Kampanya Bulucu

Kredi Kartı CVC, CVV Güvenlik Kodu Nedir? Nerede Yazar? Silinirse Ne Olur?

Hem nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldıran hem de internet üzerinden alışveriş yapmayı mümkün kılan banka ve kredi kartları, değişen çağda hayatımızın önemli bir parçası. Hemen hemen bütün ekonomik faaliyetlerde kullanabileceğimiz bu kartların güvenli bir şekilde kullanılması ise günümüzün en büyük endişelerinden bir tanesi. Dolayısıyla bankalar, kart sahiplerine daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için dolandırıcılığa karşı sürekli olarak çeşitli tedbirler geliştiriyor. Kartların üzerinde bulunan CVC, CVV ve CID kodları bu önlemlerin başlıcaları.

CID, CVV ve CVC Nedir?

İnternet ve telefon üzerinden yapılan mesafeli alışverişlerde karşımıza çıkan CVC, CVV ve CID terimleri, bu tip alışverişlerde kart şifresi yerine geçen birer banka kartı güvenlik kodu olarak tanımlanır. Bu kodlar, internet ve telefon üzerinden yaptığınız alışverişleri, kartınızın şifresini paylaşmadan güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz için geliştirilmiştir. Bankaların anlaşmalı oldukları elektronik bankacılık şirketlerine göre farklı isimlerle ifade edilen bu kodlar, genel olarak üçe ayrılmaktadır.

  • CVV, Card Verification Value (Kart Doğrulama Değeri) kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu kod, Visa ile uyumlu kartlarda bulunan güvenlik kodunu ifade etmek için kullanılır.
  • Master Card güvenlik kodu olan CVC, Card Verification Code (Kart Doğrulama Kodu) kelimelerinin kısaltılmış halidir ve Master Card ile uyumlu kartlarda bulunan güvenlik kodudur.
  • CID, Card Identification Number ise (Kart Kimlik Numarası) kelimelerinin kısaltılmış halidir ve American Express destekli banka kartlarında bulunan bir güvenlik kodudur.

CID, CVV ve CVC Güvenlik Kodları Ne İşe Yarar?

Gelişen teknoloji, banka kartları için çeşitli güvenlik önlemlerini beraberinde getirmiş olsa da bu teknolojiden dolandırıcıların da yararlandığı bir gerçek. Dolayısıyla CID, CVV ve CVC güvenlik kodları, tüm banka kartlarında online alışverişi güvenli bir hale getirmek için oluşturulmuştur. Bu kodlar, POS cihazına gerek duyulmayan uzak mesafeli satın alma işlemlerinizde, banka kartınızın şifresini paylaşmadan alışveriş yapmanıza olanak sağlayan üç ya da dört haneli sayılardan meydana gelmektedir.

İnternetten veya telefondan yapılan satın alma işlemlerinde ad soyad, kart numarası ve kartın son kullanma tarihinin yanı sıra sizden CVV nedir, CVC kodu kaçtır ya da CID numarası kaçtır gibi soruları yanıtlayarak kartınızın güvenlik numarasını da girmeniz istenir. Uzaktan alışverişlerinizde kullanacağınız bu güvenlik kodları sayesinde kart şifreniz korunur ve başka insanların eline geçmesi engellenmiş olur. Böylece sizden habersiz banka kartlarınızda gerçekleşebilecek harcamaların önüne geçilir.

CID, CVC ve CVV Kodu Nerede Yazar?

Telefondan ve internetten yapılan alışverişler sırasında kart sahipleri, kartlarının güvenlik kodları olan CID, CVC ve CVV kartın neresinde olduğu ile alakalı çeşitli sorunlar yaşamakta ve bu kodları sıklıkla kart şifresi ile karıştırmaktadırlar. Uzak mesafeli alışverişleri güvenli hale getiren CID, CVC ve CVV kodları, genellikle kartların arka kısmında yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası’na ait kartlarda Ziraat CVV kodu, bu kartların arka kısmında bulunur. Benzer şekilde İş Bankası güvenlik kodu ve Garanti güvenlik kodu da kartların arka kısmındadır. Bu kodlar, uzaktan alışverişlerde her ne kadar kart şifresiyle karıştırılsa da kart şifresi değildir. Tam aksine bu kodlar, online ortamda kart şifreniz yerine kullanılmak için oluşturulmuştur ve genellikle üç hanelidir. Ancak bazı kartlarda sadece üç hane olarak belirtilen bu kodlar, çeşitli banka kartlarında üçten fazla hane şeklinde yazılabilir. Örneğin Visa ve Master Card uyumlu diğer kartların aksine American Express destekli kartlarda güvenlik kodu kartın hem ön yüzeyinde yer almakta hem de dört haneden oluşmaktadır.

Eğer sahip olduğunuz karttaki güvenlik kodu CVC veya CVV terimleriyle ifade edilmişse ve bu kodlar üç haneden fazlaysa uzaktan alışverişlerinizde yapmanız gereken, söz konusu sayıların son üç hanesini güvenlik kodu olarak kullanmaktır. Örneğin arkasındaki kredi kartı güvenlik kodu 4236 5842 7856 432 olan bir kart için CVV veya CVC numarası nedir sorusunun cevabı 432’dir. Bu, söz konusu kartın güvenlik kodudur. Bu üç rakamdan önceki diğer sayılar, güvenlik kodları açısından herhangi bir önem taşımaz. American Express uyumlu banka kartlarında ise CID güvenlik kodu kartın ön yüzünde dört hane şeklinde yer alır.

Aşağıdaki görselde CVC (Master Card), CVV (Visa) ve CID (American Express) güvenlik kodlarının kart üzerinde yer aldıkları alanlar gösterilmektedir.

Cvc, Cid ve Cvv güvenlik kodlarının kartlar üzerinde yer aldığı alanlar

CVC – CVC2 ve CVV – CVV2 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çoğu banka kartında, internet ve telefondan yapılan mesafeli alışverişlerde daha geniş güvenlik sağlaması açısından CVC ve CVV kodlarına ek olarak CVC2 ve CVV2 adlı güvenlik kodlarına da yer verilmektedir. Özellikle sanal kartlarda yer alan bu kodlar, internet alışverişlerinizi daha emniyetli bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Kullanımları ve amaçları bakımından CVC2 ve CVV2 kodunun 1. ve 2. karakteri nedir sorusunu cevaplarken herhangi bir farktan söz etmek mümkün değildir. Online alışverişleriniz sırasında ödeme yaparken sizden kartınıza ait CVC2 veya CVV2 kodu istenebilir ve dolayısıyla CVC2 veya CVV2 nerede yazar gibi sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. CVC2 ve CVV2 kodları da tıpkı diğer CVC ve CVV güvenlik kodları gibi kartınızın arka kısmında yer almaktadır. Eğer sahip olduğunuz kartın arka kısmındaki güvenlik kodu, CVC yerine CVC2 veya CVV yerine CVV2 olarak belirtilmiş ise bunda değişen bir şey yoktur. Online alışverişlerinizde kart şifreniz yerine kullanacağınız kodlar, o kodlardır.

Kredi kartı CID, CVC ve CVV Kodu Öğrenme

Banka kartlarında dolandırıcılığa karşı yüksek emniyetli internet alışverişi yapmayı sağlayan CID, CVV ve CVC kodlarını, banka çalışanlarından ya da bankaların müşteri hizmetlerinden öğrenme şansınız yoktur. Örneğin VakıfBank’tan bir kredi kartına sahipsiniz. Söz konusu kartınızda VakıfBank CVV kodu yoksa ve Vakıfbank CVV kodu öğrenme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, ne yazık ki bu mümkün değil. Bu kodlar, aynı kart şifrelerinde olduğu gibi sadece kart sahibine aittir ve kimse erişemez. Dolayısıyla kartınızın güvenlik kodunu bilmenizin tek yolu kartınız ile ilgili bilgileri not alıp saklamaktır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş ise Ne Yapılmalı?

Eğer sahip olduğunuz banka kartının güvenlik kodları silinmiş ya da CVC ve CVV kodu yok ise kartınızla internet ve telefondan alışveriş yapmanız mümkün değildir. Bu kartlarla sadece POS cihazıyla yapacağınız satın alma işlemlerine devam edebilirsiniz. Eğer internet ve telefon üzerinden de satın alma işlemlerinde bulunmak istiyorsanız bu durumda bankanızı arayarak yeni bir kart talebinde bulunmanız gerekir. Çünkü söz konusu güvenlik kodlarını, kartınızın ait olduğu banka dahil hiçbir yerden öğrenme şansınız yoktur. Ancak bankanızdan temin edeceğiniz yeni banka kartında bulunacak güvenlik kodlarıyla beraber internetten ve telefondan alışveriş yapabilirsiniz.

Banka Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Hesap No Nerede Yazar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Barış dedi ki:

    Güvenlik numarası silinmiş bankayı arıyorum biz göremeyiz diyolar mümkün mü bu

  2. ömer dedi ki:

    Zula altını alcaktım bulamadım okudum eyw