Kampanya Bulucu

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Bu yazımızda BES Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Öncelikle şu hususun altını çizmekte fayda var: Herhangi bir Bireysel Emeklilik Sistemine girmeden önce mutlaka bütün olumlu ve olumsuz yanları karşılaştırıp, bu sistemin size uygun olup olmadığını iyice değerlendirmelisiniz.

Bu yazıda madde madde açıklayarak anlatacağımız için Bireysel Emeklilik Sistemi (BES’)’in artılarını ve eksilerini kıyaslama imkanı bulacaksınız.

A-) BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN AVANTAJLARI:

1-) Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenlidir

Bireysel emeklilik sistemi, tamamen devlet denetimi ve kontrolü altında olduğundan dolayı son derece güvenlidir. Bu sistemi sunan şirketlerin günlük işlemleri Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından, genel faaliyetleri ise Hazine Müsteşarlığı tarafından denetim altındadır. Ayrıca fonların ve portföy yöneticilerinin işlemleri de Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kontrol edilmektedir. Tüm bunların yanında şirketlerin yılda en az bir defa dış denetim yaptırmaları zorunludur. Dış denetim, şirketlerden bağımsız bir kurum tarafından yapılmaktadır.

2-) Bireysel Emeklilik Sistemi Şeffaftır

BES kullandığınız şirket, sizin adınıza kendi resmi web sitelerinden hesap oluşturmaktadır. Bu hesap sayesinde oluşturmuş olduğunuz emeklilik hesabınızı kontrol edebilir, günlük ve aylık hesap akıbetlerinizi izleme imkânı elde edebilirsiniz.

3-) Bireysel Emeklilik Sistemi Durdurulabilir

Oluşturmuş olduğunuz emeklilik hesabı için yaptığınız aylık ödemeleri dilediğinizde durdurabilir ve dilediğinizde tekrardan açabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi, maddi durumunuza göre esneklik sağlar.

4-) Bireysel Emeklilik Sistemi Değiştirilebilir

Anlaşmada olduğunuz mevcut BES şirketinde 2 yılı doldurmak şartı ile başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ana maddelerin yanı sıra Bireysel Emeklilik Sistemi, profesyonel iş etiği çerçevesinde ilerlemektedir. Kişilerin sahip oldukları fonlar, alanında eğitimli ve uzman fon yöneticileri tarafından yürütülmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi, şahıslara birçok konuda söz hakkı tanıyan ve onların belirlemiş olduğu ölçülerde ödeme talimatı sunan bir sistemdir. Ayrıca fon seçimi konusu da müşterilerin kendilerine bırakılmıştır.

Bu sistemde ödenecek katkı paylarının düzenli ve eksiksiz yatırılması, ara dönemlerde ek ödeme yapılması ve belirli aralıklarla kontrol edilmesi durumunda kişiler kazançlarını yüksek tutabilmektedirler.

Bireysel emeklilik sisteminde oluşturulan devlet katkısı sayesinde bireylerin gerçekleştirmiş oldukları ödemelerin bir kısmı kendi hesaplarına geri dönmektedir.

B-) BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN DEZAVANTAJLARI:

1-) Bireysel emeklilik sisteminde fonlar her ne kadar uzman fon yöneticileri tarafından yürütülse de kişiler her durumda kârlı çıkamayabilirler. Şans faktörüne de bağlı olarak fonların kâr oranları değişiklik gösterebilir ve bu değişiklik bazı durum ve zamanlarda müşterileri zarara sokabilmektedir.

2-) Bireysel emeklilik sistemi anlaşmasına kişilerin 10 sene boyunca ayrılmamaları için birtakım maddeler eklenmiştir. Buna göre 10 sene doldurulmaması halinde çıkmak isteyen kişilerden devlet tarafınca zarar payı kesilmektedir.

3-) Müşterilerin fonlarından Bireysel Emeklilik Sistemi şirketleri tarafından birtakım kesintiler yapılmaktadır.

4-) Bireysel emeklilik sisteminde şirket değişimi esnasında önceki şirkete ait giriş aidatı borcu varsa bu birikimden kesilmektedir.

Son olarak; Bireysel emeklilik sistemi hakkında şu konu başlıklarımızı da mutlaka incelemelisiniz:

“Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir”

“Bireysel Emeklilik Yaptırmak Mantıklı Mı”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.