu detay araca önden arkaya uzanan bir akış sağlıyor. Onunla aynı hizada tavanda bulunan taşıma barları ise bu akışı destekliyor. Ayrıca 2016 model Dokker Stepway biraz daha uzun, tam olarak 4.36 metre. 16” jantlarla satılan araç cam tasarımıyla da dikkat çekiyor. Normalde sürgülü kapıyla ayrılan arka yolcu camı ve bagaj camı kapı kapalıyken tek bir cam gibi görünüp aracı ön plana çıkaran detaylar arasındaki yerini alıyor.

2016 Dacia Dokker Stepway arka

İç Donanım ve Tasarımı

Araca sadece dışarıdan değil içeriden de birçok dokunuş yapılmış. Koyu renk kumaşla kaplanan koltuklar renk konusunda bu araçta ne kadar çalışıldığını gösteriyor. Araç elbette bu kadar görselliğin yanında işlevsellikten de bir şey kaybetmiyor. Orta sınıf ticari araç olduğu için Dokker Stepway hem 2 kişilik hem 5 kişilik olarak kullanılabiliyor. Arka tarafta yer alan koltukların her biri ayrı ayrı katlanabildiği gibi istendiği takdirde tüm arka koltuklar kolayca çıkabiliyor. Aracın 5 kişilik halinde bile araç 800 litreye varan bir bagaj hacmi olanağı sunuyor. Bu durumda koltuklardan bagaj kapağına olan mesafe ise 1.16 metre. Aracın arka koltukları tamamen çıktığında ise araç 3000 litreye varan bir yükleme alanına sahip oluyor ve bagaj kapağından ön koltuklara olan mesafe 1.57 metreye çıkıyor. Tüm bu boyutlar Dokker Stepway’in iş becerilerini özetliyor. Bu rekor hacim onu rakiplerinden sıyırıyor ve sınıfında önemli bir yere getiriyor. Aracın aynı zamanda tüm aileyi pikniğe götürmek amacında olduğunu düşünürsek, araçta konfor da unutulmamış.

Tüm koltuk başlarının yüksekliği manuel olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca klima yaz kış demeden sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca bu kadar iç hacme ek olarak yolcular içinde bir çok ek göz ve saklama alanı eklenmiş. Bunlara ek olarak günümüz dünyasında kullanılan onca elektrikli alet düşünülerek araca bir de 12 voltluk bir priz eklenmiş. Dokker Stepway’de multimedya sistemi olarak 18 cm büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip olan Media-Nav sistemi eklenmiş. Bu sistem  Bluetooth® ve USB girişleriyle kullanıcıların uyumlu araçlarıyla bağlantı kurabiliyor. Böylece kullanıcılar kendi müziklerini aracın içinde dinleyebiliyor ya da telefonlarını sisteme bağlayıp eller serbest modunda çağrı yapabiliyorlar. Böylece sürüş esnasında telefon çağrılarından kaynaklı dikkat dağınıklıkları engellenmeye çalışılıyor. Tüm bunlara ek olarak bir de navigasyon özelliği bulunan sistemde güncel Türkiye haritası yüklü olarak geliyor, sesli yol tarifiyle ekrana bakmaya dahi gerek kalmıyor. Hemen hemen her araçta olduğu gibi Dokker Stepway’de de gerek işlevsellik gerek de şıklık amacıyla bir çok aksesuar seçeneği mevcut. Tavanda taşınan yükün daha iyi sabitlenmesi için ‘enlemesine tavan barı’, taşınan yüke göre bagajla yolcular arasındaki açıklığı kapatmaya yarayan ‘ayırıcı ızgara’ ve bagajı ilk günkü haliyle saklamak isteyenler için ‘bagaj halısı’ bunlar arasında.

2016 Dacia Dokker Stepway iç

Teknik Özellikleri

Dacia Dokker Stepway 2016 modeli tek motor seçeneğiyle Türkiye piyasasına sürülmüş durumda. 1.5 dCi 90bg modeli yakıt olarak dizel kullanıyor. Önden çekişli olan arabada 50 litrelik yakıt tankı kullanılmış ve bu tank tamamen doluyken yaklaşık olarak 1111 km yol gidebiliyor. Karbon emisyonuna bakıldığında ölçümler 188 g/km’yi gösteriyor. Aracın yakıt harcamaları ise şehir içi veya dışı olmasına göre değişiyor. Şehir içinde 100 kilometrede 5.2 litre olarak ölçülürken şehir dışında 4.1 litreye geriliyor. Ortalama yakıt tüketimi de 4.5 olarak karşımıza çıkıyor. Maksimum hızı ise 169 km/saat olarak ölçülmüş.

Performans ve Yol Tutuşu

Aracın güvenlik ekipmanları da dikkate değer nitelikte. Elektronik denge programı (ESP) kullanılmış. Bu sistem aracın bir ya da daha fazla tekeri yol hakimiyetini kaybettiğinde otomatik olarak diğer tekerleri kontrol ederek sürücüye araç hakimiyeti sağlama konusunda yardım ediyor.Yokuş kalkış desteği ve stabilite kontrol da sürüş güvenliği açısından Dokker Stepway’e eklenen özelliklerden. Ayrıca ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme sistemi, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları da bulunuyor. 3 noktadan kilitlemeli emniyet kemerleri ve sürücü hava yastığı da araçta bulunan güvenlik araçlarından. ABS sistemi de es geçilmemiş. Ayrıca araçta park sırasında oluşacak çarpmaların önüne geçebilmek adına opsiyonel olarak ön ve arka park sensörleri bulunuyor.

Dacia Dokker Stepway 2016 Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.