Kampanya Bulucu

Banka Teminat Mektubu Nedir, Nasıl Alınır

Banka Teminat Mektubu Nedir? Banka teminat mektubu; söz konusu herhangi bir işin, ihalenin, borç ödemesinin veya tüm bu prosesleri kapsayan bir eylemin yapılabilmesinde gerekli olan tüm işlemlere güvence gösterebilmek adına bankalardan alınabilen bir belge veya ödeme çeşididir. Bu mektup, söz konusu icraatın yapılabilme gücünün varlığını ispatlamak için kullanılır.

Bu mektubu alabilmek için söz konusu gücün, bankaya delil gösterilerek kanıtlanması gerekir. Tüm bunların karşılığında ilgili banka, kişiye bir nevi kefil olarak kişi hakkında teminat mektubu hazırlar. Bu teminat mektubu, yurtiçi veya yurtdışı olmak sureti ile farklı alanlarda ve farklı segment işlerinde kullanılabilir.

Banka Teminat Mektubu Çeşitleri

 1. Geçici Teminat Mektubu

Geçici teminat mektubu, bir işin oluşmasındaki aşamalarda geçici süre ile verilen mektup çeşididir. Daha çok ihale vb. durumlarda kullanılır. Bu mektubu alan taraflar, söz konusu işlerinde kullanmak üzere daha sonradan kesin teminat mektubu göstereceğini garanti ederek bu işe başlarlar.

 1. Kesin Teminat Mektubu

Kalıcı ve geçerliliği tam olan bir teminat mektubu çeşididir. Bu mektubu alan kişi veya kurumlar, ilgili işin anlaşmalarında geçen yürürlülükleri eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadırlar. Anlaşma hükümlerinin tam olarak yerine getirilmemesi durumunda banka tarafından tazmin borcu ortaya çıkabilmektedir.

 1. Gümrük Teminat Mektubu

Gümrüğe hitaben oluşturulan teminat mektubu çeşididir. Bu teminat mektupları genel olarak limitsizdir.

 1. Vergi Dairesi Teminat Mektubu

Vergiye ve vergi cezalarına itiraz etmek veya konu ile alakalı ortaya çıkan borçları taksitlendirmek amacıyla verilen teminat mektubudur. Vergi dairesine iletilir.

 1. Mahkeme ve İcra Dairesi Teminat Mektubu

Bu teminat mektubu, mahkeme ve icra dairelerine herhangi bir konu için verilebilen bir mektupdur. Mahkeme ve icra işlerine dair konu sınırlaması olmaksızın her alanda oluşturulabilir. Dava, itiraz, ihale, haciz vb. olmak üzere çeşitli içeriklere mensuptur.

 1. Avans Teminat Mektubu

Herhangi bir işin yapılabilmesi için kullanılan avansın banka tarafından güvence altına alınması ile oluşturulan teminat mektubu çeşididir. İnşaat firmaları ve müteahhitler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

 1. Serbest Konulu Teminat Mektubu

Bahsi geçen ana konuların dışında verilen teminat mektuplarıdır. Bu mektuplar için konu sınırlaması bulunmaz. Her türlü işte kişi veya kurumlara teminat mektubu verilebilir.

Herhangi bir çeşide ait olan teminat mektupları; süreli ve süresiz olmak üzere de ikiye ayrılır. Süreli teminat mektubu, belirli süre boyunca geçerliliğini korumak sureti oluşturulur. Bu süreç içerisinde bankadan sözleşmeye dair tazmin talep edilirse, söz konusu meblağ muhatab kişiye nakledilir. Süresiz teminat mektubu ise, belirli bir süreci kapsamayan ve söz konusu iş devam ettiği sürece yürürlükte olan teminat mektubu çeşididir.

Tüm bu teminat mektubu türleri dışında ödenecek meblaya göre limitli ve limitsiz olmak üzere iki teminat mektubu çeşidi daha bulunmaktadır.

 1. Limitli Teminat Mektubu

Söz konusu anlaşmada banka tarafından ödenecek tutarın belirli olmasıdır. Bu durumda banka, iş süresi boyunca ne kadar ödeyeceğini bilir.

 1. Limitsiz Teminat Mektubu

Bu mektuplarda da, limitli mektuplarda olduğu gibi ödenecek tutar bellidir. Ancak tutarın üstüne faiz ve ek ücretleri yansıyabileceğinden bu tutar belirsiz bir şekilde yükselebilir.  Bu teminat mektubu çeşidi daha çok gümrük teminat mektuplarında kullanılır.

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu işlemlerinde 3 taraf bulunmaktadır. Banka, muhatap ve lehtar olmak üzere bulunan bu taraflardan muhatap ve lehtar söz konusu işin bizzat içinde bulunurlar. Yapılacak olan bir işin yapılmasını garanti eden kişi lehtardır. Lehtarın garantisinde lehtara kefil olarak ilgili meblağı veren taraf da bankadır. Alıcı kişi de muhatapdır.

Herhangi bir iş için teminat mektubu almak isteyen kişi veya kurumların, teminat mektubu almak istedikleri ilgili bankada kredi portföylerinin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde teminat mektubu, banka tarafından söz konusu kişiye verilmez. Fakat bu durumlarda işi lehtar kişisi, bankada portföyü bulunan başka bir taraf üzerinden teminat mektubu alabilir. Bu kişiye de garantör veya kontragan denir. Daha çok yurtdışında bulunan iş adamları garantör olarak kullanılmaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi bankadan teminat mektubu alabilmek için öncelikle kredi portföyünün bulunması gerekmektedir. Daha sonra aşağıda belirtilen maddeler uygulanır.

 • İlgili bankada kredi portföyü bulunan kişiler, teminat mektubu alabilmek için öncelikle bankaya başvuruda bulunurlar. Daha sonra bankanın talep ettiği başvuru ücreti ödenerek başvuru tamamlanmış olunur.
 • Banka, teminat metkubu için başvuruda bulunan kişi veya kurumları finansal durumu göz önüne alarak incelemeye başlar. İncelemede dikkat edilecek en önemli husus lehtar kişinin kredi puanıdır. Teminat mektubu alabilmek için, bankaların talep ettiği bir kredi puanı limiti bulunur. Bu limitin aşağısında bulunan kişilere ekonomik olarak yeterli görülmediği için teminat mektubu verilmez. Bunun dışında ilgili kişi veya kurumun geçmişte yapmış olduğu işler, ihaleler, kullanmış olduğu krediler ve iş ve hukuk dünyasındaki eylemler incelenir. Herhangi bir pürüz bulunması durumunda teminat mektubu verilmemektedir. Bu yüzden teminat mektubu alabilmek için iş ve hukuk dünyası sicili oldukça önem arz eder.
 • Teminat mektubu başvurusu kabul edildikten sonra verilecek meblağ, masraflar ve ek ücretler hesaplanır. Daha sonra karşılıklı imza onayı ile anlaşmaya varılır. Banka teminat mektubu alan kişi, teminat olarak bankadan kullanmış olduğu meblaya ek masrafları da geri ödeme zamanında bankaya ödemek zorundadır.
 • Bankalar, teminat mektuplarını verirken uzun süreli müşterilerini göz önünde bulundurarak onlara birtakım kolaylıklar sağlarlar. Bu yüzden teminat mektubu alan kişilerin, çalışmakta oldukları kendi bankaları aracılığı ile almaları tavsiye olunur. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse belirli süre boyunca o banka ile çalışmanın lehtar tarafından garanti edilmesi de söz konusu teminat mektubu alımını kolaylaştıracaktır. Tüm bunların göz önünde bulundurularak başvuru yapılması gerekir.

Teminat Mektuplarında Haciz

Teminat mektuplarında haciz işlemleri söz konusu değildir. Çünkü teminat mektupları, kıymetli evraklar arasında sayılmamaktadır.

Teminat Mektuplarında Sigorta

Lehtar ile muhatap arasında gerçekleştirilen söz konusu işin herhangi bir zarara uğraması sonucunda lehtar tarafından bankaya ödenecek meblağın sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Bu sigortalı temimat mektupları daha çok gelişmiş piyasalarda kullanılır. Ülkemizde çok yaygın olmamakla beraber yurtdışında ise neredeyse tüm işadamları tarafından kullanılmaktadır. Sigorta şirketinin karşılayacağı tutar, anlaşma metinlerinde belirtilen tutar kadardır. Bunun aksine sigorta şirketi karışmaz. Ayrıca bu meblağın sigorta tarafından karşılanması için lehtar kişisinin söz konusu zararda hiçbir suçunun bulunmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda zararın sigorta tarafıdna karşılanması için yapılacak incelemeler uzun sürebilir.

Teminat Mektubunun Kredi Olarak Kullanılması

Teminat mektubu almak, bir nevi bankadan kredi almak gibi görülse de alınan tutarın söz konusu muhatap kişisine gitmesi bu işlemi krediden ayırmaktadır. Fakat avans teminat mektupları, kredi olarak kullanılabilir.

Öncelikle bilindiği gibi teminat mektubu alabilmek için bankada kredi portföyünün bulunması şarttır. Kredi portföyü bulunan kişi veya kurumlar da rahatlıkla bankadan kredi kullanabilirler. Fakat kredi portföyü bulunmayıp teminat mektubunu garantör vasıtasıyla almak, teminat mektubunu kredi olarak kullanmaktır. Bu durum oldukça önemli bir fırsat olarak kullanılabilir. Fakat garantör vasıtasıyla teminat mektubu alarak kredi kullanmak bazı durumlarda fazla maliyetli olabilir. Özellikle yurtdışından elde edilen garantörler sigortalıdır. Bu da toplam maliyete sigorta masraflarının da eklenmesi anlamına gelmektedir. Sermaye kullanmadan bu yol vasıtası ile iş kurmak isteyen kişiler, söz konusu işlerini iyi hesap ederek bu durumdan kendilerine avantaj sağlayabilirler. Fakat oldukça riskli bir durum olduğunu da belirtmek gerekir.

Teminat Mektuplarında Devir İşlemleri

Teminat mektuplarında temlik işlemleri, muhatabın değişmesi ile gerçekleşmektedir. Söz konusu işin gerçekleştiği süreçte muhatap böyle bir devir işlemi için yetki sahibi değildir. Bu değişikliğin yürürlükte olması için anlaşmanın başında taraflar tarafından devredilebilir ibaresinin verilmesi gerekmektedir. Fakat bu ibare daha sonrada da verilebilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mahmut küçükturalı dedi ki:

  icradan garimenkul ihalesine gireceğim bankadan ne şekilde kati teminat mektubu alacağım konu ile bilgi almak istiyorum saygılarımla

 2. ayla dedi ki:

  koskep ıçın temınat mektubu kullanıcam 50 bınlıra masrafı ne olur toplam