Kampanya Bulucu

CİTROEN DS5 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Citroen DS5 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Citroen markasının klasikleşmiş tasarımlarından olan ve çok beğenilen DS5 modelinin iç ve dış tasarım özelliklerini, teknik özelliklerini, sürüş dinamiklerini, yol tutuşunu ve fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Citroen DS5 modeli aslında bir MPV olarak çok büyük boyutlarda değil. Fakat tasarım olarak çok şık, elegant ve zarif. Citroen DS5 modeli Citroen ailesinin diğer modelleri gibi Alman tasarımı değil, Fransız tasarımı olarak oluşturulmuş. Fransız tasarımlarından olduğu için de aracın tasarımı son derece çağdaş, modern ve şık olarak karşımıza çıkıyor. Citroen DS5 modeli 1.6 litrelik benzinli ve dizel motor tercihleriyle sunulmakta. Aracın dış tasarımında kullanılan renk seçenekleri bir hayli çeşitli. İsteğe bağlı olarak ise metalik boyayı tercih edip, kendi tarzınıza uygun otomobili yaratabilirsiniz. Üç bölmeli şekilde tasarlanmış kokpit tavan da araçta standart olarak bulunan özelliklerdendir.

Citroen ailesinin klasikleşen özelliklerinden olan arka spoiler ise araçta yine yerini almakta. Yan çıtalar ise yine krom kaplı bir şekilde sunulmakta. Bu özelliklerin yanı sıra ön sis farları, entegre anten, virajda ekstra aydınlatma sistemi ile halojen ve LED özellikli gündüz sürüş farları da tasarıma entegre edilen özelliklerdendir. Yine Citroen markasının gelenekselleşmiş özelliklerinden olan Bi-Xenon farlar da isteğinize bağlı olarak araçta yerini almakta. Dış tasarımın bütünlüğünü, akıcılığını ve şıklığını bozmamak adına ön ve arka taraftaki tamponlar ile yan aynalar ve kapı kolları gövde renginde oluşturulmuş. Bunun yanı sıra Citroen ailesinin klasik olarak nitelendirebileceğimiz krom çıtaları ise aracın kapı eşiğinde ve yan camlarda yerini almış. DS5 modelinde diğer araçlardan farklı olarak 18″ boyutunda alüminyum özellikteki alaşımlı jantlar kullanılmış.

İç Donanım ve Tasarımı

citroen ds5 iç tasarımı

Citroen markasının DS5 modelinin iç tasarımı en az dış tasarımı kadar etkileyici bir biçimde oluşturulmuş. Citroen markasının DS serisi içindeki en özgün ve yaratıcı tasarımlardan olan DS5 modelinin iç tasarımında cam açma tuşları araçtaki vites kolunun biraz arka tarafına yerleştirilmiş. Bu sayede aracın iç derinliği ön plana çıkmış. Bunun yanı sıra ön tarafta bulunan koltukların arasına kumanda panel sistemi yerleştirilmiş. Bu panelden navigasyonu çok rahat bir biçimde görebiliyorsunuz. Aracın iç tasarımındaki orta konsol tamamen sürücünün rahatlığı ve konforu için dizayn edilmiş. Bu konsolda klima tuşu ile ses açma-kapama tuşu da bulunmakta. Aracın ön taraftaki kısmında cam tavan bulunmakta. Bu cam tavan ayrı ayrı açılır özellikte olduğundan iç tasarım çok ferah ve geniş bir görüntü şeklinde karşımıza çıkıyor. Aracın arka taraftaki koltuk tasarımına ise kol dayama özelliği ve bardak tutucular eklenmiş durumda. Aracın iç tasarımında bu özellikler haricinde MP3 çalar sisteminin bağlantısı ve USB bağlantısı da bulunmaktadır. Ayrıca sürüşe geçtiğiniz anda otomatik merkezi kilitlenme sistemi de devreye girmektedir.

Sürücülerin yolculuklarda çok fazla yorulmaması adına Citroen ailesi masaj özellikli koltukları da isteğe bağlı olarak sunmakta. Ön koltuk kafalıkları ile arka koltuk kafalıkları yükseklik ve eğim ayarlı bir biçimde oluşturulmuş. Aracın iç tasarımında bulunan arka koltuklar ise 1/3 ve 2/3 oranında katlanabilir nitelikte oluşturulmuş. Bu özellik sayesinde ise aracın iç hacmi bir hayli geniş. Citroen ailesinin yine klasikleşen özelliklerinden olan soğutmalı torpido gözü, gece sürüş modu ve elektrokrom iç dikiz aynası da tasarıma entegre edilmiş. Aracın tasarımında bulunan ön ve arka camlar sıkışma önleyicili elektrik kumandalı iken yan aynalar ise eşik aydınlatmalı, elektrikli, ısıtmalı ve katlanabilir özellikte oluşturulmuş. Aracın tasarımında kullanılan akustik camlar ise güçlendirilmiştir. Hem sürücü koltuğu hem de yolcu koltuğu yükseklik ayarlıdır. Aracın iç tasarımındaki müzik sistemi de aracın diğer özellikleri kadar etkili ve göz kamaştırıcı. Denon Hi-Fi müzik sistemi (9+1 subwoofer) kullanılan Citroen DS5 modelinde sevdiğiniz müzikleri dilediğiniz gibi dinleyebilirsiniz. Ayrıca MP3 uyumlu radyo ve CD çalar direksiyondan kumandalı olduğu için güvenliğinizi riske atmanız gerekmez. Bunun yanı sıra araçta bulunan otomatik klima ise rest fonksiyonlu çift bölgeli, polen ve koku filtreli gibi özelliklere sahiptir. Aracın hidrolik direksiyonu sevilen Citroen özelliklerinden olan hıza duyarlı yükseklik ve derinlik ayarlıdır. Aracın tasarımına otomatik yanan farlar ile yağmur sensörlü otomatik ön cam silecekleri de eklenmiştir. Ayrıca aracın far tasarımında follow me home yani sizi eve kadar takip eden far sistemi de kullanılmıştır. Bunun yanı sıra yine Citroen markasının sevilen özelliklerinden olan yol bilgisayarı, hill holder yani yokuş kalkış destek sistemi, araca anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, elektrikli park freni, ön ve arka park sensörleri de tasarıma entegre edilmiştir.

Aracın tasarımındaki güvenlik özelliklerine baktığımızda ise ABS, EBA (Acil Fren Destek Sistemi), EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı), ASR (Antipatinaj Sistemi), ESP (Elektronik Stabilite Programı) bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hava yastıklarına gereken önemin verildiği DS5 modelinde, sürücü ve yolcu için hava yastığı, yan ve perde hava yastıkları, sürücü, ön ve arka yolcu kemer ikaz uyarı sistemi de bulunmaktadır. Aracın iç tasarımında bulunan ön emniyet kemerleri ise aktif gergili biçimde, güç sınırlayıcılı ve yükseklik ayarlı özelliktedir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra araca herhangi bir darbe anında yakıt kesme ve flaşörlerin otomatik yanma sistemi ile Immobilizer ve sevdiklerinizin güvenliği için arka koltuklarda Isofix çocuk koltuğu bağlantıları da aracın tasarımında standart olarak bulunan özelliklerdendir.

Teknik Özellikleri

citroen ds5

Citroen ailesinin DS5 modelinin teknik özellikleri de tıpkı iç ve dış tasarım özellikleri kadar verimli ve etkili.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; motor tipi benzinli motor, motor hacmi 1598 cc, maksimum güç 156 hp, maksimum tork 240 Nm, maksimum hız 202 km/sa, 0-100 km hızlanma 9,7 saniye, vites kutusu ise 6 ileri otomatik şekilde tasarlanmıştır.
  • Citroen C5 modelinin yakıt tüketimi özelliklerine baktığımızda ise; şehir içi yakıt tüketimi 10,3 litre/100 km, şehir dışı yakıt tüketimi 5,3 litre/100 km, ortalama yakıt tüketimi 7,3 litre/100 km, yakıt deposu 60 litre, şehir içi menzil 582 kilometre, şehir dışı menzil 1132 kilometre, CO2 emisyonu ise 169 g/km şeklindedir.
  • Aracın boyut özelliklerine bakarsak; aracın uzunluğu 4530 mm, genişliği 1850 mm, yüksekliği 1508 mm, boş ağırlığı 1430 kg ve bagaj hacmi ise 468 litre şeklinde tasarlanmıştır.

Sürüş Dinamikleri

Citroen ailesinin DS5 modelinin  yol tutuşuna ve performans özelliklerine baktığımızda ise; aracın tasarımında bulunan süspansiyonların orta sertlikte olması araçtaki konforu ve rahatlığı maksimum düzeye çıkarmış durumda. Aracın tasarımındaki malzemelerin tümü yüksek kalitede olduğundan rahatlık bir hayli artmış. Aracın arka koltuklarında yolculuk yapan yolcular için de uygun bir diz mesafesi genişliği bırakan Citroen sayesinde yalnızca siz değil aynı zamanda sevdikleriniz de konforun ve yolculuğun tadına varacaklar. Araçtaki direksiyon sisteminin yumuşak olması sayesinde sürücü fazla yorulmaz. Citroen ailesinin DS5 modeli aslında hem şehir içi trafiğinde hem de otoyollarda çok kullanışlı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Araçta stabilite programı olduğundan dolayı çok yüksek hızlarda bile aracın dengesi bozulmaz. Virajlı yollarda da ESP sistemi devreye girdiğinden yine konfor ve yol tutuş konusunda Citroen DS5 modelinin önüne kimse geçemiyor.

Siz de bu benzersiz araca sahip olmak isterseniz

Citroen DS5 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.