Kampanya Bulucu

BES Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi olarak bilinen BES, kişilerin çalışma dönemlerinde bir şirket üzerinde bireysel emeklilik hesabı açtırarak bu hesaba uzun yıllar boyunca düzenli para yatırmasıyla oluşan emeklilik sistemidir. Kişiler bireysel emeklilik sistemi ile havuz hesabında biriktirdikleri parayı emeklilik dönemlerinde kullanarak ek bir finansal kaynak elde etmiş olurlar.

Son yapılan emeklilik düzenlemeleri ile devlet, bireysel emekliliğe yatırılan her yatırım için % 25 ek ödenek sağlıyor. Örneğin, emeklilik hesabınıza 100 TL yatırdığınızda devlet de sizin adınıza 25 TL yatırarak emeklilik yatırımınızın 125 TL’ye çıkmasına olanak sağlıyor.

Bireysel emeklilik sisteminin ne olduğuna dair daha detaylı bilgiye şu konu başlığımızdan ulaşabilirsiniz: “Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir”

Bireysel Emeklilik Sistemini Kimler Kullanabilir?

Bireysel emeklilik sistemini kullanabilmek için herhangi bir koşul bulunmamaktadır. 18 yaşını geçmiş herkes bireysel emeklilik sistemini kullanarak yatırım hesabı oluşturabilir. BES’in kullanımında çalışma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenilir mi?

Bireysel emeklilik sistemi, her ne kadar şirketler tarafından yürütülen bir sistem olsa da Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik gözetim merkezi tarafından kontrol ve denetim altında tutulmaktadır. Emeklilik şirketleri yalnızca BES’in piyasası ile ilgilenirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

1-) Bireysel emeklilik sisteminde ödeme planı tamamen kullanıcı tarafından belirlenir ve belirlenen bu plan daha sonraki zaman dilimlerinde değiştirilebilir.

2-) Fon dağılımı kişinin talebi ile değiştirilebilir.

3-) Ödemelere ek ödemeler yapılabilir veya belirlenen ödemelere ara verilebilir

4-) Bireysel emeklilik sisteminden yalnızca sistemi kullanan kişi değil aynı zamanda bu kişinin ailesi de faydalanır.

5-) Bireysel emeklilik sistemi süresince yapılan ödemelerin, işlemlerin, biriken fonun vb. bilgilerin takibi yapılabilir.

6-) Tasarruflar uzmanlar tarafından yönetilir.

Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını ayrıntılı bir şekilde ”Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir” adlı konu başlığımızda karşılaştırmıştık.

En İyi Bireysel Emeklilik Şirketi Hangisi?

Ülkemizde pek çok emeklilik şirketi bulunmaktadır. Her Bir şirketin gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler geniş çapta ilgi görmekte olup şirketlerin kullanıcılara yönelik çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu durumda en iyi bireysel emeklilik şirketinden bahsetmek de çok doğru bir tabir değildir. Bazı şirketlerin güvenliği daha üst düzeyken, bazı şirketlerin ise Kazanç getirisi fazladır. Kazanç getirisi az olup masrafları düşük olarak bütçe yormayan şirketler de bulunmaktadır. Bunların yanında yüksek masraflı fakat kaliteli hizmet sunan şirketler de iyi şirketlerden sayılabilir.

Fon Büyüklüğüne Göre En İyi Emeklilik Şirketleri

  1. Anadolu Hayat Emeklilik
  2. Avivasa Emeklilik ve Hayat
  3. Garanti Emeklilik ve Hayat
  4. Allianz Yaşam ve Emeklilik
  5. Vakıf Emeklilik
  6. ING Emeklilik
  7. Allianz Hayat Ve Emeklilik
  8. BNP Paribas Cardif Emeklilik
  9. Groupama Emeklilik
  10. Halk Hayat ve Emeklilik

Son olarak; şu konu başlığımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. İncelemek faydanıza olacaktır: “Bireysel Emeklilik Yaptırmak Mantıklı Mı”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.