Kampanya Bulucu

Çalışmayan Ev Hanımı Kredi Çekebilir mi ?

Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalardan kredi çekebilmek için bankanın o kredi adına talep etmiş olduğu şartların kredi çekmek isteyen kişide var olması gerekir.  Bu şartların sağlanması ile kişiler bankalardan kredi alabilirler.

Kredi Çekebilmek İçin Neler Gerekir?

  1. Findeks Puanı Yüksek Olmalı

Bir bankanın sunmuş olduğu hizmetlerden hangisi olursa olsun kullanabilmek için findeks puanının yeterli düzeyde olması gerekir. Yalnızca vadesiz hesap açılışı vb. işlerde bazı bankalar findeks kredi puanına bakmamaktadırlar. Kredi çekebilmek için ise söz konusu kredinin talep ettiği puanın üzerinde bir puana sahip olunması gerekir. Aksi halde banka kredi başvurularını reddeder.

  1. Maddi Gelir Gösterilmeli

Banka, kredi vb. ürünlerin kullanılmasında krediyi kullanacak kişilerden kredinin ödenebilmesi adına kişinin maddi gelir belgesini talep eder. Burada krediyi kullanabilmek için kişiye ait düzenli maddi bir gelirin olması gerekir. Fakat bu durum kredi tipine göre değişiklik göstermektedir.  Kişi kredi alımı esnasında maddi gelirini belgelemek zorundadır. Belgelenecek bu maddi gelir maaş bordrosu olabildiği gibi düzenli olarak kişi hesabına gelen kira vb. gelirler de olabilmektedir.

  1. Mal Teminatı Gösterilmeli

Bankadan kredi çekebilmek için bankaya teminat olması açısından sahip olunan mal varlıkları bankaya gösterilmelidir. Daha doğrusu, banka söz konusu kişiye kredi vermeden önce mal varlığı, geliri vb. durumları kişiden talep eder. Kredi başvurusu bu ölçütlerde değerlendirilir.

  1. Kara Liste Durumu Olmamalı

Bir kişinin bankadan kredi çekebilmesi için o kişinin mali sicilinin temiz olması gerekir. Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından tutulan kara liste, banka tarafından incelenir. Kredi çekmek isteyen kişi kara listede ise kişinin maddi geliri vb. durumlarına bakılmaksızın kredi başvurusu reddedilir. Bu kişinin kredi alabilmesi için 5 yıl olan kara liste süresinin dolması gerekir. Bazı durumlarda çıkan aflar ile de kişi kara listeden çıkabilir.

  1. Kefil Gösterilmeli

Bankalardan kredi alabilmek için yapılması gereken bir diğer husus bankaya teminat adına kefil göstermektir. Kefil, her durumda banka tarafından talep edilmez. Taşıt kredisi ile 2. el araçların satın alınması gibi bazı kredilerde kefil istenir.

Çalışmayan Ev Hanımları Hangi Durumlarda Kredi Çekebilir?

1-) Kira Gelirine Sahip Olmak

Eğer ki bir kişi çalışmadığı halde herhangi bir eve, iş yerine veya kiraya verilebilecek bir taşınmaza sahipse ve bu taşınmazını kiraya vererek düzenli kira geliri elde ediyorsa bankalardan belirli hususlarda kredi çekebilirler. İlgili taşınmaza ait tapunun ve kira kontratı fotokopisinin bankaya götürülmesi ile kredi başvurusu yapılabilir. Fakat her bankanın bunu esas alarak kredi onayı yapmadığını belirtelim.

2-) Düzenli Banka Hesabı Kullanımı

Çalışmağı halde bankadan kredi kullanmak isteyen ev hanımlarının o bankada hesaplarının olması kredi onayı şansını artırmaktadır. Eğer ki herhangi bir banka üzerinde hesabınız bulunmuyorsa kredi başvurusu yapmadan önce bir hesap açtırın. Daha sonra kısa vadede hesabınızı düzenli olarak kullanın. Hesabınıza para aktarımı yapmak ve daha sonra o parayı çekerek sirkülasyon sağlamak kredi alım şansızını artıracaktır. Çünkü bankalar, kredi verme sırasında kendi müşterilerine öncelik tanımaktadırlar. Ayrıca bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerin banka geçmişlerini incelediğinden hesapta bulunan hareketlilik kişinin hanesine artı puan kazandırır.

Şu konu başlığımızı incelemeniz faydanıza olacaktır: “Findeks Nedir, Ne İşe Yarar”

2-) Sigorta Masraflarının Ödenmesi

Bankadan kredi kullanmak isteyen fakat herhangi bir sigortalı işte çalışmayan kişiler yalnızca sigorta masraflarını ödeyerek kendilerini herhangi bir kurumda çalışıyormuş gibi gösterebilirler. Bu işlemlerin yapılabilmesi için bir muhasebeci veya mali müşavirin olması yeterlidir. Sigortanın başlamasının ardından ortalama 3 ay gibi bir süre sonra kredi başvurusu yapmanız sizlerin yararına olacaktır. Zira bankalar kredi başvurularını değerlendirirken müşterilerin son 3 ayını ayrıntılı bir şekilde incelemektedirler.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.