Kampanya Bulucu

Cep Telefonu Tarifesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Günümüzün dünyasında bilgi ve iletişim her şeyin merkezinde yer alıyor. Tüm meslekler ve yaş grupları için artık cep telefonları hayatın vazgeçilmez bir parçası. İşin içerisine akıllı telefonlar ve dolayısıyla internet kullanımı da eklenince, tüketiciler için tarife seçimi karmakarışık bir hal alıyor. Ayrıca özellikle hükümetin akıllı telefonlardaki maksimum taksit sayısını 9’a indirmesi ile birlikte, GSM operatörlerinin sunduğu cihaz kampanyaları ciddi bir ilgi görüyor.

Farklı operatörler arasında numara taşıma imkânı, tüketiciler için daha fazla tarife seçeneği anlamına gelse de, genellikle bu kadar farklı seçeneği bir arada değerlendirmek çok zor. Tüm bu kafa karıştırıcı etmenlerin arasından işinize en çok yarayacak tarifeyi seçebilmeniz için sizlere yardımcı olmak istedik. Gelin hep birlikte, standart bir kullanıcının cep telefonu tarifesi seçiş yolculuğunu irdeleyelim.

Başlamadan Önce: Faturalı mı, faturasız mı?

Türkiye’de üç GSM operatörü bulunuyor. Turkcell, Vodafone ve Avea adlı bu operatörlerin üçü de bambaşka tarifeler sunuyorlar. Hatta üç operatörde de kullanıcıların kendi tarifelerini oluşturabilecekleri seçenekler dahi mevcut. Ancak tüm bu seçenekleri iki ana grupta ayırabiliriz: Faturalı tarifeler ve faturasız tarifeler.

Tarife seçim sürecinde ilk dikkat etmeniz gereken husus, faturalı-faturasız hat ayrımı olacaktır. Bu noktada dilerseniz bu iki farklı hat tipinin temel farklarına bakalım:

 • Ödemeler: Faturalı hatlarda aylık fatura düzenlenir ve kullanıcının bir ay içerisinde ödeme yapması istenir. Faturasız hatlarda ise kullanım için TL yüklemesi yapılır. Yüklenen TL’ler bittiğinde hat aramalara kapanacaktır.
 • Kampanyalar: Cihaz kampanyaları genellikle faturalı hatlar için düzenlenir. Faturasız hatlar için kredi kartı üzerinden taksitlendirme ile cihaz kampanyalarına katılım mümkün olsa da seçenekler kısıtlıdır ve genellikle cihaz bedelinin en az yarısı peşin olarak istenir. Ancak faturasız hatlar için de “30 TL yükleyin, 10 TL de biz yükleyelim” gibi ekstra kullanım haklarına dayalı kampanyalar düzenlenir.
 • Kullanım Koşulları: Geçmiş yıllarda özellikle Turkcell’de bu iki hat tipi arasında numara farkları mevcuttu. Ancak günümüzde BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) kararı ile bu tip farklar kaldırılmıştır. Yani “0532” ile başlayan faturasız hat kullanmanız artık mümkündür. Dolayısıyla kullanım koşulları açısından faturalı ve faturasız hatlar artık aynı düzeydedir diyebiliriz.

Faturalı veya faturasız hat kullanmaya karar verirken, kullanım alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Genellikle GSM operatörleri faturalı hatlar için daha “avantajlı” gibi gözüken kampanyalar ve tarife seçenekleri sunsalar da, burada kullanıcının yanılması mümkündür. Zira dakika ücreti düşük olarak seçtiğiniz bir faturalı tarifede internet ücreti çok yüksek olabilir ve ay sonunda beklenmedik bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Ancak faturasız hatlarda TL’niz bittiğinde internete giremeyeceğiniz için böyle bir risk yoktur. Vodafone, faturalı hatların da bu tip sürprizleri yaşamaması için “fatura stop” adlı bir hizmet sunarak istediğiniz rakamda tıpkı faturasız hat gibi kullanımın durmasını sağlamaktadır.

Faturalı ve faturasız arasında tercihinizi yaptıktan sonra, artık seçtiğiniz hat tipine sunulan tarifelere göz gezdirmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada yine soruları kendinize sormalı ve kullanım alışkanlıklarınızı belirlemelisiniz.

Telefonunuzu Nasıl Kullanıyorsunuz?

Tarife seçimi yaparken belirlemeniz gereken kullanım alışkanlıklarınızı şu temel alanlar içerisinde değerlendirebiliriz:

 • Sesli Görüşmeler: Telefonunuzu daha çok “alo” demek için mi kullanıyorsunuz? Arayacağınız numaralar genellikle farklı operatörlerde mi? Yurt dışı numaraları arıyor musunuz? Hangi saatlerde konuşuyorsunuz? Farklı kişilerle mi konuşuyorsunuz yoksa birkaç kişilik bir grupla mı?
 • Mesajlaşma: Günümüzde akıllı telefonların ve özellikle Whatsapp’ın yaygınlaşması mesajlaşmayı azaltsa da tamamen ortadan kaldırmadı. Mesaj gönderiyor musunuz? Mesajlaşma yoluyla konuştuğunuz arkadaşlarınız var mı?
 • İnternet: Cep telefonu tarifesi seçerken en çok dikkat etmeniz gereken alanlardan biri de budur. İnterneti kullanıyor musunuz? İnternetten yalnızca yazılı iletişim mi kuruyorsunuz, yoksa video izlemeyi veya film indirmeyi düşünüyor musunuz?
 • Ek Özellikler: Çeşitli mağazalarda, sinemalarda veya restoranlarda indirim kazanmak sizin için önemli mi? Hattınızın ekstra imkânlarından yararlanacak mısınız?

Bu sorulara cevap verdikten sonra, tarife alternatiflerini büyüteç altına almalı ve kendinize en uygun olanı seçmelisiniz. Bu noktada aklınızdan çıkarmamanız gereken, telefonunuzu her zaman için ilk başta belirlediğiniz şekilde kullanmayacağınız ve mutlaka başka hizmetlerden de yararlanacağınız olmalıdır.

Dikkatli Olun ve Tüm Detaylara Bakın

GSM operatörleri doğal olarak karlılıklarını maksimum düzeye çıkartmayı hedeflemektedirler. Bu nedenle de sundukları her tarifenin kendine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Maalesef bu avantaj-dezavantaj dengesi birçok kullanıcının “tarife seçtikten sonra kendisini aldatılmış hissetme” duygusu yaşamasına sebep olmaktadır. Tabii operatörlerin de reklam ve duyurularında tarifelerin avantajlı yönlerini büyük puntolarla sunarken dezavantajları minicik yazmaları bu problemi derinleştirmektedir.

Şu anda üç operatör de onlarca farklı tarife sunduğundan, burada tüm tarifeleri tek tek kıyaslamamız hem kafa karıştırıcı, hem de verimsiz olacaktır. Bunun yerine size tarifelerin temel özelliklerini anlatalım. Böylece, ileride tarife seçenekleri veya sizin kullanım tercihleriniz değişse de her zaman sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

 1. Taahhütler ve Cezai Yaptırımlar: Bir tarifeyi seçtiğinizde size konuşma veya internet için avantajlı bir fiyat sunulur. Ancak bunun için aynı tarife ve operatörde uzun bir süre (örneğin bir yıl) devam etme garantisi istenir. Taahhüt adı verilen bu uygulama, ileride daha avantajlı tarifeler piyasaya çıktığında sizi bağlayacaktır. Genellikle taahhüdünüzden vazgeçmeniz durumunda, indirimsiz fiyattan tüm kullanımınızı ödemeniz istenecektir. Bu nedenle taahhütte bulunurken dikkatli olun.
 2. Kampanya Dışı Kullanımlar: Sözgelimi Turkcell’den Turkcell’e konuşma için dakika ücretinin çok düşük olduğu bir tarife, muhtemelen Avea yönünü aramanız durumunda size çok yüksek bir dakika ücreti sunacaktır. Veya mesajlaşmak için çok uygun olan bir tarife, konuşmalara gelince pahalı olabilir. Dolayısıyla eğer az miktarda da olsa tüm hizmetlerden yararlanıyorsanız, tek bir konuda avantajlı olan tarifeleri seçmemelisiniz. Aynı şekilde gece saatleri için çok ucuz fiyatlar sunan bir tarife, gündüz için de normalden daha pahalı fiyatlar sunabilir.
 3. Ücretlendirme Periyodu: Ücretlendirme periyodu, telefonla konuşurken ücretin kaç saniyede bir yazılacağını belirleyen ölçüdür. Örneğin dakikası 1 TL olan bir aramayı düşünün. Ücretlendirme periyodu 60 saniye olan bir tarife ile bu aramayı yaptığınızda, birinci saniyede 1 TL harcanmış sayılır ve geri kalan 59 saniye boyunca konuşmasanız da bir dakika konuşmuş gibi olursunuz. Aynı aramayı ücretlendirme periyodu 6 saniye olan bir tarife ile yapsaydınız, birinci saniyede 10 kuruş harcanmış sayılacak ve böylece telefonu bir iki cümle konuşup kapatmanız durumunda 90 kuruş kârlı çıkacaktınız. “10 dakikası 80 kuruş” gibi çok cazip konuşma ücretleri ile öne çıkan tarifelerde genellikle ücretlendirme periyodu çok uzundur. Böylece geceleri uzun uzun konuşmayı planlayan kullanıcının gündüz yapacağı en kısa görüşmelerden bile 10 dakika gibi ücret alınır.
 4. Tarife Geçişkenliği: Taahhüt uygulamasından farklı olarak, bazı tarifelerde başka tarifelere geçmeniz daha kolaydır. Aynı şekilde faturasız-faturalı geçişini yapmak da bazı tarifelerde daha kolay olacaktır. Bu tip değişiklikler yapmayı düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Söz gelimi bir operatör sizden bir yıllığına belli bir tarifede kalmanızı taahhüt etmenizi istemese bile, sadece operatör içerisinde kalarak tarife değişikliğini istediğiniz gibi yapmanıza imkân tanıyabilir.

Tarifeler ve Paketler

Bugün üç büyük GSM operatörü de, kullanıcılarının kendilerine en uygun kullanım koşullarına sahip olabilmelerini kolaylaştırmak için tarifelere ek olarak paket satışı yapmaktadır. Bu paketler faturalı ve faturasız hatlar için ayrı ayrı sunulmaktadır. Paketlerin tarifelerden en önemli farkı, belirlenmiş bir kullanım içermeleridir. Örneğin Avea’dan “Süper 3’lü” paketini aldığınızda, 20 TL karşılığında 500 dakika konuşma (her yöne), 500 SMS ve 500 MB internet hakkınız olur. Bir ay geçerliliği olan bu paketi bir kere satın aldığınızda bu üç hizmeti de verilen sınır dahilinde kullanabilirsiniz. Ancak paket içerisindeki üç hizmetten biri bittiğinde yalnızca biten kısmı değil, tüm paketi yenilemeniz veya paket dışı kullanım yapmanız gerekecektir. Yani 500 dakika konuşma hakkınızın henüz 200’ünü kullanmış olsanız bile, eğer internet hakkınızı doldurduysanız o andan itibaren interneti daha pahalıya kullanırsınız.

Paketlerin bir diğer özelliği ise büyüdükçe daha avantajlı hale gelmeleridir. Geçmiş yıllardaki “kontör” kartlarının büyüdükçe ucuzlaması gibi örneğin 30 TL’lik bir paket aldığınızda genellikle 20 TL’lik bir pakete göre iki kat daha fazla kullanım hakkı kazanırsınız. Ayrıca bir paketi bir kez aldığınızda ve bir aylık kullanım süresi dolduğunda hattınızda yeterli TL bulunması durumunda veya faturalı hat kullanıyorsanız, operatörünüz paketi otomatik olarak yenileyecektir. Bir aylık kullanım süresi dolduğunda kullanım haklarınızın büyük kısmı duruyor olsa da paket sıfırlanır.

En İyi Tarife Yoktur, Size En Uygun Tarife Vardır

GSM operatörlerinin karmaşık tarife dünyasında sizlere temel benzerlikleri ve dikkat etmeniz gereken konuları aktarmaya çalıştık. Bu noktadan sonra yapmanız gereken şey, cep telefonu kullanımı alışkanlıklarınızı gözden geçirmek ve profilinizi oluşturmaktır. Son olarak da, mevcut tarifenizden memnun olsanız dahi piyasaya sunulabilecek yeni avantajlar için takipte olmanızı öneriyoruz.

Sohbetiniz bol, faturanız düşük, şarjınız her daim dolu olsun!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.