Kampanya Bulucu

Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur

Banka ile bir kişi arasında kredi alımı sırasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede kredinin ödeme tipinden, ödenmediği zamanlardaki izlenecek yola kadar her türlü prosedür yer almaktadır. Bankadan krediyi çeken kişi belirlenen vade sayısınca ve belirlenen tarihlerde bu kredini ödemeye başlar. Söz konusu kişinin olası bir durumda vefat etmesi sonucu kredi borcu yarım kalır. Bu durumda bankanın izleyeceği birkaç yol vardır;

1-) Hayat Sigortası Kontrol Edilir

Kredi borcunu ödeme esnasında söz konusu kişi vefat ettiğinde bakılacak ilk nokta kişinin hayat sigortasının olup olmadığıdır. Bu durumda banka kişiyi incelemeye alır ve hayat sigortasının kontrol eder. Sigorta poliçesindeki maddeler yaşanan durumda kredi masraflarını karşılama kapsamına giriyorsa kredi masrafları sigorta tarafından karşılanır. Fakat bazı durumlarda kişinin hayat sigortası olmasına rağmen sigorta poliçesindeki bazı hususi maddelerden dolayı sigorta kişinin kredi borçlarını karşılamaz. Bu durumda banka borcu tahsil etmek için diğer yollara başvurur.

Hayat sigortası hakkında daha detaylı bilgi için ilgili haberimizi okuyabilirsiniz: “Kredi Çekerken Hayat Sigortası”

2-) Mirasçılar Üzerinden Tahsil Edilir

Hayat sigortası bulunmayan veya hayat sigortası bulunmasına rağmen poliçesindeki hususi maddelerden dolayı sigorta kapsamı dışında kalan borçların tahsilatının gerçekleştirilmesi için banka vefat eden söz konusu kişinin mirasçılarını araştırır. Mirasçıların bu borcu ödemesi talep edilir. Eğer ki mirasçılar borcu ödemeyi kabul etmezse yasal yollar ile mirasçıların taşınmaz varlıklarına el konur, maaşlarına haciz gelir. Vefat eden kişinin bir mirasçısı bulunmuyorsa bu durumda banka borcun tahsilatı için başka yollara başvurur.

3-) Kefil Üzerinden Tahsil Edilir

Hayat sigortası bulunmayan veya işlevsiz olan borçlu ve vefat etmiş kişinin mirasçıları da bulunmuyorsa bu kişinin kefilleri üzerine gidilir. Kredi sözleşmesi esnasında kefil olarak belirtilen kişi bu borcu ödemek zorundadır.

Kefillik hususunda farklı durumlar söz konusu olabilmektedir. Şu konu başlığımızı mutlaka okumalısınız: “Müşterek Borçlu Müteselsil Kefil Nedir”

4-) Birinci Dereceden Akrabalar Üzerinden Tahsil Edilir

Banka borcu ödemesi esnasında vefat etmiş kişinin kefili de bulunmuyorsa bu durumda banka kişinin birinci dereceden akrabalarını araştırır ve borcu bu kişiler üzerinden tahsil etmek için işlem başlatır. Bu borcun reddi mümkün olmamakla birlikte tahsilatı için her türlü yasal işlem yapılabilir.

Borcun ödenmemesi durumunda yasal takip süreçlerini “Yasal Takip ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler” başlıklı konumuzda ayrıntılı olarak ele almıştık.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.