Kampanya Bulucu

Banka Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Banka kredi başvurusu neden kabul edilmez: Gerek aile hayatınız ve harcamalarınız için, gerekse işiniz için zaman zaman kredi kullanmanız gerekebilir. Ancak her kredi başvurunuza kabul cevabı alamayabilirsiniz. Birçok tüketici, bankadan gelen red cevabı karşısında şaşkınlık, üzüntü ve ne yapacağını bilememe duyguları içerisinde kalıyor. Bu nedenle aklınızdaki soruları cevaplandırmak istedik.

Kredi Başvurusunun Kabul Edilmeme Sebepleri

Sizlere öncelikle red cevabı almanız durumunda her şeyin bitmediğini, doğru bir analiz ve iyi hazırlanılmış bir başvuru ile şansınızın yüksek olabileceğini hatırlatırız. Ancak bunun için ilk olarak başvurunuzun reddedilme nedenini bulmalısınız. İşte en sık karşılaşılan kredi alamama sebepleri:

  • Başvurunuz kurumun kredi politikalarıyla uyumlu bulunmamıştır: Bu cevap, bankalar tarafından verilen bir “şemsiye cevap” niteliğindedir. Kredi başvurunuzun kabul edilmemesinin sebebi ne olursa olsun, banka bu cevabı verecektir. Her başvuru için ayrıntılı bir rapor yayınlamak istemeyen bankalar, maliyetleri düşürmek için bu tip şemsiye cevaplar arasından birini kullanırlar. Böyle bir durumda başvurduğunuz şube çalışanları size ayrıntılı bilgi verebilirler. Ancak bunun bir yasal zorunluluk olmadığını unutmayın.
  • Eksik Bilgi ve Belgeler: Başvurunuz sırasında gelirinizi beyan etmeniz yeterli değildir. Bankalar, başvuru dosyanızda son dönemde alınmış bordro veya maaş yazısının bulunmasını şart koşarlar. Ayrıca kefil ile kullanılan kredilerde bu belgelerin kefiliniz için de hazırlanması gerekir.
  • Önemsiz Sanılan Bilgi ve Belgeler: Başvurunuz sırasında tüm bilgilerinizi paylaşmamanız veya gelirlerinizi belgelendirmemeniz red cevabı almanıza neden olabilir. Örneğin bir kira geliriniz olduğunu veya oturduğunuz evin kirasının aileniz tarafından karşılandığını bankaya belgeleri ile birlikte sunmalısınız. Bankanın başvurunuza vereceği cevabı belirleyen en önemli şey, yani “kredibilite” düzeyinizin temeli, gelir-gider dengenizdir. Bu nedenle eşinizin çalıştığını ve kazandığı geliri belgelendirmemeniz, bankanın istediğiniz kredi tutarını ödeyemeyeceğinizi düşünmesine neden olabilir.

banka kredi başvurusu kabul edilmedi

  • Uyumsuz Kredi Tutarı: Gelirinizi usullere uygun olarak belgeleseniz dahi, mevcut gelir seviyeniz ile kullanmak istediğiniz kredi tutarı arasında uyumsuzluk varsa, diğer bir deyişle banka bu krediyi geri ödeyemeyeceğinizi düşündüyse, başvurunuz reddedilir.
  • Geri Ödeme Gecikmeleri: Başka bankalardan kullandığınız kredi taksitlerinde veya kredi kartınızın aylık ödemelerinde gecikmeler yaşıyorsanız, başvurunuz reddedilebilir. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Genel anlamda iyi bir performansı olan, büyük miktarda borcu olduğu halde çok az gecikme ile ödeme yapan insanların başvuruları kabul edilebilir. Bu nedenle, bir yakınınızın gecikmelerine rağmen kabul cevabı alması sizin de krediyi alabileceğiniz anlamına gelmez.
  • Yetersiz Çalışma Süresi: Kredi başvurularında çalıştığınız yerde en az 6 ay süre ile bulunuyor olmanız şartı aranır. Farklı yerlerde ne kadar uzun süre çalışırsanız çalışın, şu an çalıştığınız yerde yeni iseniz başvurunuz reddedilir. Özellikle iş hayatında yeni olan genç profesyoneller bu sebeple red cevabı almaktadır.
  • Olumsuz Kredi Geçmişi: Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Merkez Bankası tarafından tutulan “kara liste”, kredi geçmişinize dair tüm bilgileri içerir. Son beş yıl içerisinde yasal takip veya idari takip sürecine düşen bir borcunuz olduysa, kredi başvurunuz reddedilir.
  • Yetersiz Kredi Geçmişi: Bankanın size kredi vermesi, ticari bir ilişkidir. Her ticari kuruluş gibi banka da bu ilişkileri tanıyabileceği kişilerle kurmak ister. Geçmişte hiç kredi kullanmadıysanız, banka ile mevduat hesabı, fon, kredi kartı, otomatik ödeme vb. gibi bir ilişkiniz de olmadıysa kredi başvurunuz reddedilir.
  • Olumsuz Kefalet Geçmişi: Geçmiş yıllarda kendinize ait tüm borçları ödediyseniz dahi, kefil olduğunuz birinin ödemelerini yapmaması da başınıza iş açabilir. Genellikle “hiç farkında değildim” şeklinde karşılanan bu durum, tıpkı borcun asıl sahibi gibi kefilin de KKB ve Merkez Bankası’nın kara listesine girmesine yol açar.
  • Unutulan Detaylar: Kredi başvurularının reddedilmelerine en sık yol açan sebeplerden biri de, unutulan minik detaylardır. Yıllar önce kapattığınız bir işyeri adına kestiğiniz küçük meblağlı bir çeke protesto gönderilmesi bile kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Son olarak; Şu haberimizi okumak size yol gösterebilir: https://www.kampanyabulucu.com/banka-kara-listesi-nedir-nasil-cikilir/

Bankaların kredi başvurularını bazen neden olumsuz karşıladıklarından ve bu durumda yapılabileceklerden bahsetmeye çalıştık. Hepinize kredi ihtiyacı duymayacağınız bir ömür diliyoruz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.