Kampanya Bulucu

CİTROEN C5 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Citroen C5 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Citroen ailesinin en iddialı araçlarından olan C5 modelinin tasarım ve teknik özellikleri ile yol tutuş performansını ve fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Citroen ailesi bulunduğumuz çağa ayak uydurmak adına C5 modelinin tasarımını tamamen değiştirmiş bulunmakta. Eski modelinde Fransız stili çizgiler bulunmaktaydı. Fakat yeni Citroen C5 artık Fransız değil Alman çizgilerini tasarımda barındırıyor. Aracın dış tasarım özelliklerini incelediğimizde; aracın hem spor hem de şık bir görüntüsü olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. Spor araba severler için aracın dış tasarımına kaslı ve dinamik çizgiler entegre edilmiş durumda. Bunun yanı sıra daha şık araba severler içinde çizgilerin keskin olmasına da dikkat edilmiş. Aracın dış tasarımında bulunan sis farları bu şıklığa uyabilmek adına daha estetik ve süslü biçimde oluşturulmuş. Bunun yanı sıra aracın krom kısımları ise ön tamponun daha alt taraflarına yerleştirilmiş durumda. Bu özellik de yine şık otomobil sevenler için tasarıma eklenmiş. Krom kaplı yapılar yine aynı şekilde aracın hem yan kısımlarında hem de arka kısımlarında bulunmakta. Aracın tasarımında bulunan yan bölümdeki sinyal lambaları ise yine yan aynaların alt kısımlarına entegre edilmiş.

Citroen ailesi aracın tasarımına 17″ boyutundaki jantları da eklemiş ve standart olarak sizlere sunmakta. Aracın arka bölümdeki tasarımına baktığımızda ise yine dinamik ve atik bir yapının hakim olduğunu görebiliyoruz. Bagaj kapağında bulunan kıvrımlar ve stop lambası grubunun çift renkli oluşu araca hareketlilik katmış. Aracın tasarımında Confort ve Executive olmak üzere iki farklı donanım seçeneği bulunmakta. Arka park sensörü sizlere standart olarak sunulmakta iken ön park sensörü ise aracın Executive donanım seçeneğinde yer almaktadır. Citroen ailesinin sevilen özelliklerinden olan halojen farlar ile LED özellikli gündüz sürüş farları da yine aracın her iki donanım seçeneğinde standart olarak sunulmakta. Ön sis farları da yine araçta standart olarak bulunan donanımlardan bir tanesidir. Tüm bu özellikler dışında aracın tasarımını bozmamak adına tampon aracın gövde renginde oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra tasarıma krom kaplı yan çıtalar da eklenmiştir. Citroen ailesi sunroof özelliği isteyenleri de unutmamış ve bunu da tasarımına eklemiştir. Bu özellik yine Executive donanım seçeneğinde isteğe bağlı olarak sunulmaktadır.

İç Donanım ve Tasarımı

citroen c5 iç tasarımı

Citroen ailesinin C5 modelinin iç tasarımına baktığımızda en az dış tasarım kadar kusursuz özelliklere sahip olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle C5 modelinin döşemelerinde açık renk tonunun tercih edilmesi araca büyük bir ferahlık ve genişlik sağlamış. Bunun yanı sıra kokpit kısmındaki alt bölmede ise tasarımın uygunluğunu bozmamak adına kapılarda ve koltuklarda kullanılan döşemenin aynı renginin kullanılmasına dikkat edilmiş. Citroen ailesinin yine klasikleşmiş özelliklerinden olan ses siteminin turuncu renkte olması Citroen C5 modelinde de dikkatleri çekiyor.  C5 modelinin bir diğer iç tasarım özelliği olan gösterge ise sürücünün çok rahatlıkla görebileceği ve okuyabileceği şekilde tasarlanıp konumlandırılmış durumda.

Citroen ailesi aracın tasarımını oluştururken sizlerin ve sevdiklerinizin güvenliğinin maksimum düzeyde olmasına özen göstermişler ve araca bir hayli güvenlik donanım özelliği eklemişler. Öncelikle aracın iç tasarımında bulunan sürücü koltuğu tamamen ergonomik bir özellik göstermekte. Bu sayede uzun yolculuklarınızda diğer otomobillere kıyasla çok daha az yorulursunuz. Araçta ABS olarak bilinen ve frenleme şiddetini dengeleyen güvenlik donanımı, EBA yani acil fren destek sistemi, antipatinaj sistemi, elektronik stabilite programı bulunmaktadır. Bu özellikler dışında sürücü ve yolcular için hava yastıkları, yan ve perde hava yastıkları, sürücünün dizlerini korur özellikteki hava yastığı da aracın her iki donanım seçeneğinde standart olarak sunulan özelliklerdendir. Bunun yanı sıra ön tarafta bulunan emniyet kemerleri aktif gergili, güç sınırlayıcılı ve yükseklik ayarlı bir biçimde tasarlanmıştır. Ayrıca araca herhangi bir darbe anında yakıt kesme ve flaşörlerin otomatik yanmasını sağlanan bir sistem de tasarıma entegre edilmiştir. Yine aracın iç tasarımında immobilizer ve arka koltuklarda ise ISOFIX bağlantılı çocuk koltuklarının bağlantıları bulunmaktadır. Araçta yine sizlerin güvenliğini sağlamak adına hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı sistem de bulunmaktadır.

Sizler için otomatik olarak park yerinin ölçümünü sağlayan donanım ise aracın Executive donanım seçeneğinde standart olarak sunulan özelliklerden bir tanesidir. Ayrıca araçta hill holder olarak bilinen yokuş kalkış desteği, yol bilgisayarının direksiyondan kumandalı olması, follow me home farlar, hıza duyarlı bir biçimde oluşturulmuş yükseklik ve derinlik ayarlı hidrolik direksiyon da bulunmaktadır. Tüm bu özelliklerin yanı sıra araçta koku filtreli otomatik klima ile yine direksiyondan kumandalı MP3 uyumlu CD çalar ve yine yükseklik ayarlı sürücü ve yolcu koltukları da yer almaktadır. Ayrıca araçta gece yolculuklarınız için gece sürüş modu, navigasyon, virajlarda ekstra aydınlatma sistemi, arka tarafta ise güç soketi bulunmaktadır.

Teknik Özellikleri

citroen c5

Citroen C5 modelinin teknik özellikleri de tıpkı iç ve dış tasarım özellikleri kadar göz kamaştırıcı.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; motor tipi dizel motor, motor hacmi 1560 cc, maksimum güç 115 hp, maksimum tork 240 Nm, maksimum hız 190 km/sa, 0-100 km hızlanma 11,6 saniye, vites kutusu ise 5 ileri manuel şekilden tasarlanmıştır.
  • Citroen C5 modelinin yakıt tüketimi özelliklerine baktığımızda ise; şehir içi yakıt tüketimi 6,0 litre/100 km, şehir dışı yakıt tüketimi 4,4 litre/100 km, ortalama yakıt tüketimi 5,0 litre/100 km, yakıt deposu 71 litre, şehir içi menzil 1183 kilometre, şehir dışı menzil 1613 kilometre, CO2 emisyonu ise 129 g/km şeklindedir.
  • Aracın boyut özelliklerine bakarsak; aracın uzunluğu 4779 mm, genişliği 1860 mm, yüksekliği 1458 mm, boş ağırlığı 1506 kg ve bagaj hacmi ise 439 litre şeklinde tasarlanmıştır. Arka koltuklar yatırıldığında ise bagaj hacmi 1.462 litreye kadar çıkmaktadır.

Sürüş Dinamikleri

Aracın sürüş dinamiklerine, yol tutuşuna ve performansına baktığımızda ise teknik özelliklerinin bir hayli iyi olmasından dolayı yol tutuşunun da maksimum düzeyde iyi olduğunu görebiliyoruz. İlk olarak aracın sinyal kolunu çalıştırdığınızda keskin viraj ya da kavşaklarda size yeteri kadar aydınlatma açısı sunmakta. Bunun dışında araçta bulunan süspansiyon sistemi ve yokuş kalkış destek sistemi sayesinde hem yüksek hem eğimli yollarda kalkışlarınızı zorlanmadan yapabilirsiniz. Aracın tasarımında bulunan Hydractive III+ isimli amortisör sistemi sayesinde araca ne kadar yük binerse binsin her durumda araç aynı kalacaktır. Bu sayede yakıt tüketiminiz azalırken sizler de çok rahat ve konforlu sürüş keyfini yaşayabilirsiniz. Araçta bulunan metalik süspansiyon sistemi ise araca gelen herhangi bir darbeyi en iyi şekilde emer ve yansıtır. Bu özellik hem kötü yol koşullarında hem de eğimli ve virajlı yollarda size bir hayli destek olur. Aracın bir diğer sürüş dinamik özelliklerinden olan ve ona apayrı bir hava katan özellik ise; araçta 110 km/saat üzerindeki hız yaptığınızda ortaya çıkıyor. Yakıt tüketimini azaltmak adına aracın gövdesi otomatik olarak kendini yol yüzeyine doğru yaklaştırıyor. Ayrıca aracın orta konsolunda bulunan kumandalar ise aracın yüksekliğini istediğiniz şekilde tekrar yükseltip alçaltabilirsiniz. Bu özellikler dışında araçtaki süspansiyon sistemini yine dilediğiniz gibi seçip; dinamik ve rahat mı yoksa daha sert bir sürüş  mü isteyip istemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Citroen C5 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.