Kampanya Bulucu

Banka Kredi Başvurusunu Onaylamazsa Ne Yapılmalı

Banka kredi başvurunuzu onaylamadı mı, kredi başvurunuz red mi edildi? İşte bu yazımız tam size göre: Günümüzün global ekonomisi ve masrafları bitmeyen şehir hayatı, birçok tüketicinin kredi kullanmak zorunda kalmasına yol açıyor. Ancak doğru kullanıldığında iki taraf için de faydalı olabilecek bir finansal enstrüman olan kredi, bilinçsiz tüketicilerin çok büyük problemler yaşamasına sebep olabiliyor. Bu nedenle size ilk önerimiz, kredinin bir ticari ilişki olduğunu unutmamanızdır. Zira bankadan kredi çekmek için başvuru yaptığınızda, banka size “borç” verecektir. Siz nasıl her isteyene borç vermeyebiliyorsanız, bankanın da yasal olarak kredi başvurunuzu reddetme hakkı vardır. Yine de birçok tüketicinin sandığının aksine, red cevabı sürecin bitmesi anlamına gelmez. Red cevabını aldıktan hemen sonra doğru belgelerle başvurarak, birkaç aylık erteleme yapıp o sırada banka ile iyi bir ilişki kurarak, hatta bazı durumlarda aynı başvuruyu başka bir bankaya yaparak dahi kabul cevabı alabilirsiniz. Kredi başvurunuzun onaylanmaması durumunda yapmanız gerekenleri ve bilmenizde fayda olan önemli hususları sizler için sıraladık.

Başlamadan Önce: Yeniden Düşünün

Önceki yazılarımızda birçok kez belirttiğimiz gibi, ilk düşünmeniz gereken şey krediyi “nasıl” çekeceğinizden çok “neden” çekeceğiniz olmalıdır. Bankanız başvurunuzu reddettiyse yeni bir başvuru yapmadan önce lütfen yeniden düşünün ve mümkünse önemli hususları yazın. Bu aşamada bir uzmandan veya aile bireyinizden de yardım alabilirsiniz. Krediyi hiç çekmeme veya daha düşük tutarlı bir kredi çekme şansınız olabilir mi? Elinizde değerlendirebileceğiniz gayrımenkuller veya araçlar var mı? Kredi çekerek almak istediğiniz ürün veya hizmetin alternatifi var mı? Örneğin işinizi geliştirmek için bir araç almak istiyorsanız ve bunun için kredi başvurusu yaptıysanız, bankadan red cevabı aldıktan sonra aklınıza gelen ilk alternatif çözüm başka bir bankaya başvurmak yerine aracı leasing modeliyle kiralamak veya ikinci el araç almak olmalıdır.

Gerçekçi ve Şeffaf Olun

Yapılan araştırmalar, kredi başvurularına verilen red cevapları arasında en popüler nedenin eksik belge ve hatalı bilgi olduğunu göstermektedir. Bankanın doldurmanızı istediği bir formdaki küçük bir eksiklikten tutun, çalıştığınız yerden aldığınız maaş konusundaki hatalı bilgiye kadar birçok yerde red cevabına kendiniz neden olabilirsiniz. Dolayısıyla yeniden başvuru yaparken tüm belgeleri eksiksiz teslim etmeye ve tüm bilgileri doğru biçimde vermeye özen gösterin. Ayrıca bankanın “zorunlu” olarak istediği belgelerle yetinmeyip gelir durumunuzu en ince detayına kadar gösteren belgeleri hazırlamanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Reddedilen kredilerin en önemli ikinci sebebi ise gerçekçi olmayan taleplerdir. Örneğin aylık geliriniz 2250 TL ise 2000 TL’lik aylık ödemesi olan bir kredi başvurusunda bulunmanız, red cevabını garantileyecektir. Başvurunuz size göre gerçekçi idiyse, bankanızın farklı düşünmesi büyük ihtimalle yine eksik bilgilendirmeden kaynaklanmaktadır. Örneğin kira geliriniz, eşinizin geliri, ekstra işleriniz olabilir. Yeniden başvuru yaparken mümkün olduğunca daha gerçekçi bir talepte bulunmalı ve bu talebin size göre nasıl gerçekçi olabildiğini bankaya iyi açıklamalısınız.

kredi başvurusu onaylanmazsa

Kredi Geçmişinizi Gözardı Etmeyin

Kredi geçmişinizdeki olumsuzluklar da önemli bir red cevabı sebebidir. Daha önce yasal takip sürecine girmiş borçlarınız olduysa, tüm borcunuzu kapatsanız dahi halk arasında “kara liste” denen Kredi Kayıt Bürosu – (KKB) ve Merkez Bankası kayıtlarından dolayı beş yıl süre boyunca kredi kullanamazsınız. Ancak bu durumun istisnaları olabilmektedir. Bankalar, geçmiş yıllarda “riskli müşteri” grubunda olanlara da son dönemdeki olumlu performanslarına bakarak kredi verebilirler. Yasal düzenlemeler gereği KKB kayıtlarına tüm bankalar ulaşabilmektedir ve bu kayıtlar sanıldığının aksine yalnızca olumsuz bilgileri değil, olumlu bilgileri de içerirler. KKB’ye göre kredi geçmişinizi etkileyen durumları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Olumlu Durumlar:

 1. Son dönemde (6 ay) düzenli ödeme yapmak,
 2. Eski tarihli ve düzenli kullanılmış mevduat hesabı sahibi olmak,
 3. Uzun süreli hesap hareketleri gerçekleştirmek,
 4. Farklı tipte (altın, döviz vb.) hesaplara sahip olmak,
 5. Geçmiş yıllardaki problemlerden sonra düzenli ödeme (bu düzelmenin tek bir seferde gerçekleşmiş olması ve tekrar bozulmamış gerekiyor, dalgalanan bir kredi performansı bankalar için olumsuzdur.)

Olumsuz Durumlar:

 1. Yasal takibe düşmüş olmak,
 2. Gecikme sürelerinin uzun olması,
 3. Geciken borç tutarının yüksek olması,
 4. Son dönemde (6 ay) yaşanan gecikmeler,
 5. Toplam borcun yüksek olması,
 6. Farklı hesaplar (farklı bankalar da olsa görünür) altında borca sahip olmak,
 7. Limiti tamamen kullanmak,
 8. Son dönemde çok sayıda hesap açtırmış olmak,
 9. Son dönemde çok sayıda başvuru yapmış olmak

Bankaya Kendinizi Tanıtım

Birçok tüketici kredi başvurusu yapıp “nasıl olsa bugüne kadar hiç bir sorun yaşamadım” düşüncesiyle kabul cevabı beklentisi içine girmekte, ancak bankadan red cevabı alınca şaşırmaktadır. Bu noktada yine empati kurmanızı öneriyoruz. Sizden tanımadığınız biri borç istese ne kadar istekli olurdunuz? Aynı miktarda borcu daha önce borç verdiğiniz ve zamanında geri aldığınız biri istese cevabınız değişmez miydi?

Bu durum banka için de pek farklı değildir. Unutmayın ki banka için önemli olan kâr oranıdır ve bu yüzden de sizin kredi kullanmaya istekli olduğunuz kadar banka da kredi vermeye isteklidir. Ancak hiçbir banka geri ödeyebileceği şüpheli olan birine kredi vermek istemez.

Dolayısıyla başvurunuza red cevabı aldıysanız bir sonraki başvuruyu hemen yapmamaya çalışın. Bir bankanın kredi kartını altı ay boyunca iyi bir ödeme performansıyla kullanmanız, veya banka ile kredi dışı ilişkiler kurmanız (yatırım hesabı, likit fon, otomatik ödeme vb.) bankanın sizi “tanımasını” sağlayacaktır. Bu da bir dahaki başvurunuzun kabul edilmesine neden olabilir.

Geçmişte yasal takip süreci yaşadıysanız, bu önerilerimiz en çok sizin için geçerlidir. “Zamanında borcum avukatlık oldu, ama hepsini faiziyle ödedim. Aradan da yıllar geçti. Şimdi neden kredi alamıyorum?” diyen tüketicileri hemen her yerde görebilirsiniz. Geçmişteki borçlarınızı kapatmış da olsanız, bankanın gözündeki imajınız düzelmeyecektir. Dolayısıyla kredi başvurunuzun kabul edilebilmesini istiyorsanız, bankanızla yeniden ilişki kurmaya ve düzenli ödeme yapmaya bir an önce başlamalısınız.

Gereksiz Başvuru Yapmayın

Kredi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilecek bir diğer faktör de, aynı anda fazla sayıda başvuru yapmanızdır. Bazı tüketiciler aynı anda çok sayıda bankaya kredi başvurusu yaparak, bankalar arası rekabet ortamından yararlanmayı amaçlasalar da, çok büyük meblağlar dışında (Bir konut alımı için değil, bir site alımı için kullanılacak krediler gibi) bu durum geçerli değildir. Zira KKB kayıtları tüm bankalar tarafından görülebildiğinden, aynı anda birden fazla kredi başvurusu yapmanız ve bu başvurulara henüz bir cevap verilmemiş olması, bankalar tarafından “red cevabı bekleyen müşteri” sınıfında değerlendirilmenize ve güvenilirliğinizin azalmasına sebep olacaktır.

Duygusal Davranmayın

Ülkemizdeki bankacılık sektörü özellikle 2001 yılındaki ekonomik krizden sonra ciddi düzenlemelere uğradı. Başlangıçta sınırlayıcı gibi görünen bu düzenlemeler uzun vadede etkisini göstererek 2008 global ekonomik krizinin etkilerini daha hafif hissetmemizi sağladı. Ayrıca bu düzenlemeler sayesinde güçlenen bankacılık sektörü, sağlıklı bir rekabet ortamına kavuştu. Bu rekabetin her sektörde olduğu gibi en büyük faydayı tüketicilere sağladığını unutmayın.

Her ne kadar KKB kayıtları tüm bankalar tarafından görülebiliyor olsa da, ülkemizdeki yasal düzenlemeler farklı bankaların aynı koşullardaki başvurulara farklı cevaplar vermesini engellemiyor. Dolayısıyla başvurduğunuz ilk banka sizi riskli bulup red cevabı verdiyse üzülmeyin veya sinirlenmeyin. Bunun yerine yaptığınız başvuruyu iyi bir gözle analiz edin, hatta mümkünse bir uzmandan yardım isteyin. Her açıdan “mantıklı” bir talebiniz olduğuna ve bunu bankanıza da en iyi şekilde anlatabilecek belgelerinizin hazır olduğuna eminseniz, yeniden başvuru yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.