Kampanya Bulucu

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka Kredi Notu Nedir ?

Banka kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu kurumu tarafından insanların bankalar ile olan ilişkilerini karnelendirmek amacıyla oluşturulmuş bir not sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu’na ait Findeks kurumu tarafından düzenlenir.

Banka Kredi Not Derecelendirmesi Nasıldır?

Banka kredi notu, 0 ile 1900 arasında değişen bir puandır. İnsanların, bankanın hizmetlerini kullanımı sonrası bu puan değişir.

Banka Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Banka kredi notu, kişiler ve bankalar arasında gerçekleşen ticari işlemlerin bir sonucu olarak kişilere yansıyan bir puandır. Bu yüzden kişinin findeks kredi puanı fazlasıyla önemlidir. Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanabilmek için findeks kredi puanının yüksek olması gerekir. Bir banka sunmuş olduğu hizmet için başvuran kişilerin her şeyden önce findeks kredi puanını inceler. Eğer kişinin findeks kredi puanı düşükse bu kişinin maddi geliri yüksek dahi olsa bankanın sunmuş olduğu hizmetlerden çok fazla yararlanamaz. Ayrıca günümüzde bankalar ile işbirliği içerisinde hizmet veren birçok kurum vardır. Bu kurumlar da hizmetlerini sunmadan önce hizmet almak isteyen kişinin findeks kredi puanını inceler.

Herkesin Banka Kredi Notu Var mıdır?

Banka kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından insanların bankalar ile olan ilişikleri sonucu düzenlenen bir not sistemidir. Bu yüzden banka kredi notunun oluşabilmesi için kişinin bir bankanın herhangi bir hizmetini kullanmış olması gerekir. Geriye dönük yaşamında hiçbir banka ve finans kurumu ile bir işi olmamış kişilerin findeks puanları bulunmamaktadır.

Findeks Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

  1. Findeks Resmi Sitesi Aracılığı ile Kredi Puanı Öğrenme

Findeks kurumunun resmi sitesi olan www.findeks.com üzerinden findeks kredi puanı kolaylıkla öğrenilebilir. Ayrıca bu site üzerinde findeks kredi puanının yanı sıra risk raporu, çek raporu, çek endeksi               , not danışmanı gibi kredi ve iş dünyasına dair pek çok hizmet de satın alınabilir. Findeks’in resmi sitesi üzerinden findeks puanı öğrenebilmek için siteye üye olmak ve satın alımı esnasında talep edilen bilgileri doldurmak yeterlidir. Sonrasında kişi tarafından belirtilen irtibat adresine findeks kredi puanı vb. bilgiler gönderilecektir. Findeks kredi puanının site üzerinden öğrenilmesi için talep edilen ücret KDV dahil 4,72 TL’dir. Bu ücret tek kullanımlık bedeli kapsar. Bunun yanı sıra aylı ödemeler şeklinde yıllık paketler de bulunmaktadır.

  1. Turkcell Aracılığında Findeks Kredi Puanı Öğrenme

Turkcell’in bir servisi olan findeks kredi notunu öğrenme ile kısa mesaj ile kredi notu sorgulanabilir. Bunun için yapılması gereken TC Kimlik numarası yazılıp bir boşluk bırakılarak doğum yılı yazılmalı ve 1122’ye kısa mesaj gönderilmelidir. Sonrasında Turkcell’den findeks kredi puanı bilgilerinin yer aldığı bir mesaj gelecektir. Bu servisin tek kullanımlık ücreti ise KDV dahil 9 TL’dir.

  1. Akbank Direkt Mobil ile Findeks Puanı Öğrenme

Akbank’ın müşterilerine sunmuş olduğu bu uygulama ile findekse dair çeşitli bilgiler öğrenilebilir. Bu uygulamanın uyumlu bir cihaza indirilmesi gerekir. Uygulama içerinde bulunan “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” menüsüne tıklanır ve menü içerisindeki risk raporu(findeks) bölümüne girilerek findeks kredi puanı öğrenilebilir. Bunun için Akbank herhangi bir ücret talep etmemektedir.

  1. Avea ile Findeks Kredi Puanı Sorgulama

Avea, Turkcell’in kullanmış olduğu kısa mesaj servisi aracılığı ile findeks kredi puanı öğrenme hizmetini sunar.  Bu servisin kullanımında TC kimlik numarası ve doğum yılı aralarında bir boşluk olacak şekilde yazılır ve 1122’ye kısa mesaj gönderilir. Sonrasında gelen mesajda kişiye ait findeks bilgileri yer alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.