Kampanya Bulucu

DACİA DOKKER 2016 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Dacia Dokker 2016 İncelemesi

Tasarım Özellikleri ve Dış Donanımı

Dokker, Dacia’nın orta boy ticari araç sınıfını temsil eden ve sınıfında iddialı bir konumda olan bir araç. Her ne kadar bir ticari araç olarak görülse de 2016 model Dokker’ın bir çok özelliği onu günlük hayatta da aileler için oldukça kullanışlı bir araca dönüştürüyor. Ayrıca diğer araçlara göre daha uygun fiyatları Dokker’ı sadece kendi sınıfı içerisinde değil genel olarak araç pazarında bir adım öne çıkarıyor. Dokker’ın dış kısmı benzer modellerdeki kaba hatlar değilde daha yumuşak hatlarla tasarlanmış. Ön kısımda dikkati çeken noktalar ise, aracın yanına doğru yuvarlak hatlarla kıvrılan halojen farlar, tamponun alt tarafına yerleştirilmiş sis farları. Aracın yanında yer alan koruma bantları ve tavana paralel bir şekilde yerleştirilmiş tavan barları ise aracın dinamik görüntüsüne katkı sağlayan özelliklerden. Araçta sağlamlık ve şıklığı bir arada yansıtmaya çalışan bir dizayn görülüyor. 15” jantlar ve yolcu bölümü camı ve arka bagaj camı arasında bulunan bütünlük aracın sadece ön ve arkadan değil her yönden güzel görünmesini sağlıyor.

İç Donanım ve Tasarımı

Dacia Dokker 2016 iç mekan

2016 model Dacia Dokker’ın iç tasarımı da dışı kadar başarılı. Araç hem yük taşıma hem de bir aile arabası olarak gündelik hayata hizmet etme gibi misyonlarla üretildiğinden, bu özelliklere sahip bir iç tasarım kullanıcıların beğenisine sunulmuş. Dokker’ın iç hacmi amacına hizmet etmek adına inanılmaz boyutlara sahip. Araç normal 5 kişilik düzende tam olarak 800 litre hacim olanağı sağlıyor. Arka bagaj kapağı tam olarak 109 cm yüksekliğe sahip ve bagaj iç kısma doğru tam 116 cm ilerliyor. Ayrıca aracın arka sıra yolcu koltukları tek bir tuşla katlanabiliyor veya istenirse kolayca çıkartılabiliyor. Dokker iki kişilik hale getirildiğinde ise 3000 litreye varan bir hacme sahip oluyor ve iç bagaj uzunluğu 157 cm uzunluğa ulaşıyor. Ayrıca yan taraftaki sürgülü kapı da bu konumdayken yükleme konusunda arka bagaj kapağına yardımcı olarak bulunuyor. Bu rekor iç mekan hacimleri bir çok eşyanın sorunsuzca taşınmasını olanaklı kılıyor. Ayrıca Dokker’da aileler de düşünülmüş. Aracın ön tarafında yolcu tarafında ve hatta tavanda bile eşya bölmeleri bulunuyor ve işlevselliği arttırıyor. Araçta yolculukları daha konforlu yapmak adına atılan adımlar da mevcut. Dokker’daki klima teknolojisi tüm mevsimlerde aracı ideal ısıda tutuyor ve hızlı ve etkili bir biçimde çalışıyor. Aracın ön konsolunda ise Media-Nav multimedya sistemini kullanılıyor. 18 cm büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip olan bu multimedya sistemi Bluetooth® ve USB girişlerini kullanarak telefondan veya diğer cihazlardan araçla bağlantı kurulabiliyor. Navigasyon özelliğini de destekleyen Dokker bu büyük ekran sayesinde yol bulmayı kolaylaştırıyor. Navigasyon sistemi güncel Türkiye haritasıyla geliyor ve dokunmatik ekran sayesinde kolayca kontrol edilebiliyor. Sesli anlatım özelliği de sürücünün sürekli ekrana bakmasına gerek kalmadan yolu takip edebilmesini sağlıyor. Ayrıca sürücünün dikkatini dağıtmaması için bir çok özelliğin kumandası direksiyon üzerinde mevcut. Telefon veya tabletler Media-Nav’a bağlandıktan sonra hands-free özelliği kullanılarak arama yapılabiliyor. Böylece trafikte telefon kullanarak sürüş tehlikeye atılmıyor. Bir çok araçta olduğu gibi Dokker’da fabrikadan çıktığı gibi kullanıcıya ulaşmıyor. Dacia tarafından Dokker için üretilmiş geniş bir aksesuar yelpazesi mevcut. Hem saklama bölümü hem de rahatlık amaçlı kullanılabilen ‘kol dayama’ aparatı, korozyona karşı dirençli ve güçlü olan ‘kuğu boynu çeki demiri’, ‘yan cam rüzgarlığı’, bagajla yolcu bölümünü ayıran ‘ayırıcı ızgara’, şıklığa önem verenler için düşünülmüş ‘krom ızgara’ bu aksesuarlardan sadece birkaçı.

Teknik Özellikleri

2016 model Dacia Dokker Türkiye pazarına 1.5 dCi 90 bg motor seçeneğiyle sunulmuş durumda. Dizel yakıtla çalışan bu motor ölçülen değerlere göre 118 g/km karbondioksit salınımı yapıyor. Dokker’da 50 litrelik yakıt deposu bulunuyor. Karma tüketimde 100 km’de 4.5 litre yakıt harcayan araçta ayrıca manuel 5 ileri vitese sahip şanzıman sistemi bulunuyor. Bu yakıt tüketimi şehir dışında 4.1 litreye düşerken şehir içinde 5.2 litreye kadar yükseliyor. Bu özellikler araca saatte 162 km gibi bir azami hız getiriyor. Sıfırdan 100 km/saat hıza 13,9 saniyede gelebiliyor.

Dacia Dokker 2016 arka

Performans ve Yol Tutuşu

Dokker ticari bir araç olmasının yanında aileler tarafından da kullanıldığından güvenlik konusu da önem arz eden konular arasına yerleştirilmiş. Elektronik denge programı vasıtasıyla (ESP) aracın yol tutuşunun geçici olarak kaybolduğu durumlarda araç hakimiyetinin kaybolmasının otomatik olarak önüne geçilmiş. Ayrıca ISOFIX çocuk koltuğu sabitleme sistemi, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları da diğer güvenlik donanımlarından. 3 noktadan kilitlemeli emniyet kemerleri ve sürücü hava yastığı da araçta bulunan güvenlik araçlarından. ABS sistemi de es geçilmemiş. Ayrıca araçta park sırasında oluşacak çarpmaların önüne geçebilmek adına opsiyonel olarak ön ve arka park sensörleri bulunuyor.

Dacia Dokker 2016 Fiyat Tarifesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.