Kampanya Bulucu

Borç Transferi Nasıl Yapılır

“Borç Transferi” bir bankadan kullanılan kredinin yeniden yapılandırılarak, yani faizinin, vadesinin, ödeme koşullarının yeniden düzenlenerek başka bir bankaya taşınmasıdır. Borç transferi; borç yapılandırma, kredi yapılandırma, borç kapatma gibi isimlerle de anılır. Borç transferi yapmanın üç temel amacı vardır.

Borç Transferi neden yapılır?

1-) Düşen faiz oranlarından faydalanarak borç yükünü hafifletmek

2-) Tüm borçları tek bir yerde toplayarak düzen sağlamak

3-) Varsa banka kampanyalarından faydalanmak

Yukarıda belirttiğimiz gibi borç transferi yapmanın amacı borcumuzu azaltmaktır. Diyelim ki Akbank’tan %1,18 faiz oranı ile 36 aylık 50 bin lira ihtiyaç kredisi çektik. Biz bu krediyi kullandıktan 4 ay sonra faizler %1’in altına düştü ve %0,98 oldu! Bu durumda biz hala %1,18 faiz oranı ile borç ödemeye devam edersek zarara uğramış oluruz.

Çünkü faiziler %20 oranında geriledi ancak biz eski yüksek faizle ödeme yapmaya devam ediyoruz. Bu durumdan kurtulmak için hemen bankalarla görüşüp borç transferi kredisi alabilirsiniz. Ya da kendi bankanızda kredinizin yapılandırılmasını isteyebilirsiniz. Her iki yöntem de borcunuzu azaltacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus borç yapılandırması esnasında ödenecek masraf tutarıdır. Faizler %20 oranında düştüğünde, ödeyeceğiniz faiz oranı %20 düşebilir ancak yeni bir kredi çekeceğiniz için masraf ödemeniz gerekecektir. Bu masraf oranı %20’yi aşıyorsa o zaman eski kredinizi ödemeye devam etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Bu nedenle borç transferleri genellikle yüksek meblağlı kredilerde kullanılır. Peki borç transferi nasıl yapılır?

Borç Transferi yapma – Kredi Yapılandırma

Borç transferi kredisi çekilirken yani A bankasından aldığınız krediyi B bankasına taşırken banka sizin A bankasından aldığınız krediyi kapattığınızdan emin olmak isteyecektir. Çünkü adı üstünde bu borç transferi kredisidir. Bunu yapmak için banka, parayı size vermek yerine doğrudan borcunuz olan bankaya EFT ile ödemesini kendisi yapabilir. Transfer kredisi kullanıp kredinizi kapatmadan kendiniz için kullanamazsınız.

Bu yüzden bankaya borç transferi kredisi için gittiğinizde, parayı EFT olarak doğrudan aktarmalarını istediğinizi söylerseniz bankanın da kredi öncesinde güvenini kazanmış olursunuz.  Bu noktaya gelmeden öne kapatmak istediğiniz krediyi çektiğiniz bankaya giderek kredi kapatma miktarını öğrenmeniz ve buna dair bir belge almanızda yarar vardır. Buna göre çekeceğiniz kredinin miktarını netleştirmiş olursunuz. Ayrıca bu belgeyi transfer kredisi çekerken, bankaya sunarsanız işlemleriniz daha güvenli yürümüş olur.

Borç Transferi Kredisi 2015

En Uygun Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar

Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar:

  • Finansbank borç transferi kredisi – 10 bin liraya kadar — % 1,23 faiz oranı
  • Akbank Konut için Borç Transferi kredisi — % 1,05 faiz oranı — 120 ay vade
  • Burgan Bank Borç Transferi Kredisi — 36 ay vade ile 10 bin liraya kadar – faiz oranı % 1,43
  • Kredi Kartı Borç Transferi Kredisi – 18 aya kadar – 20 bin lira – Faiz oranı % 1,35
  • Şeker bank Borç Transferi Kredisi – 100 bin liraya kadar – 36 ay vade – faiz oranı % 1,19
  • Denizbank Borç Transferi Kredisi – 10 bin liraya kadar – 36 ay vade – faiz oranı % 1,47

Borç transferi kredisi veren bankalarla ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için ilgili haberimizi mutlaka okumalısınız. Bütün bankalar ayrıntılı bir şekilde tek tek incelenmiştir:

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Transferi Kredisi Adımları

1-) Borcunuzun olduğu bankadan kredi kapatma tutarını öğrenin ve yazılı kağıtla isteyin.

2-) Borç Transferi kredisi veren bankalardan kredi şartları ile ilgili bilgi alın (bir önceki başlıkta ön bilgi olarak belirttik)

3-) Gelir belgenizi, kredi kapatma tutarınızı, kimliğinizi alıp belirlediğiniz bankaya gidin

4-) Belirlediğiniz bankaya gittiğinizde borç transferi kredisi çekeceğinizi belirtin. Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin bankalar faiz indirimi yapabiliyor.

5-) Banka adınıza kredi açıp transfer etmek istediğiniz krediyi EFT yaparak kapatacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şevket öztürk dedi ki:

    Esnaf kefalet koperatifinnden kıredim var bunların toplam bi bankaya toplamak istiyorum