Kampanya Bulucu

Citroen C1 1.0 VTi 68 HP ETG Airscape İncelemesi

Şehiriçi kullanımlarda manevra ve park sorunu gibi sebeplerden dolayı küçük araçların tercih edilmesi ile birçok otomobil markası A segmenti araçlara yöneldi. Citroen C1 ise bu segmentteki otomobillerin en gözde modellerinden birisi olarak 2015 yılına giriş yaptı.

Tasarım Özellikleri

Citroen C1, 2’nci jenerasyonuyle birlikte bambaşka bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Aracın hemen hemen her noktası az da olsa değişikliğe uğramış. Bu da Citroen C1’i neredeyse başka bir otomobil haline dönüştürüyor. Önceki modellerde yuvarlak hatların hakim oluşu kendisini keskin ve dinamik çizgelere bırakmış. Böylelikle araç şirin görünümünden çıkarak güçlü ve tok bir tasarıma sahip olmuş. Ayrıca aracın 15 inç boyutunda jantlara sahip oluşu sportif bir kimliğin doğuşuna katkı sağlamış. Bu jantların içlerinin karartılmış olması da Citroen C1’e gizemli bir hava katmış. Aracın ön bölümünde en dikkat çekici unsur ise çift parçalı ızgara sistemi. Bu detay Citroen C1’i daha da agresifleştirerek tasarımın doruk noktasına ulaşmasını sağlamış. Citroen C1’in yalnızca Airscape modelinde açılabilir tavanı bulunuyor. Bu tavanın kumaş kaplama olması da tasarımı renklediren detaylardan.

Citroen C1; 3466 mm uzunluğunda, 1615 mm genişliğinde ve 1460 mm yüksekliğinde. Ayrıca aracın aks mesafesi de 2340 mm.

2016-model-Citroën-c1-fiyatı

İç Mekân ve Donanım

Aracın iç mekân tasarımı mümkün mertebe sade tutulmuş. Fakat dış tasarım renkleri iç mekânın belirli yerlerinde kullanılarak ayrı bir hava oluşturulmuş. Orta alanda bulunan göster paneli de yeterince sade ve okunaklı. Fakat kullanımı ne yazık ki tuşlar ile sağlanıyor. Bu da sürüş esnasında dikkati dağıtan unsurlardan. Yine orta bölümde bulunan dokunmatik panel ise fazlasıyla kullanışlı. Bu ekran geri kullanımlarda park kamerasına dönüşüyor. Ayrıca yine ekranın bir özelliği olan mirror screen sayesinde cep telefonu ekranı buradan kontrol edilebiliyor. Citroen C1’de bulunan klima sisteminin kullanımı da yeterince pratik.

Otomobilin iç hacmi, sürücü ve misafirlerin hareketi için yeterince geniş tutulmasına rağmen arka bölüme doğru alçalan baş mesafesi uzun boylular için sorun yaratabilir. Airscape modelinde açılır tavanın mesafesi ise ne yazık ki daha da alçak olacak şekilde üretilmiş.

Citroen C1, 196 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Bu açıdan C1’in rakiplerinin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Motor Performansı ve Yakıt Tüketimi

1.0 litre ve 3 silindirli olan Citroen C1’in motoru 998 cc hacminde. Bu motor 68 bg güç ve 95 Nm tork değeri sağlıyor. Araç maksimum 157 km/s hıza sahipken; 100 km/s hıza ulaşması da 14,6 saniye sürüyor. Motorun atmosferik üniteye sahip olması, üst devirlerde daha iyi performans sergilemesini sağlıyor.

Citroen C1, ortalama 4,2 litre yakıt tüketim değerine sahip. Bu değer performanslı kullanımlarda ortalama 6,5 litreye kadar çıkabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.