Kampanya Bulucu

Bireysel Emeklilik Yaptırmak Mantıklı Mı

Bireysel emeklilik sistemi, birçok açıdan avantajlı olduğu gibi bazı kritik yönlerden de dezavantajlara sahiptir. Bu yüzden bireysel emeklilik yaptırmak isteyen kişiler, hesaplamalarını detaylı ve iyi bir şekilde yaparak bu sisteme giriş yapmalıdır.

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik birikiminden ziyade hisse üzerine yatırım aracıdır. Mevcut bulunan hisselerden hangisinin daha kârlı olacağı veya zarar oranının ölçüsü gibi durumları iyi hesaplamak ve tahmin ederek yatırım yapmak bireysel emeklilik sistemini kişiler için kârlı kılmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin ne olduğunu “Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir” adlı başlığımızda detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda; bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını, dezavantajlarını ve yaptırmanın mantıklı olup olmadığını anlatacağız.

Bireysel Emeklilik Yaptırmak Mantıklı Mıdır?

Bireysel emeklilik sistemine girmek ilk bakışta oldukça mantıklı ve kazançlı gözükse de bazı sebeplerden dolayı bazı durum ve zamanlarda kişileri zarara sokabilmekte veya kişiler beklentilerinin altında kâr elde edebilmektedirler.

Bireysel emeklilik yaptırmak ve kazanç elde etmek 2 farklı maddeye bağlıdır; ilki sisteme giriş yapılan tarihteki enflasyon oranı ve emeklilik yani geri ödeme dönemindeki enflasyon oranıdır. Bu iki farklı zaman dilimlerindeki enflasyon değerleri ülkenin ekonomi gücü ile eşzamanlı olarak ilerlemelidir. Arada bulunacak normalüstü bir fark, kişilerin beklentilerinden daha az geri ödeme almalarına sebep olabilir.

Bu durumun yaşanmaması adına bireysel emeklilik yaptırmak isteyen kişiler, enflasyon oranlarını iyi hesaplamalı ve geleceğe yönelik ekonomik tahminlerini detaylı bir şekilde belirlemelidir. Diğer madde ise bireylerin sisteme girerken seçecekleri fon çeşididir. Mevcut bulunan fonlar, yatırım tercihine göre seçilmelidir. Kişi tarafından seçilen fonun geleceğe yönelik kazanç hedefi ve amacı ile fonun kazanç stratejisi, kişinin yatırım tercihi ile uyuşmalıdır. Bu durum için fonları iyi araştırmak ve takip etmek tercihini bireysel emeklilik sisteminden yapacak kişiler için oldukça yararlı olacaktır.

Genel olarak bireysel emeklilik yaptırmak, kişilerin tercihlerine ve şans faktörüne göre mantıklı ya da mantıksız olabilir. Geleceğe yönelik hedeflerini iyi seçmiş ve belirlemiş olduğu ödeme planını aksatmayacak kişiler kazançlı olabilirken, diğer yandan o anki geliri net olmayan ve bunun sonucunda katkı paylarında gecikme yapabilecek kişiler için bireysel emeklilik sistemine giriş çok da mantıklı değildir. Ayrıca bunların yanı sıra yanlış şirket veya fon seçimi yapmış bireylerin, tercihlerindeki değişiklikler sebebiyle sahip oldukları yatırımlarından belirli oranlarda ücret kesilir. Bu kesintililere şirketlerin yapmış oldukları diğer kesintiler de eklendiği zaman bireysel emeklilik sistemini kullanan kişilerin bekledikleri kâr oranları bir hayli düşecektir.

Bireysel emeklilik sisteminden kazançlı çıkabilmek, sisteme giriş esnasında karşılıklı olarak imzalanan sözleşmedeki yaş maddesine de bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Emeklilik yaş sınırlaması şirketler tarafından azami tutulması, bu sistemi tercih eden kişilere olumsuz olarak yansıyacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kazançlı mıdır?

Bireysel emeklilik sistemi, yıllar boyunca yapılan birikim sonucu emeklilik dönemlerinde kişilere maddi destek sağlama amaçlı kurulmuştur. Fakat BES’in ne derece kazançlı olduğunu, yıllar boyu yapılan birikim sonucunda elde edilen paranın, enflasyon karşısındaki değeri belirler.

Emeklilik döneminde ülkenin o anki enflasyon miktarı olağanüstü bir derecede artış göstermiş ise kişilerin bireysel emeklilik şirketlerinden alacakları geri ödeme, öncesinde yaptıkları ödemeleri karşılamayacak derecede düşük bir miktar olacaktır. Bu durumda ülkenin enflasyon oranı ve değişkenlik ölçüsü bireysel emeklilik sisteminin kazançlı olup olmamasında büyük rol oynamaktadır.

Bireysel Emeklilik Kesintileri Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi, birtakım kesintileri içinde barındıran bir yatırım sisteminden oluşmaktadır. Bu kesintiler genel hatları ile belirlenmiş olsa da kişilere ve kişilerin fon tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Kârlı bir yatırım yapmak isteyen bireylerin bu kesintileri detaylı bir şekilde bilmeleri ve yatırımlarını bu ölçüde yapmaları gerekir.

1-) Giriş Aidatı Kesintisi

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerden; giriş yaparken, başka şirkete geçerken veya şirketten ayrıldıkları zaman giriş aidatı kesintisi yapabilmektedir. Sisteme yeni giren kişilerden peşin alınan bu aidat, şirketten ayrılanlardan ertelenmiş olarak alınabilir. Peşin olarak kesilen giriş aidatı, o tarihteki brüt asgari ücretin % 10’undan fazla olamaz. Şirketten ayrılan ve ertelenmiş olarak kesilen maksimum giriş aidatı 3 farklı durumda belirlenmiştir:

a-) 3 sene doldurmadan şirketten ayrılan kişiler için % 75

b-) 3-6 sene içerisinde şirketten ayrılan kişiler için % 50

c-) 6-10 sene içerisinde şirketten ayrılan kişiler için % 25

Yukarıda belirtilen oranlara göre giriş aidatı kesintisinin peşin kısmı, 1.200.000 TL olan brüt asgari ücret tarihinde maksimum 120 TL olacaktır. Bu kesinti, bireysel emeklilik sistemini tercih eden kişilerin kâr miktarlarını önemli ölçüde etkileyecek düzeyde değildir. Aynı şekilde asgari ücretin 1.200.000 TL olduğu tarihte şirketten 3 senesini doldurmadan ayrılan bir kişi için ödenecek giriş aidatı kesintisi maksimum 900 TL olacaktır. Bu durumda kısa vadeli zamanlarda bireysel emeklilik sisteminden çıkmak veya şirket değiştirmek bireylerin zararına olacağından dolayı mantıklı sayılamaz.

2-) Yönetim Gideri Kesintisi

Kişilerin, tercih etmiş oldukları fonlar üzerinde bireysel emeklilik hesaplarına yatırdıkları her katkı payından % 2’yi aşmayacak düzeyde yönetim gideri kesintisi alınmaktadır. Örneğin; aylık periyotlar şeklinde ödeme planı çizilmiş bir kişinin aylık katkı payı 300 TL ise yatırmış olduğu her 300 TL’nin 6 TL’si yönetim gideri kesintisi adıyla şirkete gitmektedir. Bu durumda yüksek meblağlı katkı payları, emeklilik dönemi açısından daha faydalı olsa da kesilecek miktar da aynı oranda kişiyi zarara uğratmaktadır. Ayrıca belirlenen düzeyde ödemelere ara verildiği takdirde %2’lik kesinti kısmına bir miktar ek ücret kesintisi alınabilir. Bu rakam şirketlere göre değişiklik gösterir.

3-) Fon Toplam Gider Kesintisi

Bireysel emeklilik sistemi şirketleri tarafından, müşterilerden fon toplam gider kesintisi alınmaktadır. Bu kesinti fon çeşitlerine göre 3 farklı oranda kesilmektedir.

a-) Para piyasası fonlarından günlük maksimum yüz binde 3

b-) Özel sektör, kamu ve endeks fonlarından günlük maksimum yüz binde 5,25

c-) Hisse ve diğer fonlardan günlük maksimum yüz binde 6,25

Bu konuya daha fazla detaylandırdığımız şu konu başlığımızı da mutlaka incelemelisiniz: “Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.