Kampanya Bulucu

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin çalışma yaşamlarındaki maddi gelir sistemlerini emeklilik dönemlerinde kısmen sürdürmelerini sağlamak adına oluşturulmuş sosyal bir ekonomi sistemidir. Emekli olan bireylerin maddi güçlerine destek amacıyla oluşturulmuş bu sistem, kişilere ek gelir sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin düzenli birikim yapmaları sonucu yapılandırılmış ve devlet katkısı ile bütünleştirilmiş bir yatırım sistemidir. İnsanlara emeklilik dönemleri boyunca maddi destek sağlamasının yanında birikim yapabilme bilincini de kazandırarak toplumsal tasarrufa destek olur.

Bireysel emeklilik sisteminden faydalanabilmek için 18 yaşını doldurulmuş olmak ve fiil ehliyetine sahip olmak yeterlidir. Fiil ehliyeti: kişinin baskı altında olmadan aklı, mantığı ve hür iradesi ile kararlar alabilme yetisine sahip olmasıdır. Bu iki şartı elinden bulunduran her vatandaş dilediği ölçüde bireysel emeklilik sistemi haklarından faydalanabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Katkı Payı

Bireysel emeklilik sisteminde katkı payları, kişilerin o anki mevcut gelirlerine ve emeklilik dönemlerinde elde edecekleri maddi beklentilere göre belirlenmektedir. Katkı paylarının ödenme tarihleri ve sıklıkları kişiler tarafından belirlenir. Bu periyot aylık olabildiği gibi dönemlik veya senelik de olabilmektedir. Ayrıca belirlenen katkı payı miktarından daha fazla ödeme yapma imkânı da şirketlerce müşterilerine sunulmuştur. Bireysel emeklilik sistemine giriş esnasında belirlenen katkı paylarından daha az ödemek kişinin birikimine olumsuz olarak yansıyacağı gibi, daha fazla ödeme yapmak da birikim temelini güçlendirecektir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminde, ödeme yapılan katkı paylarının %25’lik kısmı devlet tarafından kişilere geri dönmektedir. Ve bu ödeme kişilerin vergi mükellefi olup olmamalarına bakılmaksızın gerçekleştirilmektedir. Devlet katkısı, kişileri tasarrufa yönlendirmek ve kişilerin emeklilik dönemlerine destek sağlamak amacı ile devlet ve şirketler anlaşması sonucu ortaya çıkmıştır.

“Bireysel Emeklilik Yaptırmak Mantıklı Mı”

Sosyal Güvenlik Kurumu mu, Bireysel Emeklilik mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerin haklarının ve maddi yükümlülüklerinin devlet tarafından korunduğunu ve güvence altına alındığını gösteren bir maddi haklar bütünüdür. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yanı sıra bireysel emeklilik, kişilere ek maddi gelir imkânı sağlayan özel bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemi olmaksızın yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan destek, kişilere emeklilik dönemleri boyunca yeterli olmayabilir. Bu durumda bireylerin maddi refahlarını genişletmek ve Sosyal Güvenlik Kurumu haklarına bir destek olma amaçlı bireysel emeklilik sisteminin kullanmak faydalı olabilir. Bireysel emeklilik sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na karşı olmak yerine onun yanında yer alarak kişilere bir bütün olarak destek sağlamaktadır.

Son olarak; bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını ve dezavantajarını kıyasladığımız  şu yazımız da ilginizi çekebilir: “Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.