Kampanya Bulucu

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar, Nasıl Bulunur

Banka Müşteri Numarası Nedir?

Banka müşteri no nedir? Bir kişinin ilgili bankaya ait bir ilişiğinin bulunduğunu gösteren bir numaradır. Eğer kişi herhangi bir bankada kendi ismi üzerine bir hesap açtırırsa bu kişi için müşteri numarası oluşturulur. Bu kişi, ilgili bankanın müşterisi sayılmış olur. Bankada hesabı bulunan herkesin mutlaka müşteri numarası da vardır. Ayrıca, banka müşteri numarası 8 haneli bir sayıdan oluşmaktadır. Tckn nedir? Tckn ise TC kimlik numarası anlamına gelir.

Banka Müşteri Numarası Ne İşe Yarar?

Banka müşteri numarası, kişinin bankacılık işlemlerini halledebilmesi adına kolaylık sağlar. Banka üzerinde hesabı bulunan kişi müşteri numarası vasıtasıyla kredi kartı ödemesi, harç ödemesi, hesap bilgileri kontrolü gibi pek çok bankacılık işlemini gerçekleştirilebilir. Ayrıca bankanın müşterileri arasında herhangi bir karışıklık çıkmaması konusunda da banka müşteri numarası önem arz eder.

Bir Kişinin Bütün Bankalardaki Müşteri Numarası Aynı mıdır?

Banka müşteri numarası, kişi ile ilgili değil bizzat banka ile ilgilidir. Bu yüzden bir kişinin müşteri numarası yalnızca bir bankaya özgüdür. Başka bir bankada o kişiye farklı bir müşteri numarası tanınır. Sonuç olarak, bir kişinin farklı bankalarda farklı müşteri numaraları bulunmaktadır.

Banka Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Banka müşteri numarası öğrenme işlemi için, kredi kartına veya banka hesap kartına bakmak yeterlidir. Fakat birçok banka müşterilerine vermiş olduğu kartların üzerine müşteri numarasını yazarken, bazı bankalar yazmamaktadır. Bu durumda müşteri numarasını öğrenmek için ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetleri, ilgili hesabın size ait olup olmadığını anlayabilmek adına size birkaç güvenlik sorusu soracaktır. Bu soruların teyidi sonrası banka müşteri numarasını öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak ilgili bankanın herhangi bir şubesine de nüfus cüzdanınız ile giderek müşteri numarasını öğrenebilmeniz mümkün.

Banka Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Birçok banka, banka müşteri numarasını kredi kartı veya banka hesap kartı üzerine yazmaktadır. Fakat kredi kartından ziyade banka hesap kartında yazması daha muhtemeldir.

Kredi Kartında Banka Müşteri Numarası

Kredi kartlarının ön yüzeyinde 4 parçaya bölünmüş 16 hanelik bir sayı bulunmaktadır. Bu sayı kredi kartı numarasıdır ve banka müşteri numarası ile karıştırılmamalıdır. Kredi kartı numarasının hemen altında kart sahibinin adı ve soyadı yer alır. Bunun hemen yanında veya altında ise 8 haneden oluşan banka müşteri numarası bulunmaktadır. Ve genel olarak bu numaranın başında “müş no” diye belirtilir. Fakat birçok banka kredi kartı üzerine müşteri numarasını yazmaz.

Hesap Kartında Banka Müşteri Numarası

Hesap kartı üzerinde banka müşteri numarası ön veya arka olmak üzere 2 farklı yüzeyde bulunabilir. Kartın ön yüzeyinde 4 parçaya bölünmüş 16 hanelik bir sayı bulunmaktadır. Bu sayı kart numarasıdır ve yine müşteri numarası ile karıştırılmamalıdır. Bunun hemen altında 16 hanelik hesap numarasını bulunmaktadır. Bu numaranın ilk 4 hanesinden sonra gelen 8 hanelik kısım banka müşteri numarasını temsil eder. Örneğin, “0002 12002103 0103” sayılarından oluşan bir hesap numarasının ilk 4 hanesinden sonraki 8 hanelik “12002103” kısmı banka müşteri numarasıdır.

Kartın arka yüzeyinde kişilere ait IBAN bulunmaktadır. IBAN, ülkemizde 26 hane olarak belirlenmiş bir numara topluluğudur. Bu 26 hanenin ilk hanesi “TR” ile başlar. TR dahil olmak üzere IBAN’ın ilk 14 hanesinden sonra gelen 8 hanelik sayı banka müşteri numarasıdır. Örneğin, “TR62 0213 0516 3152 1216 0056 02”rakamlarından oluşan bir IBAN’ımız olsun. Bunun ilk 14 hanesinden sonra gelen “52 1215 00” kısmı banka müşteri numarasını temsil etmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.