CVV Kodu Nedir, Nerede Yazar, CVV Nasıl Bulunur, Silinmiş | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

CVV Kodu Nedir, Nerede Yazar, CVV Nasıl Bulunur, Silinmiş

CVV Kodu Nedir?

CVV nedir? CVV ne demek? Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmışı olan CVV, kredi kartlarında güvenlik sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir koddur. 3 haneden oluşmaktadır. Bu kod yalnızca VISA ve Mastercard kartlarında bulunmaktadır. 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren bütün VISA kartlarında kredi kartı güvenlik kodunun bulundurulması zorunlu hale gelmiştir. Bu kod kredi kartı numarası gibi kabartmalı değil de baskı olarak yazılmaktadır.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu veya CVC numarası nedir? İnternet alışverişlerinde dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek ve maksimum güvenlik sağlamak amacıyla var olan bir koddur. Bu kod vasıtası ile internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabilir. Bu kodun güvenlik oluşturmasının sebebi, kredi kartının şifresinin alışveriş esnasında verilmemesidir. Alışveriş esnasında; kredi kartı numarası, isim soy isim, kart son kullanma tarihi ve CVV dediğimiz güvenlik kodu istenir. Bu bilgiler doğrultusunda şifre verilmeksizin güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilir.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Banka kartı güvenlik kodu, kredi kartlarının arka yüzeyinde imza bandının üzerinde bulunmaktadır. Bu bantta yazan rakamların son 3 hanesi CVV kodunu temsil eder. Örneğin, kredi kartının arka yüzeyinde imza bandının üzerinde 0000 2222 4444 666 777 yazıyorsa son 3 hane olan 777 kredi kartının CVV kodudur.

Çoğu zaman sadece 777 gibi üç hane yazar. Bazı durumlarda ise 5676 777 gibi rakamlar yazar. Burada önemli olan kısım; orada kaç rakam olursa olsun cvv kodu son üç haneli rakamdır.

kredi karti cvv kodu

CVV Kodu Silinmişse Ne Yapılmalıdır?

CVV kodunun silinmesi kartı herhangi bir şekilde etkilemez. Normal alışverişlerde kart bu haliyle kullanılabilir. Fakat internet üzerinden yapılacak tüm alışverişlerde CVV kodu talep edildiğinden alışveriş gerçekleşmez. Bu durumda kişi banka ile irtibata geçerek yeni kart talep etmeli ve müşteri hizmetleri aracılığı ile CVV kodunu öğrenmelidir.

Son olarak: şu konu başlığımızı da okumanız faydanıza olacaktır: “İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Barış dedi ki:

    Güvenlik numarası silinmiş bankayı arıyorum biz göremeyiz diyolar mümkün mü bu

  2. ömer dedi ki:

    Zula altını alcaktım bulamadım okudum eyw