Kampanya Bulucu

Banka Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir

Bankalar kredi kullandırırken, bireyin o zamana kadar yaptığı bütün finansal hareketleri bir merkezden izler. Bu verilere göre kredi verip vermeyeceğine karar verir. Banka kredi notu, kişinin kullandığı tüm kredilerin ve kredi kartlarının performansını gösteren bir nottur.

Kısacası kredilerini düzenli ödeyen biriyseniz banka kredi notunuz yüksek çıkar. Ancak kredi kartlarınızın ödemelerini aksatıyorsanız, kredi borçlarınızı zamanında ödemiyorsanız banka kredi notunuz düşük çıkacaktır. Bankalar özellikle son dönemde banka kredi notu yüksek müşterilerine daha düşük faizle kredi vermeye başladılar. Yani kredi kampanyaları da artık bireyselleşiyor, diyebiliriz.

Banka kredi notu, bir anlamda sizin ödeme alışkanlıklarınızı da gösteren bir veridir.  Ödemelerini aksatan bir yapınız mı var?  Ya da kredilerinizi hep zamanından erken mi kapatmışsınız? Bu sorulara yanıt veren bir risk raporu niteliğindedir.

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR?

Banka Kredi Notu Bileşenleri:

1-) Bireysel kredileri ve kredi kartlarını ödeme alışkanlıkları : %30

2-) Borç ya da alacak durumunuz : %25

3-) Yeni kredi arayışında mısınız : %20

4-) Çok sık kredi kullanıyor musunuz : %15

5-) Diğer nedenler : %10

Şimdi gelin bu kredi notu bileşenlerini tek tek inceleyelim;

1-) Bireysel kredileri ve kredi kartlarını ödeme alışkanlıkları:

Eğer kredi kartlarınızı -asgarisi bile olsa- zamanında ödüyorsanız, kredi taksitlerinizi geciktirmeden bankaya ödeme yapıyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır.

banka kredi notu nedir

2-) Borç ya da alacak durumunuz: 

Hesaplarınızda bulunan teminatlı teminatsız tüm paralar, borçlar, alacaklar kredi notunuzu etkiler. Uzayarak kapanmış krediler, zamanında ödenmemiş borçlar kredi notunuzu düşürürken aksi ise yükseltir. Bankalara olan borçlarınızı zamanında ödemek sizi çok değerli bir müşteri yapacaktır. Bir de bunun aksi bir durumu vardır ki; Tekrar kredi kullanmanız neredeyse imkansız hale gelmektedir. Lütfen şu konu başlığımızı inceleyiniz:

Banka Kara Listesi Nedir Nasıl Çıkılır

3-) Yeni kredi aramak:

Eğer henüz düzenli gelir elde ettiyseniz ve bir kredi geçmişiniz yoksa kredi arayışına girdiyseniz bankalara müracaat etmeniz gerekir. Bu müracaatlar görünür. Yeni kredi arayışlarınız hanenize eksi puan olarak yazılacaktır.

4-) Sık kredi kullanma:

Yoğun olarak kredi çeken biri bu kredileri düzenli ödemişse, geliri çok daha yüksek birinden daha yüksek bir kredi notuna sahip olabilir. Çünkü zamanında çektiği tüm kredileri başarı ile zamanında kapattığı için sistem artık onu güvenilir müşteri kategorisine sokmuştur.

5-) Diğer nedenler:

Bu bileşende ise bankaların belirlediği bazı kriterlere uygunluğa bakılmaktadır. Bu kriterler; Gelir durumu, meslek, nüfus, yaş, cinsiyet gibi değişkenlerdir.

Banka kredi notu nasıl yükselir?

Banka kredi notunu yükseltmek için kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız gereklidir. Ayrıca aldığınız kredileri zamanında ya da zamanında önce ödemelisiniz.  Hesaplarınızdaki alacak borç dengeleri,  alacak lehine ya da artı bakiye lehine olmalıdır. Banka kredi notunuz düşükse ilk yapmanız gereken mevcut aksamış borçlarınızı ödemektir. Şu konu başlığımızı incelemeniz faydanıza olacaktır:

Banka Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Banka kredi notu kaç olmalı?

Banka kredi notu Findeks verilerine göre 1 ile 1900 arasında bir değer çıkmaktadır. 1500 ve üzeri çok iyi değerlerdir. Bu rakamdan aşağı doğru indikçe banka kredi notunuz zayıflar.  Eğer başarılı bir kredi ödeme geçmişiniz varsa geliriniz düşükse bile kredi notunuz çok yüksek çıkacaktır. Bu bakımdan kredi notu gelir ile doğrudan ilgili değildir.

Banka kredi notu sorgulama – Banka kredi notu nereden öğrenilir?

Banka kredi notunu birçok bankanın internet şubesinden ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. Bunun için bankanızdan bilgi alabilirsiniz. Bunun haricinde Findeks üzerinden de banka kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Ancak Findeks Kredi Notu ilk sorgulamadan sonra her sorgulama için 4 lira istiyor. Halk Bankası’ndan kendinize ait kredi notunu sınırsız ve ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.