Kampanya Bulucu

Çekiliş Kampanyası Nasıl Yapılır

Çekiliş kampanyası, ticaret hacmini artırmak, sadakat sağlamak gibi amaçlarla; kampanya düzenlemek ve bu kampanyaya katılanlar arasından kura çekip, kurada çıkanları nakit olmayan karşılıklarla ödüllendirmek anlamına gelmektedir. Tüm piyango ve çekilişler için Milli Piyango idaresinden izin alınmalıdır. MPİ’den izin alınmadan yapılan tüm kampanya sahipleri suç işlemiş sayılırlar.

Çekiliş Kampanyası düzenlemek için nasıl bir takvim izlemeliyim?

Bilmemiz gereken en önemli şey kampanyanın başlama tarihinden 15 gün önce tüm izinlerin alınmış olması gerektiğidir. O halde çok daha önceden, kampanya planlanmalı, gerekli belgeler toplanmalı, verilecek hediyeler belirlenmeli fişleri faturaları alınmalı. Duyuruların yapılması kesinleştirilmeli, gazetelerle görüşülmeli izin çıkmadan önce her şey hazır hale gelmeli ve ardından izin beklenmeli. Bu noktadan sonra kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Bedeli/fiyatı küçük çekiliş kampanyası düzenlemek için izin gerekir mi?

“320 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 41’inci Maddesi’ne göre 2006 yılından itibaren için geçerli olmak üzere rayiç bedeli KDV dahil 38,38 lira ve altında olan ikramiyeler için milli piyango idaresinden izin alınmaz denetime tabi tutulmaz.” Yani kampanya şartlarını yerine getiren biri için 38 liralık bir hediye ikram edilecekse MPİ “bu çekiliş iznimize tabi değil” diyor. Yani 38 liranın altındaki çekilişlerde izne gerek yoktur.

Çekiliş yapmak için Milli Piyango idaresine ne kadar ödeme yapmak gerekiyor?

Çekiliş düzenlemek için minimum 2000 lira + KDV ödenmek zorundadır. Çekiliş sonunda dağıtılacak ikramiye bedelinin %2’si 2 bin lirada az ise 2 bin lira, fazla ise %2 hangi miktara tekabül ediyorsa o kadar ödeme yapılmak zorundadır. 1 milyon liralık bir çekiliş yapılacaksa ödenecek miktar 1 milyon x %2= 20 bin lira olacaktır. Yani en az %2 ikramiye izni için ödeme yapılır.

Uyarı: 18 yaşından küçük olanlar çekiliş düzenleyemez, çekilişlere katılamaz. Katılsalar bile ikramiye kazanamazlar.

Çekiliş kampanyası düzenlemek için ne zaman başvurulmalıdır?

Çekiliş kampanyası başlama tarihinden en az 15 gün önce başvuru dilekçesi ve aşağıda saydığımız belgelerle Milli Piyango İdaresine fax çekilmelidir. 1 saat sonra faxın ulaşıp ulaşmadığı sorulmalıdır. Ardından evrakların asılları MPİ’ye ulaştırılır.  Faxın kabul edilmesi izin alındığı anlamına gelmez bu yüzden izin alınmadan kampanya duyurusu yapmamalısınız.

Çekiliş kampanyası düzenlemek için gerekli belgeler nelerdir?

İzin Belgesi: Öncelikle bir başvuru dilekçesi doldurmanız gerekiyor bu dilekçeye ek olarak

2000TL + KDV’den az olmamak üzere ödeme yapıldığına dair dekont

Teminat Mektubu: Herhangi bir bankadan tüm ikramiyelerin KDV dâhil oranlarından %10 fazlası olacak miktarda teminat mektubu

İmza Sirküleri: Çekilişi yapan kişi veya kuruluşa ait “Noter Onaylı İmza Sirküleri”

Noter Onaylı Yönetim Kurulu Kararı:  kampanya yardım amaçlı ise bu belge gereklidir. Ticari kampanyalarda gerekmez.

Sabıka Kaydı Belgesi: Çekiliş kampanyasını gerçek kişiler düzenleyecekse istenmektedir.

Fatura, Tapu, fiş vb evraklar: Eğer çekiliş sonunda bir mal verilecekse o malın faturası, ev verilecekse tapusu, seyahat hediye edilecekse, seyahat sözleşmesi vb hediyelerin varlığını kanıtlayacak belgeler…

Gazeteden alınacak yazı: Çekiliş sonuçları gazetede yayınlanacak ise gazeteden hangi sıklıkla (günlük haftalık ya da aylık) yayın yaptıklarına dair belge

Farklı kurumlardan izin belgesi: Eğer kampanya farklı kurumlardan da izin almayı gerektiriyorsa o kurumlardan da alınacak izin belgeleri

*Çekiliş kampanyası düzenlemek için gerekli evraklar, dilekçe örneği (dilekçenin nasıl doldurulacağı), teminat mektubu örneği, hesap numaraları ve çekilişle ilgili tüm kaynaklar  http://www.millipiyango.gov.tr/node/25 adresinde belirtilmiştir.

Çekiliş Kampanyasında Taahhüt ettiğim hediyeleri vermezsem ne olur?

Kampanya başında vaad ettiğiniz hediyeleri, çekilişi kazananlara vermediğiniz takdirde hem MPİ tarafından idari ceza alırsınız hem de tarafınıza yaptırım uygulanır.

Kampanya Çekiliş sonuçlarını nasıl öğrenebilirim?

Ulusal tüm kampanyaları ve yerel birçok kampanya sonucunu sitemizden takip edebilirsiniz. Ancak bazı yerel kampanyalarda gazetelerin bölge baskıları, yerel gazete baskıları ve farklı internet siteleri ile duyuru yapılabilmektedir.

Çekiliş ve kampanya ile kazanılan hediye araba gibi şeylerden vergi alındığı doğru mu?

Evet doğrudur. Hediyeler çekiliş vasıtası ile dağıtılırken bir sınır konmuştur. Bu sınırın üzerindeki tüm hediyelerden veraset ve intikal vergisi kesilir. Bu da %10’a tekabül etmektedir. 50 bin liralık bir hediye kazandıysanız bunun yaklaşık 5 bin lirasını vergi olarak ödersiniz.  Farklı hediyelerde durum değişebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için MPİ’nin 0 (312) 286 93 06 numaralı telefonundan yardım alabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emrah Bayazıt dedi ki:

    Bedeli/fiyatı küçük çekiliş kampanyası başlığı altında yazdığınız miktarda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Milli Piyango idaresine göre “Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 4 üncü maddesinin (e) fıkrasında belirtilen istisna tutarının % 2 sinin altında kaldığı ” yani 2015 yılı için 3711 TL nin %2 sinden az, bu da 70 TL ye tekabül ediyor. Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.