Kampanya Bulucu

Black Friday’de Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Black Friday, tüketicilerle beraber siber korsanların da beklediği bir kampanya. Kart ve kimlik bilgilerinizin siber korsanların eline geçmemesi adına dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. 22 Kasım akşamı başlayacak ve 23 Kasım’ın gece yarısına kadar devam edecek olan Kara Cuma etkinliğinde birçok marka, mağaza ile alışveriş sitesi yüksek oranda indirimlerle hizmet verecek ve bir alışveriş çılgınlığı tüketicilerle buluşacak. ESET Türkiye İstanbul Teknik Müdürü Gürcan ŞEN, efsane cuma çevrimiçi alışveriş anında korsan ağına düşmemeniz için dikkat etmeniz gereken detayları açıkladı. Black Friday indirimden alışveriş yapacak olanlar nelere dikkat etmeli?

1. Başkasının cihazıyla alışveriş yapmayın

Alışveriş için mutlaka kendi cihazınızı kullanmaya çalışın. Çünkü kendi cihazınızda bir tuhaflığı fark etmeniz daha kolay. Toplu kullanıma açık internet cafe ve benzeri mekanlarda bulunan cihazlardan işlem yaptığınız takdirde korsanların hedefi olabilirsiniz.

2. Halka açık internet bağlantıları üzerinden alışveriş yapmamaya özen gösterin

İnternet bağlantılarının tümü çevrimiçi ödemeler için güvenli değildir. Çevrimiçi alışveriş yapmak için halka açık Wi-Fi noktalarından uzak durun. Favori internet mağazanızı kişisel bağlantınız aracılığıyla erişmeniz güvenliğiniz adına daha mantıklı bir adım olacaktır.

3. Kredi kartı kullanın

Kredi kartıyla yapılan satın alma işlemleri, hesaplarınızda tuttuğunuz parayı kapsamadığı için güvenli bir işlemdir.

4. Güvenlik yazılımızı güncel olmasına dikkat edin

Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımının güncel ve işlevsel olmasına dikkat edin.

5. Adres çubuğunu kontrol edin

Müşterilerine güvenilir bir alışveriş ortamı sunan, sorunlarınıza, saygın ve güvenilir siteler her zaman ilk tercihiniz olsun. Ancak tanınmış her siteye her zaman güvenmeyin. Dolandırıcılar orijinalleriyle neredeyse tamamen aynı olan sahte siteler oluşturarak sizi dolandırabilir. Bundan sakınmak için adres çubuğuna dikkat edin. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları sitelerden farklı adresleri kullanırlar. Bu şekilde tespit edilmeleri mümkündür.

6. Fiyat etiketlerini inceleyin

Gerçek olamayacak kadar iyi bir şahane Cuma teklifi aldığınız şüpheyle yaklaşın, teklifi en ince ayrıntısına kadar kontrol etmeyi unutmayın. Mail adresinize sahte indirim fırsatları gönderilmiş olabilir. Bu sahte fırsatlar, kredi kartı numaraları gibi bilgilerinizi dolandırıcılara ulaştırır.

7. Kredi kartı ekstrenizi kontrol edin

Kredi kartı hesap bakiyelerini kontrol etmeniz her zaman önemli. Bunun için online bankacılığa güvenli bir şekilde eriştiğinizi onaylayın ve hesabınıza güçlü bir şifre oluşturun.

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.